Цілюща липа. Рецепти від "Високого Замку"
Напої з квіток зміцнюють імунітет, нормалізують роботу кишківника, знімають набряки
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/415185/lupa.jpg)
Дерева, рясно прикрашеного золотистими квітами з дивовижними ніжно- солодкими пахощами, неможливо не помітити. Це липа — окраса міських парків та алей, росте також у лісах та обабіч доріг. Ефективний природний антисептик довкілля, робить повітря чистішим, поглинає пил і шкідливі домішки. Навіть нетривала прогулянка липовою алеєю тихим літнім вечором напоїть благодатним спокоєм, покращить настрій.
Із липою пов’язано безліч народних прикмет і забобонів. Вірили, що вона може відвернути прокляття — бере їх на себе, тому має на стовбурі чимало потворних наростів, які містять у собі все лихе з чужих прокльонів та обмов. З її деревини робили обереги і амулети. Виготовляють віники для лазні, які цінували більше, ніж березові. А з м’якої липової деревини робили ложки, миски, качалки, веретена та інше хатнє начиння.
Лікувальні та корисні властивості липи відомі давно. Напої з липового цвіту зміцнюють імунітет, захищають від простудних захворювань, приводять у тонус організм, є хорошим відхаркувальним, потогінним і сечогінним засобом, знімають набряки, полегшують біль, нормалізують роботу кишківника і шлунка. Запобігають виникненню склеротичних бляшок.
Липовий чай — напій, який добре втамовує спрагу влітку і приємно зігріває взимку.
Позитивно впливає на жіночий організм: оскільки у суцвіттях є речовини (фітоестрогени), близькі до жіночих статевих гормонів, то горнятко запашного чаю стане справжнім порятунком від болю під час критичних днів, сприяючи нормалізації порушеного менструального циклу, та під час клімаксу.
Але не слід пити липовий чай замість звичайного чаю, бо у великих дозах липовий напій перевантажує серце та нервову систему. Якщо занадто тонізувати ним організм, може підвищитися тиск та дошкулятиме безсоння. Достатньо пити одну чашку липового чаю на добу, час від часу роблячи перерву на кілька днів.
Покваптеся, квітує липа лише десять-п"ятнадцять днів, і треба вловити момент, щоб зібрати цвіт вчасно, — коли більшість квіток вже розкрилися, у сонячну суху погоду, бо вологе після дощу липове суцвіття під час сушіння темнішає і втрачає цілющі властивості. Не варто ламати гілки — наступного року ви знову прийдете до цієї липи по квіти! Тому бережіть дерево, акуратно зривайте, а краще — зрізайте ножицями суцвіття разом із крильчатками.
Сушити зібране суцвіття слід 2−3 дні на папері або на мішковині, розклавши квітки тонким шаром. Для зберігання перекладіть у скляну чи керамічну тару (пластикова не годиться), або до паперових чи полотняних пакетів. Зберігайте у темному сухому місці.
Липовий цвіт використовують у кулінарії, лікувальному та дієтичному харчуванні. Листя липи можна додавати у різні салати або ж у тісто. Крім того, липовий цвіт активно застосовують у лікepо-гоpiлчанoму виробництві. З цвіту виходить смачне і корисне варення.
Сироп
1 л води, 1 кг цукру, 2 лимони, 4 склянки квіток липи без листя.
Квіти зірвати у сонячний день і розсипати на білому папері або тканині. Закип’ятити воду з цукром, вичавити сік лимонів. Квіти і сік лимонів додати у сироп. Перемішати, накрити кришкою і залишити на два дні. Перемішувати раз на день. Через два дні сироп відцідити через марлю. Закип’ятити і розлити у підготовлені банки. Закрити, перевернути догори дном. Для надійності можна пастеризувати.
Бальзам
Жменя липового цвіту, 4 гілочки звіробою, 2 листки мати-й- мачухи, 10−15 листків малини, 5 листків вишні, 8−10 листків смородини, 4 листки подорожника, 3−4 гілочки м’яти, 1 л горілки.
Трави та листя промити і обсушити. Покласти в скляну банку і залити горілкою. Накрити банку марлею і залишити в темному місці на 2 тижні. Через зазначений час настій процідити через подвійну марлю, перелити у пляшки і поставити в холодильник ще на 2 тижні. Вживати не більше 30 мл бальзаму на день. Можна додавати по 1 ст. ложці у чай чи каву для поліпшення смаку.