Нова доба церкви Святого Юра
23 квітня ц.р., на завершення пасхальних днів, Дрогобич з архіпастирським візитом, як повідомляють у Самбірсько-Дрогобицькій єпархії УГКЦ, відвідає глава Української Греко-Католицької Церкви, Блаженніший Святослав
:format(webp)/wz.lviv.ua/images/news/_cover/530945/drohobych.jpg)
Розроблено програму візиту. Дрогобиччина для Блаженнішого, який у юні роки навчався у медичному училищі сусіднього з Дрогобичем Борислава — особливий край. Не лише у парафіях УГКЦ чекають на нього. І в багатьох інших місцях Блаженніший — бажаний гість. Але, як і завжди під час архіпастирських візитів, у насиченій програмі перебування виділено одну подію, яка за своєю значимістю перевершує всі інші. Цього разу Святослав приїжджає для того, щоб очолити освячення оновленого храму та іконостасу церкви Святого Юра.
На реставрацію іконостаса чотири роки пішло
Нагадуємо читачам, що збудовану ще в XV столітті дерев’яну церкву Святого Юра внесено до Міжнародного переліку культурних цінностей, які перебувають під захистом ЮНЕСКО. Приїзд Святослава пов’язаний і з тим, що до церкви Святого Юра повернули іконостас, який чотири роки реставрували у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України. Цікаво, що Святослав — не перший, хто освятить іконостас після його реставрації. До нього під час презентації відреставрованого сакрального шедевра в Успенському соборі Києво-Печерської лаври це зробив глава ПЦУ Блаженніший Епіфаній. У Дрогобичі сподіваються, що анонсована на 23 квітня ц.р. подія приверне увагу українців, найперше жителів Львівщини, і що до міста багато гостей приїде.
І про стародавню солеварню забувати не слід
Маємо знати свою історію, понад усе цінувати свої святині. Не потрібно забувати, що як місце, де розташована церква, так і навколишня територія довкола неї велике історичне значення мають. Саме тут, на площі перед церквою Святого Юра, 6 липня 1941 референт з ідеології Дрогобицького обласного проводу ОУН Василь Николяк, виступаючи перед кількома тисячами дрогобичан та жителів навколишніх сіл, поінформував їх про проголошення 30 червня 1941 року у Львові Акту відновлення Української держави та створення уряду на чолі з Ярославом Стецьком. Присутні на мітингу тоді присягнули на вірність Україні. Через багато років, 17 квітня 2012 року, у цьому ж місці представники «Книги рекордів України» під час проведення в Дрогобичі Великої Гаївки, участь в якій, як документально зазначено, взяли щонайменше 5 тис. 583 жителів та гостей міста, зафіксували подію як рекорд України за кількістю учасників. Але це, як свідчать факти, далеко не всі історичні зібрання, які мали тут місце. Не потрібно забувати, що по сусідству з церквою Святого Юра розташована стародавня Дрогобицька солеварня. Одне з найстаріших у Європі, якщо не найстарше, підприємство, як і сама церква, напряму"сполучається" з площею Святого Юра. Тривалий час територія, яка носить цю історичну назву, мала жалюгідний вигляд.
Свою «роль» кожен обере собі сам
Але часи міняються. Сьогодні, як підтвердили нам у Дрогобицькій міській раді, проводиться капітальна реконструкція площі. Повним ходом здійснюється її благоустрій. На момент, коли писалися ці рядки, на площі завершувались роботи з облаштування пішохідних доріжок та підготовки до формування зелених зон. У принципі, все вже готово для того, щоб на третій день Христового Воскресіння в оновленій церкві Святого Юра дзвони сповістили про початок нової доби в історії однієї з найцінніших церковних споруд України.
Після Богослужіння, як повідомляють організатори святкування, на площі відбудеться культурно-мистецька програма. Свою «роль» кожен зможе собі обрати. Стати звичайним слухачем-глядачем, побувати на виступах самодіяльних колективів, відвідати ярмарок народних умільців чи, крім всього іншого, ще участь у гаївках взяти, в інших святкових конкурсах свої сили спробувати. Стартують святкування з 11 год.