«Команди „фас“ лукашенко не дасть…»
Що криється за військовими навчаннями білорусів біля українського кордону?
До складних проблем на лінії зіткнення з російськими окупантами Україні додався неспокій на кордоні з білоруссю. За наказом самопроголошеного її президента лукашенка сателіт москви вирішив раптом провести там військові навчання. За розвідувальними даними, збройні сили білорусі під виглядом навчань зосереджують у Гомельській області, за 50 км від українського кордону, значну кількість особового складу, озброєння та військової техніки, включно з танками, артилерією, ракетними системами залпового вогню, засобами протиповітряної оборони та інженерною технікою. Серед тих, хто бере участь у цих навчаннях, є сумнозвісні «вагнерівці». Особлива небезпека цих раптових маневрів у тому, що відбуваються вони у безпосередній близькості до Чорнобильської АЕС…
«Закликаємо посадових осіб республіки білорусь не робити трагічних для власної країни помилок під тиском москви, а її збройні сили — припинити недружні дії та відвести війська від державного кордону України на відстань, що перевищує дальність ураження наявних у рб систем вогню», — йдеться у заяві МЗС України. Наші дипломати попередили, що у разі порушення державного кордону з боку білорусі Україна «вживе всіх необхідних заходів у порядку реалізації гарантованого Статутом ООН права на самооборону, а всі скупчення військ, військові об'єкти і шляхи постачання на території білорусі будуть законними цілями для Збройних сил України».
Про мілітарні наміри режиму лукашенка — у розмові «ВЗ» з виконавчим директором Інституту світової політики Євгеном Магдою.
— Військові навчання білорусі поблизу українського кордону — це блеф з боку лукашенка чи його реальне намагання відкрити другий антиукраїнський фронт?
— З одного боку, це елемент боротьби лукашенка за сприятливе ставлення до себе путіна. А з іншого — прагнення надути щоки, намагання показати, що він щось грає у нашому регіоні. Кількість білоруських військ біля нашого кордону відносно невелика — за різними оцінками, не перевищує двох тисяч осіб. Отож можна говорити про імітацію бурхливої діяльності. Бо такою незначною кількістю військових, відносно невеликою кількістю техніки (бо росіяни неодноразово «розкуркулювали» бронетранспортери «братської» армії), серйозних загроз створити не можна. Йдеться більше про інформаційно-політичні речі, ніж військові.
Ми, з одного боку, маємо за цим стежити, з іншого — не реагувати надто нервово. Для лукашенка безпосередній вступ у війну проти України мав би набагато більше негативних наслідків, ніж для України. У такому разі білорусь зіткнеться з людськими втратами, з перспективою ударів по об'єктах промислових — нафтопереробних, машинобудівних підприємствах, по військових об'єктах. Вони всі стануть законними цілями для ЗСУ — як і попередило про це наше МЗС.
У нас немає підстав панікувати. Білоруська армія ніколи не воювала, вона не має якихось надмірних військових спроможностей.
Але… У прикордонній зоні з боку білорусі ведуться достатньо активні розвідувальні дії за участі безпілотників. Можливо, це потенційна підготовка до штурму чи спроби захопити Чорнобильську або Рівненську АЕС. Наступ українських сил у курській області дуже турбує путіна, він не хотів би, щоб склалася ситуація, за якої обговорюватимуть перспективи обміну Курської АЕС на Запорізьку АЕС…
— Чи координував мінськ ці військові навчання з москвою?
— У білоруського керівництва це традиція — погоджувати все з москвою. Але це нас не повинно хвилювати. лукашенко і путін не є друзями. Кожен з них намагається знайти для себе можливість зіграти в інтересах іншого. У лютому 2025 року лукашенко планує піти на вибори. Тому пробує убезпечитися від якихось неприємностей з боку росії. Скажімо, від припинення поставок російської нафти і газу за пільговими цінами, від зменшення обсягу замовлень для білоруського ВПК. лукашенко також не хоче втручання у свої справи через російські медіа, які у білорусі є більш популярними, ніж місцеві офіційні ЗМІ.
— Щодо недружніх дій білорусі українське МЗС зробило заяву. Наскільки вона «правильна»? Чи здатна вона стримати, отверезити союзників путіна?
— Між білоруссю і Україною зберігаються дипломатичні відносини. Заява МЗС є елементом дипломатичних відносин. Вона виважена — попри те, що прессекретар білоруського МЗС на прізвище Глаз «не помітив» її. Це правильний хід з нашого боку. Україна показала, що розуміє, хто саме підштовхує білорусь до війни з нами. Якщо росія втягне білорусь у війну, це стане трагічним моментом в історії наших народів. І створить серйозні проблеми тим, хто зважиться на порушення українського кордону.
— Відомий дипломат Валерій Чалий запропонував, щоб у відповідь на військові приготування мінська свій вишкіл під кордонами білорусі провели польські і литовські війська.
— З одного боку, Польща і Литва зміцнили свої кордони, захистили їх від незаконних мігрантів. Але не можу уявити собі, що ці країни НАТО без погодження з Альянсом здійснили якісь масштабні військові заходи. У Польщі під час військових навчань «Стійкий захисник» загинуло п’ятеро військовослужбовців. Це свідчить про те, що далеко не всі наші сусіди готові до подібних дій…
У Литві наближаються парламентські вибори. На можливу військову кампанію виборці певним чином реагуватимуть. У Польщі з прицілом на наступний рік вже розгортається президентська кампанія. Навряд чи у її ході робитимуть якісь рухи виключно в інтересах України. Згадайте: у понеділок поляки не захотіли збити над своєю територією «шахед».
— Отож чи може лукашенко дати команду «фас»?
— Команди на вступ білорусі у війну лукашенко не дасть. Але маємо бути свідомі того, що коли росії в якийсь спосіб вдасться змінити керівника білорусі і на цю посаду прийде ще більш проросійський політик — то він може зважитися на такий крок. Очевидно, часовий лаг становить місяці, а не тижні. Відлік часу йтиме від зникнення лукашенка з посади…