Шпинат заповнить дефіцит йоду в організмі (Рецепти від «Високого Замку»)
Вітаміни не втрачаються й після термічної обробки
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/413420/shpinat.jpg)
Шпинат не даремно вважають суперфудом — поживніший і багатший на вітаміни овоч складно знайти. Всупереч поширеній думці, шпинат насправді є овочем, а не зеленню.
Батьківщиною шпинату вважають Персію, де його вперше почали спеціально розводити. До Європи рослина потрапила ще в середні віки, а в нас вживати шпинат почали не так давно — лише двісті років тому. В арабських країнах шпинат є такою ж важливою культурою, як у нас — капуста.
Шпинат дуже поживний завдяки високому вмісту білка — більше його лише у молодому горошку і квасолі. Такий рослинний білок легко засвоюється і надовго насичує.
Шпинат — рекордсмен за вмістом калію, заліза і марганцю. Його рекомендують людям з недокрів’ям і у відновлювальний період після хвороби. Шпинат має легку протизапальну, проносну і сечогінну дію, тому ефективний при набряках.
Також чимало у шпинаті йоду, що корисно для жителів областей з дефіцитом цього мікроелемента.
Шпинат корисний при авітамінозі, нервовому виснаженні, рахіті, туберкульозі, цукровому діабеті. Високий вміст клітковини допоможе посилити перистальтику кишківника, боротися із закрепами і прискорити метаболізм під час схуднення.
Зелене листя містить хлорофіл, тому шпинат поліпшує мікроциркуляцію, перешкоджає згущенню крові і жовчі. Дуже корисний шпинат для вагітних і вегетаріанців. Включивши цей овоч у меню, ви поліпшите зір і підвищите розумові здібності, а ще він запобігає розвитку онкологічних захворювань.
Не можна зловживати шпинатом людям із хворобами нирок, сечовивідних шляхів, подагрою, ревматизмом.
Зі свіжого молодого листя шпинату готують салати — він поєднується з помідорами, огірками, зеленню, картоплею, а також з іншими продуктами: м’ясом, яйцями, горіхами, грибами, сиром. Оскільки у шпинату досить прісний смак, то неодмінно слід додавати спеції — перець, мускатний горіх. Старіше, грубувате листя краще варити на парі або тушкувати. Стійкому смарагдовому кольору не страшна термічна обробка.
Сік шпинату використовують як харчовий барвник, додають у креми, морозиво, тісто для пельменів і навіть локшину.
Картопляна запіканка зі шпинатом
600 г картоплі, 500 г свіжого шпинату, 2 пучки петрушки, 100 г твердого сиру, 4 яйця, 50 г м’якого вершкового масла, 3 ст. ложки вершкового масла, мускатний горіх, сіль і перець.
Картоплю очистити, зварити у підсоленій воді, злити воду, пом’яти на пюре. Яйця збити з маслом і змішати з картопляним пюре. В іншій каструлі закип’ятити підсолену воду, покласти в неї промитий шпинат на 2 хв, відкинути на друшляк, облити холодною водою, відтиснути. З петрушки зі шпинату зробити пюре за допомогою блендера. Посолити, поперчити, додати мускатний горіх. Пюре з шпинату змішати з ¾ натертого сиру, найкраще пармезану. У змащену маслом форму викласти картоплю і запікати в духовці 20 хв. Потім на картоплю покласти пюре зі шпинату, посипати натертим сиром, зверху покласти шматочки вершкового масла і запікати до утворення скоринки.
Рулетики зі шпинатом
200 г борошна, 2 жовтки, 1 ст. ложка води. Начинка: 500 г шпинату, 200 г кисломолочного сиру, 50 г твердого сиру, 25 г вершкового масла, сіль і перець. Крім того: 50 г вершкового масла, 70 г твердого сиру.
Тісто. Всипати борошно з сіллю на стільницю, зробити всередині ямку, влити в неї жовтки, воду, розмішати. Замісити еластичне тісто, воно має бути досить тугим, місити 10−15 хв. Готове тісто має не прилипати до стільниці і ледь блищати. Зробити з тіста кулю, загорнути у плівку і залишити при кімнатній температурі на 20 хв. Начинка. Шпинат перебрати, промити і бланшувати в окропі кілька хвилин, облити холодною водою і відтиснути. Подрібнити. З’єднати з протертим через сито кисломолочним сиром, натертим твердим сиром, сіллю і перцем. Розкачати тісто на пласт 20×55 см, за потреби можна розтягнути його руками. Викласти тісто на рушник або скатертину. Рівномірно розподілити на тісті начинку, скрутити рулетом. Загорнути рулет у тканину, добре зав’язати краї, щоб рулет був туго зафіксований. Помістити його у ємність відповідного розміру з окропом і варити на малому вогні 30 хв. Можна перевертати рулет під час варіння. Вийняти рулет з води, зняти тканину, нарізати на шматочки, скласти у форму, змащену маслом, посипати натертим сиром, шматочками масла і запікати у розігрітій до 200 °C духовці15−20 хв.