Трояндове варення – безцінний скарб. Рецепти від «Високого Замку»
Має бактерицидні, антивірусні і антигрибкові властивості
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/414739/chainaia-roza.jpg)
Покваптеся приготувати варення з пелюсток чайної троянди, як у нас кажуть — карпатської ружі. Його навіть варити не треба — просто розтерти з цукром. І зберігати у холодильнику як безцінний скарб.
Родичку шипшини з давніх- давен використовували у рецептах різного зілля. Мазями і настоянками на пелюстках троянди лікували хвороби очей, ясен та шкіри. Римляни вважали троянду запорукою подружньої вірності чоловіка і використовували у приготуванні страв. А Клеопатра приймала ванни краси з молока, бджолиного воску та трояндової олії.
Головна відмінність чайної троянди — надзвичайний аромат завдяки великому вмісту у пелюстках ефірних олій. Наука підтверджує, що в ароматних трояндах є чи не вся таблиця Менделєєва. Цілющі властивості мають саме пелюстки. У них чимало вітамінів, корисних речовин, лимонна і яблучна органічні кислоти. Збирати пелюстки найкраще у суху погоду, рано- вранці або ввечері, коли немає прямих сонячних променів. Можна їх також висушити у тіні, у бутонах або пелюстками, додавати до чаю чи компоту.
Усі цілющі властивості пелюсток вбирає в себе й ароматне трояндове варення. Воно здатне очистити організм від токсинів. Має бактерицидні, антивірусні і антигрибкові властивості. Тому його часто застосовують у випадках захворювань горла, носоглотки і ротової порожнини, стоматиту. А також для зміцнення імунітету за інфекційних захворювань шлунково-кишкового тракту. Має сечогінну властивість, тому лікує захворювання нирок і набряки. Хороший засіб від дизентерії, діареї, очищає печінку і жовчний міхур, сприяє утворенню жовчі. Регулює цикл і допомагає за болючої менструації. Допомагає від безсоння, депресії і втоми.
Застосування цілющих властивостей варення виправдане також у лікуванні дітей з ангіною, слабким імунітетом, за авітамінозу і простуди.
З квітів готують джеми, конфітюри і в Європі, і у країнах Сходу. У Туреччині трояндове варення знають як гюльбешекер, або більш відома назва — «дамські солодощі». Можливо, за унікальні омолоджувальні властивості, бо має здатність підтримувати жіноче здоров’я.
В Україні без варення з карпатської ружі не обійтися на Різдво — до Святвечора з ним смажать пампухи, готують завиванці, рогалики, ложечку варення додають до маківника. Тому хоча б маленька баночка цих ласощів неодмінно має бути в холодильнику. Його можна вимішати з будь-яким густим повидлом: яблучним, абрикосовим, вишневим і цією сумішшю начиняти випічку. Аромат трояндового варення такий стійкий, що навіть у цьому випадку його можна розрізнити з-поміж інших.
Ружа, перетерта з цукром
1 склянка пелюсток чайної троянди (Rosa rugosa — троянда зморшкувата, буває двох кольорів — рожева і червоно-фіолетова), 1 склянка цукру, 1 ст. ложка лимонного соку або на кінчику ножа лимонної кислоти.
Квіти обривати бажано вранці, неодмінно мають бути сухими. Якщо квіток мало, складати у пакет і зберігати в холодильнику кілька днів. Коли матимете достатню кількість, можна готувати. Квітки перебрати, очистити від чашолистків. Бажано відрізати білі кінчики у пелюсток, але якщо їх багато, то це не вдасться. Тому просто ретельно перебрати і засипати цукром, розтерти, найкраще у макітрі макогоном. Але можна збити блендером на однорідну масу або разом з цукром змолоти на м’ясорубці із густим ситечком. Додати лимонний сік або трішки лимонної кислоти і ретельно вимішати. Варення готове. Залишити на годину, щоб цукор розчинився. Тоді скуштувати на смак і перекласти у баночку, на дно і зверху на варення всипати по ложечці цукру, закрити пластиковою кришкою і зберігати у холодильнику. Можна зверху на варення покласти папірець, змочений у спирті. До варення можна додати кілька ложок коньяку або цедру лимона. Або обидва складники, це додасть варенню особливих ноток. Якщо розтерти таке варення з подрібненими горіхами у пропорції 1:1, то матимете чудову начинку для рогаликів. Хто любить пряний смак, може додати трішки меленої кориці і гвоздики.
Трояндовий лікер
1 утрамбована літрова банка пелюсток рожі, 2 літри окропу, 750 г цукру, 1 ст. ложка лимонної кислоти, 0,5 літра спирту.
Пелюстки перебрати, добре утрамбувати у літрову банку, пересипати у каструлю і залити окропом. Залишити на ніч, накривши каструлю кришкою, щоб пелюстки запарилися. Відцідити, у настій додати цукор, хто не любить солодких напоїв, можна додати менше цукру, лимонну кислоту і помішувати, щоб цукор розчинився. Тоді влити спирт, перемішати і перелити у 3-літрову банку. Закрити кришкою і залишити на кілька днів, щоб смаки поєдналися.