Передплата 2025 ВЗ

Здорова звичка під ногами: чому варто виходити на вулицю за будь-якої погоди

Жителі Північної Європи люблять повторювати: «Не буває поганої погоди — буває неправильно підібраний одяг». І проводять просто неба так багато часу, як це можливо. Навіть якщо вдарили сильні морози, намело кількаметрові кучугури снігу, дощ ллє як з відра чи вітер збиває з ніг… Як результат, більшість населення в північних країнах перебуває у хорошій фізичній формі, а значить, менше хворіє та довше живе

Попереду теплі місяці – скористайтеся ними на повну! Фото Spine Institute of North America.
Попереду теплі місяці – скористайтеся ними на повну! Фото Spine Institute of North America.

Як часто надаєте перева­гу прогулянкам на свіжо­му повітрі, а не посиденькам вдома на дивані? WebMD опублі­кував 10 бонусів для здоров’я, які ви отримаєте, обираючи більш ак­тивне дозвілля.

Почнете нарешті займатися спортом

Прогулянки на вулиці збільшу­ють шанси, що ви станете більш фізично активним. Вам не по­трібно витрачатися на абонемент у спортзал, гантелі, велосипед чи роликові ковзани — просто ви­йдіть за двері. На найближчому спортмайданчику можна вико­нати кілька нахилів, присідань чи спробувати підтягнутися на пере­кладині. Можна просто прогуля­тися парком в оптимальному для вас темпі. Опір, який ви чините вітру та нерівна поверхня під но­гами допоможуть спалити більше калорій.

Отримаєте більше вітаміну Д

Цей вітамін важливий для ва­ших кісток, клітин крові й імунної системи. Також він допомагає організму засвоїти більше міне­ралів, таких як кальцій і фосфор. Ваше тіло потребує сонця, щоб самостійно виробити цей вітамін. Влітку рекомендується перебува­ти на сонці 5−15 хвилин 2−3 рази на тиждень. Взимку може знадо­битися трохи більше часу.

Зменшите тривожність

Навіть простий вазон у кімнаті чи картина природи можуть змен­шити тривогу, злість і напругу. Але буде краще, якщо ви вийдете з кімнати та прогуляєтеся на свіжо­му повітрі. Фізичні вправи також ефективно знімають тривожність, але краще виконувати їх просто неба, а не в спортзалі. Сонячне світло допомагає підтримувати рівень серотоніну на належному рівні. Ви почуватиметеся більш енергійним і позитивним, та вод­ночас спокійним й зосередженим.

Це сприятиме вашій соціа­лізації

Коли ви виходите з дому, то бачите не тільки природу. Ви та­кож відвідуєте громадські місця й, відповідно, спілкуєтеся з людь­ми. Людський контакт і відчуття спільноти важливі для підтримки психічного здоров’я. Сплануйте піший маршрут до будинку друга, а потім до парку, щоб виконати кілька вправ. Закінчіть прогулян­ку у місцевій кав’ярні. Ви будете здивовані, наскільки добре ви по­чуватиметеся.

Покращиться ваш сон

Прогулянки на свіжому повітрі допомагають налаштувати цикл сну. Щоб внутрішній годинник працював правильно, клітини на­ших очей потребують достатньо світла. Зокрема ранішнє соняч­не світло допомагає нам заснути вночі. З віком це стає більш ак­туальним, оскільки очі почина­ють гірше поглинати світло, тож у старших людей частіше виника­ють проблеми зі сном.

Загалом почуватиметеся краще

Усього п’ять хвилин активності на свіжому повітрі можуть допо­могти підвищити вашу самооцін­ку. Це особливо працює, якщо ви перебуваєте біля води чи зелених насаджень, і найкращий ефект за­безпечують якраз не високоінтен­сивні тренування, а більш спокій­на активність, така як прогулянка, їзда на велосипеді або робота в саду.

Станете більш уважними

Це має сенс хоча б тому, що коли ви щось робите на свіжому повітрі, ви вже так чи інакше є фі­зично активним. Але вчені довели, що річ не лише в активності, а й у «зеленості» зовнішнього просто­ру. В одному з досліджень дітям зі синдромом дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) було лег­ше сконцентруватися на завданні після прогулянки в парку, ніж після прогулянки містом.

Ваш імунітет зміцниться

Більш інтенсивний синтез ві­таміну Д завдяки більшій кількості сонячного світла вже є корисним для вашої імунної системи. Але виглядає на те, що прогулянки на свіжому повітрі допомагають і в інший спосіб. Багато рослин ви­діляють у повітря органічні речо­вини — фітонциди — які посилюють імунну функцію. Сонячне світло також заряджає енергією особли­ві клітини нашої імунної системи, які називаються Т-клітинами й допомагають боротися з інфекці­ями.

Це зробить вас більш креа­тивним

У вас є складна проблема, яку ви не можете вирішити? Куди й поділося натхнення? Проведіть час на свіжому повітрі. Науковці встановили, що час, проведений на природі, може допомогти зна­йти творчий підхід до розв’язання проблем. Частково це пов’язано з тим, що зовнішній світ привертає нашу увагу у більш спокійний спо­сіб, що дозволяє нам змінити фо­кус. Чим більше часу ми проводи­мо на природі, тим більшу користь отримуємо. Проте навіть якщо ви просто «вийшли подихати свіжим повітрям», це може підштовхнути ваш мозок почати мислити по-новому.

Допоможе підтримати здо­рову масу тіла

Час, проведений на свіжому повітрі, підвищить вашу витрива­лість і сприятиме здоровому сну. Обидві ці речі сприяють спален­ню калорій. Ранкові прогулянки — найбільш ефективні у запобіганні накопиченню жиру. Частково це пов’язано з тим, що світло до­помагає збалансувати сон і ви­користання організмом енергії. Проте можуть бути й інші при­чини. Вам потрібно 20−30 хвилин між 8-ою ранку та полуднем, щоб змінити ситуацію. Але чим раніше ви вийдете на вулицю, тим краще це спрацює.

На що слід звернути увагу?

..Захищайтеся від сонця до­вгими рукавами, сонцезахисними окулярами й капелюхом. Вико­ристовуйте сонцезахисний крем широкого спектру дії, з SPF 15 або вище, і робіть це навіть у похмуру погоду.

..Намагайтеся повідомляти людям, куди йдете, особливо, якщо йдете наодинці в дику міс­цевість.

..Якщо погода виглядає не­певною, візьміть зі собою куртку й зарядіть телефон на випадок, якщо вам знадобиться карта або ви захочете комусь зателефону­вати. Пам’ятайте, що ваш теле­фон може не працювати в деяких місцях, особливо у лісі.

Лісові… ванни

Ні, це не передбачає купання в листі. Це означає, що ви проводи­те час у лісі, щоб покращити своє фізичне та психічне здоров’я. У японців є навіть спеціальний тер­мін на позначення цього виду ре­лаксу — Shinrin Yoku. Кілька дослі­джень показали, що перебування у лісі діє як бустерна доза енергії, зміцнює імунну систему, сприяє здоровому сну й швидкому оду­жанню, якщо ви захворіли. Але не потрібні дослідження, які б дово­дили, що прогулянка в лісі просто дарує приємні відчуття.