«Муніципалам» головне, щоб мене тут не було. Розбиратися у нюансах не хочуть…"
Наталія Томіна розповіла «ВЗ», що не може добитися у чиновників, які документи потрібні для проведення виставки власних робіт у центрі міста
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532369/koty5.jpeg)
«Друзі, я довго нічого про це не писала, але зараз мушу, — написала на своїй сторінці у Фейсбуці власниця домашнього притулку для котів Наталія Томіна. — Ситуація така: 10 років я могла стояти в центрі Львова і пропонувати свої мініатюрки за донати для моїх котиків, пояснюючи, що у мене мініпритулок і таким чином ми виживаємо. Цього року усе змінилося, мене цькує «Муніципальна варта», не дає стояти і нічого пропонувати і вже понаскладала на мене купу протоколів.
Як з цим бути, поки що не знаю, нічого не може порадити ЦНАП і відділ культури міськради, оскільки це питання залишається неврегульованим міськрадою, і воно є десь посередині між культурою і економікою. Зі свого боку я зробила все, що могла, аби його вирішити, результату нуль, оскільки місто хоче грошей, а я не в стані їм їх занести, маючи купу тварин, які потребують їжі і лікування. Я розумію, що у всіх важкі часи, я працюю над вирішенням питання, але наразі, якщо хтось може посприяти у цьому питанні, буду вдячна. Якби ви могли і хотіли допомогти нам донатом, або замовити у мене мої мініатюри, буду дуже вдячна, бо ми у глухому куті".
«Побачила оголошення у Фейсбуці про те, що маленька сліпенька кицюня когось шукає…»
Ці симпатичні мініатюрки з котами я побачила ще раніше у соцмережах. І навіть пропонувала пані Наталії розповісти про свої роботи. Вона все якось не наважувалася. І ось після її допису — відчаю, я зателефонувала до неї і попросила розповісти про все, що з нею сталося.
Ми зустрілися на вул. Краківській. Пані Наталія розклала на сходах приватного готелю свої роботи (готель, до речі, не працює).
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%B8.jpeg)
Наталія закінчила філологічний факультет ЛНУ ім.Івана Франка. Декілька років працювала діджеєм на львівському та київському радіо. До 2014 року свої мініатюрки з котами продавала туристам у Криму. Але ось уже 10 років виставляє їх у Львові. Кожен охочий може перерахувати донат (не менше 280 грн) на утримання її домашнього притулку для котів. До речі, свого часу міський голова Львова Андрій Садовий теж задонатив на цей притулок, і обрав собі мініатюрку з котом, який висить на дереві догори дриґом. Мер сказав, що у його дружини Катерини прізвище — Кіт…
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%B82.jpeg)
Наталія пояснює, що проводить саме виставку своїх робіт, розповідає людям про гуманне ставлення до тварин. Але тепер ЛКП «Муніципальна варта» не дозволяє їй виставляти свої роботи в центрі міста. Вона намагалася з’ясувати у міській раді та ЦНАПі, які додаткові документи їй потрібні. Виявилося, що жодних документів для проведення такої виставки не потрібно. Але для «муніципалів» — це не аргумент. Вимагають показати дозвіл на торгівлю. Вважають, що це продаж керамічних картин.
— Пані Наталю, розкажіть, як виникла ідея створити домашній притулок для котів?
— Ідеї не було, це сталося само собою. З’явився один котик, потім другий… Їх випадково знайшла на вулиці, — каже Наталія Томіна. — Такі випадки, на жаль, непоодинокі. Тварин часто викидають на вулицю. Я запитувала у людей: чому ви це зробили? Кажуть: «Ми випустили котика…». «Куди ви його випустили? — запитую. — На голодну смерть?».
Пізніше побачила оголошення у Фейсбуці про те, що маленька сліпенька кицюня когось шукає. Ніхто не зголосився. Я живу з сестрою. Ми забрали Фефу з Києва до Львова. Волонтерка прокапала їй очі. Лікар дав рекомендації. Вона бачить. Також ми забрали з Києва Бриню. Їй уже 14 років! Ще одного котика, Боню, теж викинули під балкон. Я побачила оголошення і забрала Бонічку до себе.
Якось до мене просто на вулиці підійшла кицюнька. Її також хтось викинув. Вона була розгублена. Бігала дорогою. Я її теж забрала. Баста виявилася вагітною. Народила п’ять кошенят. Я пробувала їх віддати, але не змогла.
Також у мене живе киця Буся, їй через хворобу видалили око. Таким чином у нас зібралося 10 котиків. Якісні корми для тварин коштують дорого. Тому я проводжу виставку своїх робіт, і прошу людей жертвувати кошти на притулок.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%B86.jpeg)
Поки ми з Наталею розмовляємо, на горизонті з’являються працівники «Муніципальної варти».
Просять показати дозвіл на торгівлю, говорять про порушення благоустрою (посилаються на статтю 152 Кодексу про адмінправопорушення). Звинувачують у захопленні міської території…
«У ЦНАПі відповіли: «Не існує такої форми, яку би ми могли видати, як дозвіл на виставку»
— 10 років мене не чіпали, — каже Наталія Томіна. — Достатньо було ось такої заяви до міської ради, що я проводжу виставку. Ми говоримо з людьми про тварин, про гуманне ставлення до тварин (пані Наталія показує цю заяву, — Авт.). «Муніципальна варта» прекрасно до мене ставилася. Коли почалося повномасштабне вторгнення мені сказали, що біля Ратуші стояти не можна. Але дозолили стояти на вул. Краківській. А тепер мене звідти виганяють…
Бойко видав заборону проти дівчат зі стрічками, проти великих звірів з обіймашками, проти фотографів (Євген Бойко — керуючий справами виконавчого комітету ЛМР. — Авт.). До мене теж підійшов патруль «Муніципальної варти» і сказав, що «я не маю права тут стояти, бо є відповідна постанова ЛМР». «Муніципали» сказали йти у ЦНАП і написати заяву про проведення виставки, та дочекатися від них відповіді.
Але ознайомившись з текстом постанови ЛМР, я зрозуміла, що не підпадаю під жоден з цих пунктів!
Через якийсь час я зателефонувала у ЦНАП, аби дізнатися, якою є відповідь на мою заяву. У ЦНАПі відповіли так: «Якщо ви заявили про виставку, ви можете її проводити. Не існує такої форми, яку би ми могли видати, як дозвіл на виставку».
У мене зафіксовані дзвінки у ЦНАП, на «гарячу лінію» ЦНАПу та на «гарячу лінію» міста, у відділ культури ЛМР, у «Муніципальну варту». У відділі культури сказали: «Це на перетині мистецтва і фінансів. Ми не можемо дати такий дозвіл, бо у нас в принципі немає такої можливості».
Є патрулі, які мене не чіпають, — продовжує розмову Наталія. — Мені дозволили стояти на сходах приватної будівлі, що на вул. Краківській. Головне, щоб я не займала тротуар. А є патрулі, які кажуть, що не можна тут стояти. Складають протокол про адмінпорушення. Їм головне, щоб мене тут не було. Розбиратися у нюансах не хочуть.
У той час до нас підходить ще один «муніципал» і наполягає, аби ми покинули цю локацію, бо дозволу на торгівлю у нас немає…
Градус напруги зростає.
— А фотограф має дозвіл? — уточнюю у працівника «Муніципальної варти». Фотограф працює поруч.
— Фотограф має дозвіл, — відповідає «муніципал», але показати нам його відмовляється.
— У приватній бесіді мені фотограф сказав, що тепер кожен з них буде платити місту щомісяця по 3 тисячі грн, — каже пані Наталія. — Деталей я не знаю. Вони не надто охоче про це говорять…
Я, тим часом, йду до фотографа, аби подивитися на той дозвіл.
— У нас все узаконено, — каже фотограф Роман. — Створений ФОП. Але я просто працівник. Не маю на руках жодних документів. Це моє начальство більше знає. У разі чого — телефоную до начальства.
У той час пані Наталя дзвонить у поліцію на лінію «102», аби там сказали, як бути у цій ситуації?
Поки чекаємо на поліцію, я розпитую про її роботи. Її картинки дуже милі…
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%B83.jpeg)
— Я почала робити ці мініатюри з моєю подругою, — каже Наталія Томіна. — Ми доволі довго співпрацювали з різними львівськими крамницями. Це так звана холодна кераміка. Якщо кераміку випалювати у печі, то такий яскравий малюнок не зробиш.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%B84.jpeg)
На основі гіпсу робиться скульптурна маса. Малюнок заливається скульптурною масою. Висушується. Обробляється водовідштовхуючим розчином. Глянцується. У мене є лайфхакі, які допомагають у роботі.
Переважна частина коштів йде на утримання тварин. Без цієї діяльності я не зможу прогодувати тварин.
Моя сестра після дуже важкої операції. Ми живемо з нею вдвох. В Олі була пухлина мозку. Вона перенесла 4 операції. Погано ходить, але жива. На сьогодні їй потрібна ще одна операція.
Поліція до нас не приїжджає. Але до пані Наталії телефонує слідчий лейтенант поліції Олег Цьорох.
— Ви маєте змусити ЦНАП виконати те, що вони мають виконати згідно з законом, — наполягає слідчий у телефонній розмові. — Покажіть їм протоколи, які складає «Муніципальна варта» і нехай вони нададуть вам письмову відповідь.
— Патрулі різняться в своїх показах. Одні кажуть, що можна тут стояти, інші - не можна, — каже пані Наталія слідчому. — Я подала заявку в ЦНАП. Минув майже місяць, але відповіді немає! Хіба що мені доведеться взяти їх у заручники…
«Це не слідчий, а курсант університету внутрішніх справ!»
Поки пані Наталія говорить зі слідчим, до нас під'їжджають патрульні на велосипедах…
Пані Наталія повторює все те саме — тепер уже патрульним поліцейським. Про виставку керамічних мініатюр з зображенням котів. Про домашній притулок для котиків, який вона утримує сама. Про донати. Про звернення у ЦНАП та інші державні служби.
Здається, патрульні не надто вникають у ситуацію, що склалася. Натомість дивуються, як нам вдалося поговорити так швидко зі слідчим? Нещодавно вони чекали слідчого 2 години, аби той приїхав на виклик про вбивство…
А через якийсь час «пробивають» слідчого по базі, і кажуть, що це не слідчий, а курсант університету внутрішніх справ! (??? — Авт.).
Прошу, аби патрульні сказали, який все ж таки дозвіл потрібен для проведення такої виставки? Який дозвіл мають фотографи, наприклад?
Нарешті один з працівників «Муніципальної варти» показує цей дозвіл у своєму телефоні.
Увесь цей процес нагадує якусь «мильну» оперу…
Дозвіл, який показав «муніципал», виданий управлінням культури ЛМР. У ньому, зокрема, йдеться, про те, що управління культури «не заперечує щодо проведення духовно-просвітницького заходу на площі перед Львівським національним академічним театром». У ньому вказана година і місце проведення заходу. Там, де має бути підпис, написано: начальник управління культури ЛМР Олексій Тарабан.
Пані Наталія каже, це якийсь загальний зразок, який не має нічого спільного з цією ситуацією.
— Я так і не зрозуміла, яким чином я маю отримати документи на свою благодійну діяльність? І які документи для цього потрібні?
До речі, дозволу, який мають фотографи, нам так і не показали…