«Батьки мають завжди ставати на бік дитини, хвалити і захищати…»
Про враження від нашумілого британського кримінально-драматичного серіалу «Юнацтво» — розмова з психологинею Наталією Костюк
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530453/iunatstvo.jpg)
Британський мінісеріал «Юнацтво» набуває шаленої популярності серед глядачів. Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер відреагував на фільм такими словами: «Цей фільм слід показувати у парламенті…». У Британії вже вирішили запровадити у школах спеціальні уроки, щоби протидіяти насильству.
Навколо фільму розгортаються жваві дискусії. Що ж так зачепило глядачів у цьому фільмі?
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D1%81%D0%B5%D1%80%D1%96%D0%B0%D0%BB.jpg)
Серіал поділений на чотири епізоди. Починається з того, що в англійському містечку поліція виламує двері будинку та заарештовує 13-річного Джеймі Міллера за підозрою у вбивстві однокласниці, Кеті Леонард. Джеймі тримають у поліцейській дільниці для допиту, а потім відправляють до дитячої психіатричної установи. Розслідування у школі та розмова підозрюваного з дитячим психологом виявляють, що психологічний стан Джеймі був глибоко порушений шкільним цькуванням через соціальні мережі. Крім того, у фільмі показано трагедію звичайної середньостатистичної родини, яка, здавалось би, добре виховувала дитину, але таки проґавила щось важливе…
Про свої враження від фільму журналістці «ВЗ» розповіла психологиня Наталія Костюк.
— Серіал — потужний, рекомендую усім подивитися, — каже Наталія Костюк. — Це історія про виживання, про боротьбу за себе!
Окрема нитка фільму — розповідь про «маносферу». (Так називається токсичний онлайн-простір і ціла субкультура, що пропагує токсичну маскулінність та мізогонію (приховане або відкрите жінконенависництво. — Авт.). Коли син детектива Адам пояснює батькові значення таємних емодзі у соцмережах, батько зовсім розгублений: «Вона каже, що він інцел. Вона каже, що він завжди ним буде. Коли хтось каже, що ти інцел, мається на увазі, що ти назавжди залишишся незайманим».
— Чи актуальною є субкультура маносфери (жінконенависницьких поглядів чоловіків) для України?
— Думаю, так. І у нашому суспільстві є поділ «на своїх» та «чужих». Чому головного героя називали інцелом? Це було ставлення як до невдахи. На перший погляд здається, що у 13-річному віці підлітки не можуть так поводитися, навіть таких понять не знають… Ми повинні пам’ятати, що у підлітків є широкий доступ до інформації.
Однолітки висміювали та знецінювали Джеймі у соцмережах через його замкнутість. Він, на їхню думку, аутсайдер, у якого ніколи не буде романтичних стосунків з жінкою. Підлітки вважають, що у Джеймі немає широкого кола друзів, а отже, він не вписується в їхню школу (їхній статус). У серіалі йдеться про те, що Джеймі не з престижної сім'ї. Це ще одна нитка фільму, коли підлітки кажуть: «80% дівчат ведуться на 20% хлопців. А ти (Джеймі. — Авт.) — поза процесом».
— Тема булінгу проходить через увесь фільм. Зокрема, йдеться про таємні емодзі… Українські підлітки теж їх використовують у соцмережах?
— Якщо ви поґуґлите в Інтернеті інформацію про підлітковий сленг, дізнаєтеся багато таких слів. Підлітки так висловлюються. Зараз багато говорять про важливу роль невербальної (безсловесної) комунікації, яка займає 97%, а 3% - це вербальна комунікація (словесний обмін інформацією).
Підлітки найчастіше переписуються між собою у соцмережах. Ставлять емодзі, смайлики, створюють стікери. Вкладають у них великий сенс. Те, що надважливо для підлітків, дорослі, як правило, ставлять на друге місце.
— Життя у соцмережах, переписки з однолітками підлітки зазвичай приховують від батьків…
— Типова поведінка підлітка: «Не бери мій телефон», «А нащо тобі?». Підлітки емоційно реагують на намагання дорослих взяти їхній смартфон. Протистоять «батьківському контролю». Вони хочуть мати свободу! Вони вважають, що коли батьки ставлять телефон на «батьківський контроль» або час до часу скролять те, що вони переглядають в Інтернеті, це загрожує їхній свободі.
— Чи могли батьки у фільмі запобігти злочину, який вчинив їхній син?
— У фільмі простежується тема батьківства. Ми бачимо, що Джеймі бракує підтримки батька. Фігура батька відсутня у житті сина (!).
Під час слідства Джеймі розповідав психологу, як діти сміялися з того, як він грає у футбол. Він казав, що батько його соромився і навіть відвертався. Батько не захищав сина…
Психолог досліджувала чоловічий рід цієї родини. Коли складала незалежну характеристику особистості, розпитувала про стосунки з батьком, його ставлення до мами. Цей «спадок» Джеймі міг отримати від батька. (В одному з епізодів батько Джеймі розповідав, що коли він був малий, тато його лупив. Він пообіцяв собі, що своїх дітей ніколи не буде бити. Він хотів бути кращим. — Авт.).
У батьків є тенденція, нав’язування дітям своїх вподобань, власних очікувань. Через те, що батьки відсутні у житті дітей, у них формується відчуття неповноцінності, страх бути покинутими. Тоді дитина шукає схвалення у суспільстві.
Ви чули, як Джеймі звертався до батька у фільмі. Він постійно хотів отримати від нього схвалення та захист. Натомість мама Джеймі казала: «Ми хороші батьки. Як ми його такого створили? Чому вона (сестра Джеймі. — Авт.) у нас вийшла така, а він вийшов такий?». Батьки перекладають відповідальність за виховання дитини на зовнішні обставини.
— Часто так буває, що батьки у різних життєвих ситуаціях не захищають власних дітей?
— Є така методика «Сходинки самооцінки»: дитину просять поставити себе на сходинку від 1 до 5, де 5 — найвища. Наприклад, дитина ставить себе на 4 сходинку. Далі по черзі дитину питають: «Якщо б я спитав твою маму про це, де б вона тебе поставила?». І мама дала відповідь — на 3-тю сходинку. Це б означало, що дитина має достатній рівень самооцінки та при тому не відчуває психологічного захисту від мами, навпаки — відчуває завищені очікування.
Що мають робити батьки? Батьки мають хвалити дітей. Безумовно приймати дитину. Що б дитина не зробила, ставати на її бік. Захищати її. А вже потім займатися вдома вихованням у спокійній атмосфері.
— Чи можна сказати, що через булінг у головного героя розвинулися психічні розлади? Чи був він психопатом?
— Зважаючи на те, що у розмові з психологом він бурхливо реагував, я б не назвала його психопатом. Вибуховість у цьому випадку — захисна реакція. Це все-таки дитина.
Ми не можемо ставити діагноз. Ми бачимо, що він (Джеймі. — Авт.) мав певні особливості характеру: внутрішні страхи, почувається невпевненим. Спочатку показував, що не довіряє психологу. Хотів здобути у неї авторитет. Хотів сподобатись.
Коли підлітки стикаються у житті з серйозними проблемами, так поводяться, жартують, наприклад, і у такий спосіб долають тривогу, дискомфорт, захищаються від болючих переживань.
Коли людина перебуває довший час в ізоляції, вона може втратити контакт з реальністю (її спогади можуть бути фрагментарними). Може навіть не пам’ятати, зробила вона це чи не зробила? (У розмові з батьком Джеймі казав: «Тату, це не я!». «І я йому вірив, — казав батько. — Тоді побачив відеозапис». — Авт.).
Цей серіал — частинка айсберга, яку нам дозволили побачити. Як сучасний цифровий світ розвивається, як суспільство вішає ярлики…
— У фільмі не було знайдено знаряддя вбивства — ножа. Що хотів показати режисер?
— Щоб дати можливість глядачу замислитися над різними варіантами інтерпретації фільму (хто насправді вбивця). Чи міг це бути, скажімо, самозахист? Або: якщо він не винен у вбивстві, а його звинувачують? Це підкреслює тему несправедливості у суспільстві… Те, що Джеймі став жертвою упереджень через своє походження та обставини.
Ще один герой фільму — Раян, якому дали домашній арешт. Він зізнався детективу, що це був його ніж… Але Раяна не висміювали у соцмережах. Він був наче «свій». Навіть слідство його особливо не чіпає…
Мене вразила ситуація, коли поліцейські прийшли у школу. Учні привселюдно могли собі дозволити нецензурну лексику у бік поліції. Школа у фільмі показана у негативному світлі. «Це схоже на загін худоби. Сморід, — казав поліцейський. — Хіба тут можуть чогось навчити?».
— Наприкінці фільму Джеймі сказав у телефонній розмові з батьком (це був його день народження): «Тату, я збираюсь змінити заяву. Я визнаю провину». Як ви на це відреагували?
— Я його (Джеймі. — Авт.) зрозуміла… Думаю, він відчув полегшення. Коли людина довший час перебуває у тривозі та невідомості, таке рішення може дати їй певну свободу… Він боровся, його не чули, а тепер він вирішив взяти владу над ситуацією. Ми не знаємо, чи він написав цю заяву.
— Фільм завершився словами батька: «Пробач, синку. Я мав старатися краще».
— Що Джеймі зробив? Він перевтілився у поганого хлопця. Суспільство повісило на нього ярлик, і він прийняв цю роль.
Пригадуєте, коли Джеймі вітав батька з днем народження телефоном, він казав: «Тату, я не хотів тебе розчарувати. Я хотів її підтримати. (Підлітки розповсюдили у чатах оголене фото Кеті Леонард. — Авт.). Бо думав, що вона вразлива. Він хотів стати рятівником. Він хотів усім довести, що він хороший.
— Кеті цього не оцінила…
— Вона мала інший підхід до життя. Вона його булила…
— Які ви можете дати поради батькам? Як правильно розставляти акценти у вихованні підлітків?
— Потрібно цікавитися життям підлітка. Звертати увагу на перепади настрою, замкнутість. Запитувати, які у дитини плани на майбутнє?
Будь-яку невдачу — не знецінювати, а надавати цьому такої самої важливості, яку надає підліток. Треба якісно проводити час із дітьми. (Якщо йдете з підлітком гуляти, поцікавтеся, куди він хоче піти. У фільмі теж є епізод, як батько-детектив критикує свого сина за те, що він хоче піти на картоплю-фрі в азійський ресторан. — Авт.). Просто обійняти — це замало.