Вчені відкрили новий клас антибіотиків
Це справжня світова сенсація у науці. «Але на появу інноваційного препарату доведеться чекати не менш як 10−15 років», — каже український науковець
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532248/novyyantybiotyk.jpg)
Дослідники з університету Макмастера у Канаді відкрили молекулу ларіоцидин, яка може стати справжнім проривом у боротьбі з антибіотикорезистентністю. За даними ВООЗ, у 2019 році стійкість до наявних антибактеріальних препаратів спричинила майже 5 мільйонів смертей у світі, й без нових ефективних антибіотиків у найближчі 25 років цей показник може зрости вдвічі. «Проте за останні 30 років інноваційний препарат, який би мав принципово інший механізм дії, на ринку так і не з’явився, й небагато кандидатів перебуває на стадії розробки», — пише Advanced Science News.
У чому ж полягає унікальність нового класу антибіотиків, і коли можна очікувати появи рятівних ліків на ринку? Про це «ВЗ» запитав доктора фармацевтичних наук, професора кафедри фармацевтичної, органічної та біоорганічної хімії Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, керівника Національного контактного пункту програми ЄС «Горизонт Європа» за напрямом діяльності «Здоров'я» Романа Лесика.
Як знайшли нову молекулу
Щоб знайти незвичні мікроорганізми, які природним чином продукують антибіотики, науковці зібрали ґрунт у дворі лаборанта, та дозволили мікробам рости в ньому впродовж року. Далі піддали його впливу кишкової палички (E. Coli) й зауважили, що бактерії Paenibacillus виробляють молекулу, яка здатна знищувати цей мікроб. За словами українського вченого, йдеться про так звані ласо-пептиди — сполуки з білковою структурою, з характерною петлеподібною формою (звідси й їхня назва), які були відомі раніше. Але ларіоцидин став першим, який виявив антибактеріальний ефект, націлений на іншу мішень — рибосому. Без цієї внутрішньоклітинної «фабрики», що відповідає за біосинтез білка, клітина не може функціонувати та в кінцевому підсумку гине.
Як з’ясувалося згодом під час експериментів на мишах, ларіоцидин володіє широким спектром антимікробної дії, тобто діє як на грампозитивні, так і грамнегативні бактерії. Крім того, він не є токсичним до людських клітин. Але ключовим у відкритті професор Лесик вважає те, що нова молекула є ефективною щодо бактерій, які демонструють стійкість до наявних антибіотиків. «Антибіотикорезистентність — велика проблема для світу. Але цієї групи сполук її наразі не існує», — каже він. За повідомленням старшого автора дослідження, професора Джеррі Райта, вчені не виявили жодної перехресної резистентності з усіма відомими на сьогодні антибіотиками, які зв’язуються з рибосомою.
«Результати дослідження були опубліковані в Nature, а це один із найпрестижніших рецензованих журналів у науці. Велике щастя, коли стаття взагалі надходить сюди на рецензію, — багато відсіває редактор ще до етапу розбору та оцінки оригінальності наукового твору. У підсумку публікують лише 10% статей. Щоб результати дослідження з’явилися в Nature, це справді має бути дуже серйозне відкриття», — наголошує Роман Лесик.
Водночас професор сумнівається, що новий антибіотик швидко з’явиться на ринку.
Коли чекати на появу антибіотика у продажу
Науковці відкрили лише молекулу, яку потрібно ще хімічно модифікувати, підготувавши для людського організму. «Розробка лікарського засобу — тривалий та складний процес. Дослідникам потрібно спершу оптимізувати структуру ларіоцидину й створити на його основі іншу сполуку, яка буде більш толерантною для організму, матиме кращі фармакокінетичні властивості, буде більш ефективною, менш токсичною тощо, — пояснює український науковець. — Від моменту відкриття нової молекули та до затвердження нового лікарського засобу двома найпрестижнішими агенціями світу до використання — Європейською агенцією лікарських засобів (European Medicines Agency, EMA) й Американською агенцією з безпеки лікарських засобів (Food and Drug Administration, FDA) — минає в середньому 10−15 років. Бюджет, який на це закладають, — 2 млрд доларів США. Компанія, яка вироблятиме препарат, повинна бути готовою ризикнути такою сумою, оскільки у кінцевому підсумку глобальні агенції можуть не затвердити лікарський засіб. Потрібно буде також залучити приблизно 150 науковців із різних галузей — математиків, фізиків, хіміків, лікарів, фармацевтів».
Як виглядає процес створення нових ліків
Спочатку науковці проводять поглиблені, багатоетапні доклінічні дослідження — досліджують велику групу сполук, тестують їх in vitro (на клітинах), на ферментних системах, вивчають їхню токсичність і тератогенність (чи можуть вони потенційно впливати на плід), зокрема проводять дослідження на різних тваринах.
«Світ ще пам’ятає талідомідову трагедію. Вчені відкрили нетоксичну сполуку, яка володіла чудовими заспокійливими властивостями. Її затвердили й випустили на ринок. Препарат був популярний у Європі - його приймало багато людей, поки не почали народжуватися діти без кінцівок», — робить короткий екскурс в історію хімік-фармацевт. Такою є дія ізомерів молекули талідоміду: один з них забезпечує терапевтичний ефект, а інший — виявляє тератогенний вплив.
«Не штука розробити лікарський засіб, але треба пам’ятати, що ми даємо молекулу на популяцію всього світу. Щоб відібрати таку молекулу, вчені тестують близько 10 тисяч інших молекул. Коли вже відомо, що вона безпечна та не може давати побічних дій, тільки тоді науковці переходять до етапу клінічних досліджень. Ця фаза досліджень є найдорожчою, оскільки потенційні ліки випробовують на пацієнтах-добровольцях — хворих і здорових людях з усього світу. Чому з усього? Важливо врахувати різні генетичні показники, притаманні тій чи іншій популяції. Лише після успішного завершення всіх випробовувань агенції затверджують молекулу й можна розпочинати виробництво ліків. Процес довгий, але виправданий — вчені дотримуються принципу „не нашкодь“. Ми не можемо лікувати хворобу та одночасно провокувати у хворого інші проблеми зі здоров’ям», — додає професор Лесик.
Чи допоможе ларіоцидин розв’язати проблему антибіотикорезистентності
Проте, на його думку, цього разу процес буде коротший, оскільки відкриття є вкрай важливим для людства. Є шанс подолати антибіотикорезистентність, зокрема метицилін-резистентний стафілокок, лікування якого є одним із найбільших викликів сучасної медицини. Особливо гостро ця проблема стоїть в Україні - через війну й бойові травми, пов’язані з нею. На етапі евакуації поранені інфікуються небезпечними штамами, стійкими до антимікробних препаратів, і потім, коли їх перевозять до медичних закладів у тил, можуть передавати їх іншим пацієнтам. Попри строгий контроль з боку системи охорони здоров’я, мікроби продовжують мутувати, стають агресивними та демонструють опірність до багатьох антибіотиків. Як надовго вдасться розв’язати проблему, вчений не береться прогнозувати: «Мікроорганізми маленькі, але дуже живучі. Вони виробляють свою зброю, і ця зброя — антибіотикорезистентність».
Професор Лесик нагадав, що коли у 1928 році шотландський бактеріолог, Нобелівський лауреат Олександр Флемінг відкрив перший антибіотик — пеніцилін, той мав інший механізм дії. Пеніцилін, як і більшість сучасних антибіотиків, діяв на стінку бактерії й був надзвичайно ефективним. Однією ін'єкцією можна було вилікувати пневмонію. Але з часом бактерії привчилися боротися з антибіотиками пеніцилінового та цефалоспоринового ряду, виділяючи фермент бета-лактамазу.
Завдяки новому механізму дії ларіоцидину людство отримає шанс подолати проблему антибіотикорезистентності - бактерії ще не навчилися з ним боротися. Водночас український вчений демонструє обережний оптимізм, адже завжди може виникнути якась непередбачувана перешкода, що унеможливить появу нового антибіотика на ринку. «Розробка ліків — це завжди лотерея», — підсумовує він.