Стратегічною помилкою Трампа є життєве переконання, що все можна вирішити грошима
Навіть для внутрішнього американського споживача гра Трампа вкрай ризикована. Сподівання, що всі просто кинуться створювати виробництва у США дещо спрощена, бо бізнес завжди шукає прогнозованих правил, і навряд чи це можна сказати про нинішню Америку Трампа
Найбільшою проблемою тарифів Трампа є не чиїсь економічні збитки, а руйнація усталених політичних і безпекових союзів та, загалом, низька прогнозованість світової політики. Часи турбулентності завжди характерні новими війнами та панічними очікуваннями. Правила, попередні розрахунки і червоні лінії просто втратили сенс. Можуть, правда, створюватися і нові несподівані союзи, як, наприклад, спільні заходи Японії, Південної Кореї та Китаю по захисту від тарифної політики США, – заходи одвічних конкурентів, і інколи навіть ворогів. І це тільки початок.
Думаю, що поведінка Білого дому – це також непоганий шанс для Китаю посилити свій вплив у інших регіонах, зокрема, Європі.
Мені здається, що стратегічною помилкою Трампа є життєве переконання, що все можна вирішити грошима. Однак у великій політиці гроші не все вирішують. Результати перемовин із путіним – тому зайвий доказ. Та сама роль США у світі будувалася не лише на американській економіці, а і на політичному авторитеті США. Тому у світі обирали долар. А тепер все американське не викликатиме довіри. Натяки від поступової відмови Європи від деяких видів американського озброєння, через побоювання, що цю зброю можуть раптово «відключити», це теж лише початок.
Навіть для внутрішнього американського споживача гра Трампа вкрай ризикована. Сподівання, що всі просто кинуться створювати виробництва у США дещо спрощена, бо бізнес завжди шукає прогнозованих правил, і навряд чи це можна сказати про нинішню Америку Трампа.
Інший ризик – це час. Навіть, якщо економісти Трампа мають рацію у своїх розрахунках, то ефект від вирівнювання торгівельного балансу у США настане не через місяць, і навіть не через рік. А от ціни злетять вже зараз, і це буде боляче для виборців. А унікальність нинішньої ситуації у США – це те, що і дві палати Конгресу, і Білий дім контролюють республіканці. Якщо монополія республіканців порушиться, вся неймовірна надбудова трампізму посиплеться. До відома – проміжні вибори у Палату представників у США будуть у наступному році.
Є і позитив. Якщо внаслідок світової рецесії ціна на нафту впаде і протримається на дні хоча би пару років, можна вважати, що у «інноваціях» Трампа буде хоч якась користь.
Однозначно погана історія тут в тому, що світова тарифна війна зменшуватиме інтерес до війни в Україні, - всім тепер вистачить по горло і своїх проблем. Але з іншого боку, спробую тут погано пожартувати - Україна у всій цій тарифній війні у кращому становищі. Бо у нас уже давно справжня війна, і ми до багатьох речей навчилися призвичаюватися. А у решти світу все ще попереду.
P.S. А пам’ятаєте, я тут писав, що після обрання Трампа політика завітає до кожного американця? Так, отож.