«За допомогою переселенців закрили багато вакансій»
Від початку війни Львівщина приймає величезну кількість вимушених переселенців
Лише за офіційними даними від Львівської ОВА, зараз в області живуть 260 тисяч осіб (без тих людей, які поселились самостійно у приватному секторі). З них 160 тисяч зареєструвались як вимушено переміщені особи.
На переселенців, які й без того перебувають у стресі, чекають проблеми, пов’язані із пошуком житла, реєстрацією, працевлаштуванням. Часто це люди, які втекли просто з-під обстрілів, не мають документів. Кажуть, переселенців неохоче беруть на роботу, бо люди ці у будь-який момент можуть знятися з місця і поїхати додому або за кордон.
«Бізнес занижує рівень зарплат»
“З початку бойових дій до Львівського міського центру зайнятості звернулася 561 вимушено переміщена особа, – розповів “ВЗ” директор Львівського міського центру зайнятості Олег Рісний. – Переважно це люди з Харківської області (88 осіб), Київської області (68 осіб), міста Києва (58), Донецької області (95). З цих 561 особи 158 отримали статут безробітного і 28 працевлаштовано. Загалом щодня 20-30 осіб звертаються до Львівського міського центру зайнятості, і майже половина з них – це вимушено переміщені особи”.
– 561 особа звернулася і лише 28 працевлаштовані. Чому так мало?
– Не всі одразу звертаються щодо пошуку роботи. Звертаються, щоб отримати статус безробітного і допомогу з безробіття. Не всі з тих, хто звертається, хочуть працювати. Для тих, хто раніше займав високі посади і отримував високу зарплату, мало пропозицій роботи. Це економісти, юристи, менеджери. Пропонуючи зарплату 10 тисяч гривень, дуже важко когось мотивувати працевлаштуватися. Як правило, ті, кому ми запропонували роботу, повторно до нас не звертаються і не повідомляють, чи працевлаштувалися. Крім того, за цей період близько 600 осіб зверталися телефоном та електронною поштою. Вони цікавилися роботою, ми їм пропонували, але від них теж не було зворотного зв’язку. Тих 28 працевлаштованих – це люди, з якими ми працювали тісніше, які вже отримали статус безробітного.
– Звертається більше чоловіків чи жінок?
– Звернулася 561 особа, з них 248 – чоловіки, тобто майже половина. Вони мають стати на військовий облік, це не означає, що їх одразу призвуть в армію. Вони можуть ставати на облік у Центр зайнятості. Ці люди претендують на широкий спектр робіт. З позитивних моментів – до нас приїжджає велика кількість професійно-технічних кадрів, яких бракувало у Львові. Ми працевлаштували більшість із них і закрили багато вакансій, які тривалий час не могли закрити. З’являються хороші робітники по металу, токарі-фрезерувальники, зварювальники. Були працівники з медичною освітою, доглядальники, спеціалісти з фармацевтичною освітою.
– Бачила список вакансій обласного центру зайнятості – там дуже малі зарплати. Переважно це 6-6,5 тисячі гривень...
– Бізнес останнім часом занижує рівень зарплат. Розуміємо, що має можливості відповідно до своїх доходів. У період воєнного часу не може розвиватися і не має відповідних доходів, тож йому важко виплачувати великі зарплати.
«Люди з хорошою освітою виконують некваліфіковані роботи»
Олег Рісний повідомив, що, крім тих осіб, які зверталися у Львівський міський центр зайнятості, ще 752 особи з початку війни звернулися у Центр підтримки вимушено переміщених осіб. З них 373-ом була запропонована робота. Але чи влаштувалися вони на неї – невідомо, бо з цими людьми немає більше зв’язку.
У Центрі надають допомогу у пошуку роботи, отриманні соціальних виплат, юридичні консультації. “Ми створили цей центр спільно із Львівською міською радою, – говорить Олег Рісний. – Туди звертаються люди, часто навіть без документів, ми їм пропонуємо всі можливості. Часто роботодавці беруть їх на випробувальні терміни. З позитивних прикладів працевлаштування є такі: пан Євген із Харкова, освіта вища, прикладна математика, працював системним інженером на поліграфічному виробництві. Проте у Львові такої роботи не було, і він влаштувався у компанію “Львівхолод” (мережа супермаркетів «Рукавичка») комплектувальником. Готовий працювати не за фахом. Пані Ірина з Чернігівської області, бухгалтер, у Львові влаштувалася в компанію «Рітейл Україна» (мережа супермаркетів) касиром торговельного залу. Пані Наталія з Харківської області, освіта вища, вчитель коледжу, у Львові влаштувалася у службу у справах дітей Львівської ОВА, черговою. Пані Наталія з Києва, освіта вища, технологія харчування, працювала начальником виробництва, працевлаштована у компанію “Рітейл Україна” начальником виробництва. Усі ці люди з хорошою освітою, але виконують некваліфіковані роботи, бо на сьогодні не знайшли роботи за фахом”.
«Колектив хороший, але зарплата мінімальна – 6,5 тисячі грн»
За словами пана Рісного, біженці переважно відмовляються спілкуватися з пресою, розповідати про себе. Це й зрозуміло після тих жахів, які їм довелося пережити. Однак спеціально для “ВЗ” у Центрі зайнятості знайшли людину, яка розповіла свою історію.
Пані Наталія – з Волновахи Донецької області, їй 50 років, чоловік – пенсіонер. У Львові з 7 березня. У Волновасі працювала 23 роки на одному місці, в одному колективі – селянсько-фермерському господарстві (великий хлібозавод) бухгалтером.
“Бойові дії в нас почалися з першого дня війни – 24 лютого, – розповідає пані Наталія. – 26 лютого ракета влучила у наш будинок, пробило стіну. Обстріли не припинялися. Ми сиділи у підвалі, без світла. Вирішили втікати з міста. Старенькі батьки їхати відмовилися. Ми їхали своєю автівкою. Спочатку до Харкова, де жила донька. Думали, хоча б у Харкові буде спокійніше, пересидимо. Але поки доїхали, там теж почалися бойові дії. Пожили три доби у сватів у Краснограді й вирішили їхати до Львова, бо сюди ще раніше переїхала сестра. Дочка поїхала за кордон. Ми за кордон не поїхали, бо вже не той вік, там нам буде важко. Коли приїхали у Львів, я не мала ні трудової книжки, ні документів. На соціальну допомогу довго не проживеш. Треба платити за житло. Намагалася шукати роботу через сайт robota.ua. Нібито знайшла, але там треба було трудову книжку і щоб я була звільнена з попередньої роботи. Цього я не мала. Юристи сказали, що мене можуть звільнити через Центр зайнятості. Були труднощі з реєстрацією у додатку “Дія” – там були великі черги. Врешті-решт через Центр зайнятості знайшла роботу – бухгалтера в Інститут патології крові (вул. Генерала Чупринки). Працюю там лише тиждень, зарплата мінімальна – 6,5 тисячі грн. Колектив хороший, ставляться добре”.
Читайте також: Підприємства-«біженці»