Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Кліщі атакують: як захиститися від небезпечних укусів

Весняний пік активності кліщів зазвичай припадає на квітень-травень, проте аномально тепла зима цього року сприятливо вплинула на розмноження кліщів

Підступність кліщів полягає в тому, що вони присмоктуються до тіла людини непомітно і безболіс­но, внаслідок чого кліщів виявляють на наступний день. Іксодові кліщі є пере­носниками збудників багатьох вірусних та інфекційних захворювань людей і тварин. Найнебезпечнішим серед них є і хвороба Лайма, або бореліоз.

— Ураження головного мозку та пери­феричної системи, запальні процеси в суглобах та незворотні ушкодження шкі­ри, кардіоміопатія, затримка розумового та фізичного розвитку у дітей — це дале­ко не повний перелік можливих проявів хронічного бореліозу, — розповідає сто­личний лікар-інфекціоніст Олександр Ткачов. — Інкубаційний період (період з моменту зараження збудником до по­яви перших клінічних ознак) триває від 2 до 30 днів, у середньому 14 днів. Клініч­ну картину кліщового бореліозу умовно поділяють на 3 періоди. Перший період триває в середньому 7 днів, спостері­гається синдром інтоксикації: головний біль, озноб, нудота, температура від субфебрильної до 400С, болі в м’язах і суглобах, виражена слабкість, швидка втомлюваність, сонливість та ураження шкіри. На місці присмоктування кліща з’являється червона пляма або папула — еритема, яка досягає розмірів від 1 до 6 см і більше, болюча, часто супроводжу­ється свербінням, форма її округла або овальна, рідше — неправильна. Еритема являється основною клінічною ознакою хвороби Лайма. Еритема може пере­бігати без гарячки і без інтоксикації та бути єдиним симптомом захворювання, проте захворювання може перебігати без еритеми, але з гарячкою, інтоксика­цією, що ускладнює клінічну діагностику. У таких випадках підтвердження діагнозу можливе лише за допомогою лаборатор­них методів дослідження.

Якщо захворювання не лікувати, роз­вивається другий період, який харак­теризується виникненням ускладнень з боку нервової системи, серця, опорно-рухового апарату, що розвиваються на 2−4-му тижнях хвороби.

Третій період характеризується ура­женням суглобів. Він починається через 2 місяці і пізніше від початку хвороби, іноді через 2 роки. Зазвичай уражуються великі суглоби, особливо колінні, нерідко з односторонньою локалізацією.

«Найкраще видалити кліща з тіла може хірург, — наголошує Олександр Тка­чов. — Проте в екстрених випадках для самостійного видалення скористайтеся одним зі способів: захопіть кліща пінце­том або пальцями, обгорнутими чистою марлею якомога ближче до „голівки“, обережно, розгойдуючи його з боку в бік, витягніть зі шкіри. Якщо при видаленні ві­дірвалася „голівка“, яка виглядає на шкі­рі чорною цяткою, місце присмоктування протріть спиртом і видаліть її стерильною голкою. Не варто наносити на кліща мас­ляні розчини чи будь-які пов’язки. Після вилучення кліща необхідно ретельно ви­мити руки з милом». Знятого кліща слід спалити або залити окропом, а якщо хо­чете відвезти на експертизу, то покласти в баночку і зберігати її в холодному місці. Деякі лабораторії приймають тільки жи­вих кліщів, доставлених не пізніше ніж через два дні після укусу. У будь-якому випадку, після зняття кліща, зверніться до лікаря-інфекціоніста.

Кліщі підстерігають «донора» у ви­сокій траві, на кущах. Вони відчувають запах людини або тварини за 10−15 м і сповзаються на нього. Присмоктується кліщ лише в певних місцях, де шкіра тон­ка (за вухами, на шиї, у пахових ділянках)

Застерегти себе і близьких від нападу кліщів можна. За рекомендаціями голов­ного обласного епідеміолога Наталії Тімко, збираючись на природу, візьміть з собою репеленти (спеціальні аерозолі або креми, які відлякують кровосисних па­разитів). Не забудьте одягнути головний убір. Відпочивайте на сонячних, відкритих галявинах, а не біля кущів, ходіть посе­редині стежин. Одяг повинен бути світлих тонів (кліщів на ньому легше виявити) і, за можливості, з довгими рукавами і щільни­ми манжетами на зап’ястях, щільно обля­гаючі штани і високе взуття. Під час про­гулянки оглядайте себе і своїх близьких щодві-три години, а після повернення до­дому негайно зніміть одяг, витрусіть (тіль­ки не у квартирі) і виперіть його за висо­кої температури. Ретельно огляньте себе, особливо ділянки тіла, прикриті волоссям (голова, пах, пахви), не забудьте й про до­машніх улюбленців, якщо вони супрово­джували вас на прогулянці.