«Пекарню відкрила у пам’ять про коханого, який казав, що на фронті йому не вистачало мого свіжого хліба»
Переселенка з Луганщини виконала бажання коханого, що загинув: відкрила пекарню у Львові. Двічі на рік — у день його народження і день загибелі - роздаватиме хліб і булки безкоштовно
Світлана Бондаренко народилася у луганській Кадіївці (колись Стаханов. — Авт.). У 2014-му місто окупували російські війська. Жінка не могла змиритися з життям в окупації, спакувала валізу і з двома синочками виїхала у Харківську область, де жили її батьки. Чоловік, який симпатизував російським агресорам, залишився вдома.
Світлана — випускниця Донбаського технічного університету. Влаштувалася у кредитний відділ одного з банків Харкова.
— Жили ми сутужно, — каже 43-річна Світлана. — І я вирішила займатися сільським господарством: розводила перепілок, продавала яйця, вирощувала городину. Уже мала базу клієнтів на свіжі продукти, навіть думали з мамою орендувати невелике приміщення під магазин.
Був квітень 2018-го. Світлана їхала до Харкова електричкою — везла кущі смородини. В електричку зайшов красивий чоловік, як згодом з’ясувалося, запізнився на автобус і заледве застрибнув в останній вагон. Це був Євген. Згодом він розповів Світлані: «Як тільки тебе побачив, так захотілося підійти і познайомитися».
Знайомство розпочалося з розмови про смородину. Євген на той час був розлучений.
— Так розпочалася наша з Женею історія кохання, — згадує Світлана.- З перших слів побачила, що Женя — начитаний, усім цікавиться, багато чого міг розповісти. Був здивований, що, окрім роботи, маю господарку, навчаюся на перукарських курсах і танцюю східні танці.
Згодом Світлана і Євген вирішили жити разом. Поїхали у його будиночок, що у Харківській області, де прожили рік. Потім винайняли житло у Харкові.
За словами Світлани, вона намагалася завжди щось смачненьке спекти коханому, бо колись її навчила бабуся, як треба «дружити» з тістом. Коли у Харкові шукала роботу, зайшла у супермаркет. Думала, запропонують роботу касира. Було вільне місце у цеху, де випікають хліб і булочки. Спробувала.
— У мене почало виходити, і я полюбила нову роботу. Коли згодом шукала інше місце праці, казала, що хочу працювати тільки з тістом. В іншому супермаркеті мене навчили не лише формувати вироби, а й готувати начинки. Потім навчилася випікати великі партії. Найголовніше, почала відчувати тісто. Колись казала, що хочу працювати з тістом. Тепер так не кажу, бо з тістом не працюю, а отримую неймовірне задоволення.
Коли почалася велика війна, Світлана з Євгеном ще жили у Харкові. Планували одружитися, але завжди цьому щось ставало на перешкоді. Зрештою, розуміли, що штамп у паспорті не головне. Не сварилися — не було причин до сварки. Довіряли одне одному і безмежно кохали одне одного.
— Якщо порівнювати моє життя з першим чоловіком і Євгеном — це небо і земля. У першому шлюбі не почувалася коханою, тягнула усе на собі. Була, як кажуть, «баба-хлоп». З Женею з першого дня відчула, що я під захистом справжнього чоловіка. Нам Всевишній відміряв мало часу бути разом — лише 5 років, але з Женею була, як за кам’яною стіною. Він навчив мене бути слабкою жінкою. Женя воював з 2014 року, був розвідником, отримав контузію під Луганськом і потрапив у полон. З полону повернувся завдяки командиру, який його дуже шанував.
Він любив, коли Світлана вишивала, — сидів і дивився. Знайомі дивувалися, хіба такі бувають чоловіки, — не п'є, не курить, займається спортом. Та вона і сама колись не вірила, що є у світі такі чоловіки…
— Ваші сини не ревнували?
— Женя ставився до них, як до рідних. Вони його дуже любили. Навіть зауважила, що я до них не так ставлюся, як Женя. До прикладу, молодшому синові треба було купити телефон. Я сказала, що можна знайти за таку-то суму. А вони вдвох пішли у магазин і купили вдвічі дорожчий.
Вони часто мріяли, будували плани. А потім почалася велика війна. Світлана працювала доти, поки у супермаркеті були запаси борошна.
Євген, хоч і був демобілізований через контузію, сказав, що піде захищати Батьківщину, але мріє піти на фронт одруженим чоловіком. У Харкові не працював жоден рацс. Залишатися у місті було небезпечно, і він наполіг, щоб Світлана з молодшим сином виїхали до Львова.
Жінка влаштувалася у Львові у пекарню, а Женя пішов у військкомат проситися на фронт. Але перед тим мав одружитися з коханою.
У 80-й бригаді, куди «прикомандирували» Женю у червні 2022-го, в усіх документах вказував Світлану як дружину. Йому обіцяли, що відпустять на день-два, щоб одружився, але через два дні Євгена відправили на схід.
Вони спілкувалися кожної вільної хвилини. Хлопці запитували, кому він постійно телефонує. В одній з останніх розмов Світлана запитала: «Ти не голодний? Маєш що їсти?». «Не переживай. Усе тут є. От і зараз яблучко їм. Єдине, чого мені не вистачає, — твого свіжого хліба».
Востаннє він їй зателефонував 3 липня 2022 року. «Він був такий щасливий, бо довідався, що командир може дати згоду і нас одружать дистанційно, — Світлана не приховує сліз. — Казав, щоб я не хвилювалася, бо два тижні з ним не буде зв’язку. З того часу на зв’язок не вийшов…».
Євген загинув 4 липня на краматорському напрямку, коли виносив поранених на собі… Над ними літав дрон, що відстежив їхню «точку». Євген повертався за командиром, але їх обстріляли вороги. Шансів вижити у хлопців не було.
— У нас була спільна мрія — Женя бачив, наскільки мені подобається займатися випічкою, і коли ми приїхали до Львова, він сказав, що жити будемо тільки у цьому місті. І тут ми відкриємо пекарню.
Євгена поховали на Марсовому полі у Львові.
Світлана нещодавно відкрила маленьку пекарню. «Женя навчив мене вірити у себе, тому я це змогла».
— Мені важко, бо тут сама фізично, але відчуваю його підтримку. Приїжджаю до нього на могилу, розмовляю з ним, розповідаю про свої проблеми і успіхи. Вірю, що він мене чує, бо відчуваю багато знаків-підказок. Пекарню відкрила у пам’ять про Женю, постійно згадую його слова, що на фронті йому не вистачало мого свіжого хліба. Вирішила: двічі на рік — у день його народження, 2 квітня, і у день його загибелі, 4 липня, — буду роздавати хліб і булки безкоштовно.
Коли Євген загинув, його мама приїжджала до Світлани, жила тут, поки оформляла документи на виплати. Світлана два роки оббиває пороги, щоб довести, що вони з Євгеном були чоловіком і дружиною, просить бодай посмертно узаконити їхні стосунки. Подала до суду. Мама Євгена, як свідок і відповідач, на суді заявила, що вона Світлану Бондаренко не знає…
— Це дуже тяжко, — не стримує сліз. — Женю втратила і отримала ножа у спину від його матері. Сестра Жені на суді дала покази на мою користь, а з мамою не спілкується. «Я братові обіцяла, що підтримаю тебе», — казала сестра.
Щоб відкрити пекарню, своїх коштів не мала. А мама Євгена сказала, що зробить усе, щоб Світлана грошей, які держава виплачує після загибелі військового найближчим особам, не отримала.
Жінка працювала у різних супермаркетах, копійку до копійки відкладала. Продавала свої вишиті роботи. Ходила на курси з підприємництва, подалася на ґрант. Виграла, і за ці невеликі кошти придбала вживаний тістоміс.
— Сказала собі: якщо виграю цей ґрант, значить, Женя мені допоміг, бо це він хотів, щоб у мене була пекарня.
Подала документи ще на кілька ґрантів. Пощастило в одному з них. За ґрантові кошти придбала пічку. Частину коштів дали батьки Світлани.
…Її робочий день починається вдосвіта. Усе приготувати, позакидати у тістоміс, зачекати, поки «підійде», спекти, гарно викласти і продати… Бо о 9-й на Клепарівській, 15, вже пахне свіжим хлібом. Таким, як любив Женя…