У церкві Архистратига Михаїла виявили раритетні фрески. Що з ними зроблять?
Їх знайшли під шаром старої фарби настінних розписів
![Фото авторки](https://img.wz.lviv.ua/XO3L5-2awrpGeLWAbCNnEYkcC7Y=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/news/_cover/527951/freski.jpg)
У кармелітській церкві Святого Архистратига Михаїла, що на вулиці Винниченка, 22, завершили перший етап дослідницьких робіт, які проводили фахівці польського інституту «Полоніка». Знайшли фрески, які були приховані під пізнішими нашаруваннями настінних церковних розписів. Ці фрески можуть бути раритетними і належати італійським митцям. Історики кажуть, під час реставрації святині у XIX столітті, митець Леонард Захарський перемалював значну частину первісних фресок, що були тут з 1730-х років.
Польські фахівці наголосили, що колишній костел кармелітів є рідкісним архітектурним типом храму з глибокими бічними каплицями та багатим малярським оздобленням інтер'єру. На знайдених фресках зображено вівтар, ангелів. Їх традиційно законсервують та збережуть для наступних поколінь. Реставратори Польщі дослідили пігменти, склад розчину, рівень забруднення фресок. А також провели дослідження в ультрафіолетовому світлі, які більш деталізовано показують фрески.
![](https://img.wz.lviv.ua/TYawK4n8s_ZfO27ExHrtQZjFseQ=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/news/2025/02/%D1%84%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B82.jpg)
«Інтер'єр храму Михаїла прикрашають розписи XVIII століття, авторство яких приписують невідомому майстру з Італії, — каже „ВЗ“ мистецтвознавець Ігор Дарій. Можливо, як кажуть дослідники, це був маляр з Болоньї, який навчав отця Бенедикта Мазуркевича, а той — отця Станіслава Строїнського. Фрески в храмі могли бути приховані під пізнішими нашаруваннями. Добре, що тепер їх знайшли і ми не втратимо історію. Їх відреставрують за новими технологіями».
У XIX столітті у храму провели масштабні реставраційні роботи: укріпили конструкцію будівлі і перемалювали значну частину фресок. У 1938 році під керівництвом митця Єжи Яніша провели ще одну реставрацію.