Як у Ватикані «фарбують» дим під час виборів Папи: науковці розкрили секрети
- 08.05.2025, 10:40
- 295
У Ватикані триває конклав, де 133 кардинали зібралися, аби обрати нового Папу Римського. А тим часом науковці розкрили точний хімічний склад чорного та білого диму, який традиційно повідомляє світові про результати голосувань у Сикстинській капелі
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/532337/502b29a0-2a58-11f0-b26b-ab62c890638bjpg.webp)
Ще з XV століття бюлетені після голосування спалюють, аби зберегти таємницю вибору. Але саме дим із димаря на даху Ватикану став символом: чорний означає, що Папу ще не обрано, а білий сповіщає про успішне голосування. Втім, до ХХ століття цей дим часто плутав людей — кольори були не завжди очевидні, а сірі клуби викликали суперечки навіть серед журналістів.
Тож із 1970-х років у Ватикані почали використовувати спеціальні хімічні суміші для чіткого сигналу. За підтвердженими даними, чорний дим утворюють за допомогою калій перхлорату, антрацену та сірки — така суміш навмисне горить не до кінця, утворюючи густу чорну сажу. Натомість білий дим отримують із калій хлорату, лактози та соснової каніфолі — ці речовини горять чисто, виділяючи пару та світлі частки, які утворюють яскраву білу хмару.
Завдяки таким технологіям тепер сигнали з даху Сикстинської капели — безпомилкові: густий чорний дим — це невдача на голосуванні, а білий шлейф означає, що нового очільника Католицької церкви вже обрано.