Передплата 2025 «Добрий господар»

Соснові шишечки — для ліків і на десерт!

На заготівлі перших лікувальних «трав» можна непогано заробити

У цих шишках таїться багато здоров‘я… Фото ілюстративне
У цих шишках таїться багато здоров‘я… Фото ілюстративне

Через два-три тижні українські травознаї розпочнуть сезон збирання лікарських рослин

Його відкриють молоді соснові шишечки, які містять у собі цілу комору корисних для нашого організму речовин. Подейкують, що у двох жменях таких шишок більше вітамінів та амінокислот, ніж у кілограмі імбиру та лимонів. При вмілому приготуванні із шишок можна отримати відмінні смаколики.

МІКСТУРА ПІД РУКАМИ

Заготівельні пункти охоче прийматимуть соснові шишечки, бо на них величезний попит, у тому числі - за кордоном. Фармакологи кажуть, що молоді шишечки сосни містять в собі ефірні олії, вітаміни В, К, Р, а також залізо, магній, фосфор, кальцій, цинк та інші корисні макро- та мікроелементи. Соснові шишки — прекрасний засіб від кашлю, при застуді. Вони помічні тим, хто має проблеми із бронхами, кого непокоїть астма, хто переніс туберкульоз. Нормалізують артеріальний тиск, поліпшують кровообіг, очищують судини, запобігають інсульту та інфаркту. Лікуються настоянками із соснових шишок курці, той, кого болять суглоби, ясна, горло, непокоїть шлунок, у кого ослаблений імунітет, кому допікає авітаміноз, у кого в організмі дефіцит йоду. Багато користі від цього натурпродукту! З нього готують лікувальні креми, настоянки, чаї, повидло…

Але є і застереження: ліки із молодих соснових шишок не рекомендують вживати вагітним, тим, у кого хворі нирки, хто потерпає від гепатиту.

ПРИБУТКОВИЙ БІЗНЕС

— Збирати соснові шишки вигідно, — розповів кореспонденту «Високого Замку» травознай із Тернопільщини Сергій Вивірка. — Все під руками! Шишки ростуть на невеличких соснах-самосівах біля узлісь, на пагорбах. Не треба далеко їздити, щоб їх збувати: приймальні пункти працюють у багатьох селах. Щоправда, у заготівельників до цього весняного товару свої вимоги. Молоді соснові шишки мають бути від сили завбільшки у 5-копійчану монету. Торік кілограм їх купували у нас за 30 гривень. А менші шишечки, розміром у 10-копійчану монету, приймали за 60 грн. Мій знайомий, колишній електрик Ярослав, за день приносив заготівельникам до п‘яти кілограмів цієї продукції. Якщо на заготівлю виходила вся сім‘я, за день могла принести додому тисячу і більше гривень. Цього року, думаю, розцінки будуть вищими…

СМАЧНЕ І ПОМІЧНЕ «СОСНОВЕ» ВАРЕННЯ

Є багато рецептів ліків, основним інгредієнтом яких слугують молоді соснові шишки. От, скажімо, настій, який вживають при захворюваннях шлунка, при бронхітах. Шишки дрібно нарізають і заливають у скляному посуді горілкою у пропорції 1/10. Тримають три тижні у темному прохолодному місці, час від часу збовтуючи. Приймають по столовій ложці перед їдою два-три рази на день.

А от як готують «сосновий мед». Кілограм молоденьких зелених шишок перекручують у м’ясорубці, заливають пів кілограмом квіткового або гречаного меду. У скляній посудині ставлять у темне місце і настоюють протягом трьох місяців.

Радять і такий рецепт: промиті шишки ріжуть, заливають медом у пропорції один до одного. Цей «мед» можна вживати вже через два тижні, а зберігати його краще у холодильнику чи у підвалі.

Вживають «сосновий мед» як при застуді, так і для зміцнення імунітету. У випадку застуди приймають по три-чотири столові ложки на день, дітям дають 3−4 чайні ложки аж до повного одужання.

Житель Чернігова Олександр Бондарев пропонує бабусин рецепт «соснового меду»:

— Беремо кілограм зелених шишок, кілограм цукру, півлітра води, сік одного лимона чи айви. Шишки треба промити від хвої, залити водою і залишити для настоювання. Туди ж додають цукор, варять 10 хвилин і залишають на вісім годин. Так треба зробити ще двічі. Перед тим, як закінчити варити, в «мед» додають сік лимона чи айви. Все розливають в стерилізовані банки і закатують.

«Соснове» варення смачне, помічне і пахуче. Фото ілюстраційне.
«Соснове» варення смачне, помічне і пахуче. Фото ілюстраційне.

А ось рецепт варення із кілограма соснових шишок. Їх попередньо ретельно промивають і просушують. Потім подрібнюють на однакові шматочки. При варінні (в емальованому посуді) заливають водою, щоб її рівень над плодами був вище приблизно на два сантиметри. Ставимо ємність на помірний вогонь, доводимо до стану кипіння, а потім проварюємо протягом 40 хвилин. Як тільки час минув, остуджуємо відвар і залишаємо для настоювання на 12 годин. Остиглий відвар зціджуємо через сито або марлевий відріз. Шишки поки залишаємо в окремій піалі. Склянками вимірюємо кількість відвару. Як тільки визначили вихідну кількість рідини, додаємо стільки ж цукрового піску. Усе ретельно розмішуємо і знову ставимо на плиту. Після закипання зменшуємо вогонь до мінімального рівня і варимо до загустіння. У процесі варіння на поверхні сиропу буде утворюватися пінна шапка, її усуваємо шумівкою або ложкою. Приблизно через 90 хвилин рідина стане густою і набуде насиченого коричневого відтінку. Викладаємо у приготовлений відвар зварені шишки, все добре перемішуємо і проварюємо ще приблизно 20 хвилин. Гаряче соснове варення викладаємо в скляні банки і консервуємо. Банки ставимо догори дном і настоюємо у такому стані до охолодження. Потім ставимо у закритому емальованому посуді у холодильну камеру.

На день можна вживати не більше двох чайних ложок «соснового» варення.