Буряк — овоч гіпертоніків
Знижує тиск, допомагає кишківнику, поліпшує роботу мозку
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/521748/buriak.jpg)
Згідно з рекомендаціями ВООЗ, щодня доросла людина має споживати не менш ніж 5 порцій овочів та фруктів, тобто приблизно 400 г. Частину цієї норми може становити буряк. Це чудовий продукт для збалансованого та корисного раціону.
В яскравому коренеплоді є вітаміни C та A, фолієва кислота, калій, магній, залізо, органічні кислоти. Буряк входить до числа лідерів за вмістом йоду, отож за дефіциту цього елемента варто додати його до щоденного раціону або збільшити його споживання.
Доведений ефект буряків — зниження артеріального тиску завдяки вмісту корисних нітратів. В організмі вони трансформуються в оксид азоту, тому розширюються судини та покращується кровообіг. Це не голослівні твердження: є дослідження, що доводять сприятливий вплив на гіпертоніків бурякового соку, який можна пити по невеликій склянці щодня, але після консультації лікаря. Та краще вживати суміш соків, приготовану з однієї частини бурякового, двох частин морквяного і двох частин огіркового соків. Пити цю суміш по пів склянки за 30 хв до їди двічі-тричі на день.
Споживання буряків чудово позначається на функціях шлунково-кишкового тракту. Він запобігає закрепам, покращує травлення. Антиоксиданти та інші корисні речовини у буряках можуть допомогти у випадку запалень та підвищити захисні функції організму.
Нітрати й антиоксиданти, що є в буряках, також сприяють розширенню судин і прискоренню кровообігу. Це допомагає не лише інтенсивніше займатися спортом, а й покращити когнітивні здібності (простіше кажучи, роботу мозку).
Зазвичай буряки варять, проте краще запікати їх у духовці, загорнувши у фольгу (у кілька шарів) або покласти у рукав для запікання. Так вони зберігають більшу частину смаку, аромату і насичений бордовий колір.
Запечені буряки солодші від варених, з них виходять чудові закуски, красивий вінегрет та чудовий салат із сулугуні і руколою. У такий салат добре додати кедрові горішки та заправити його оливковою олією.
До речі, хороші солодкі буряки можна їсти й сирими, їх краще дуже тонко нашаткувати або натерти на тертці. Можна подати у вигляді салату, посипавши пряною сумішшю з кмину, лимонної цедри, солі, заправивши оливковою олією.
Салат із буряка, селери та яблук
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/10/%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%20%D0%B7%20%D0%B1%D1%83%D1%80%D1%8F%D0%BA%D0%B0.jpg)
2 запечені буряки (300- 400 г), 2 середні червоні яблука (300 г), ½ качана салату романо (250 г), 200 г кореня селери, 2 ст. ложки олії, сіль і перець.
Для заправки: 100 г журавлини або брусниці, 30 г меду, 30 мл соєвого соусу, 30 мл олії, сіль, смажене насіння соняшнику — для подачі.
Запечені у духовці буряки нарізати невеликими часточками.
Корінь селери нарізати середніми шматочками, скропити олією, посолити, запекти в духовці до м’якості, 20 хв. Усі інґредієнти для заправки з'єднати у невеликому сотейнику, закип’ятити на великому вогні. Подрібнити занурювальним блендером до однорідності, потім трохи остудити. Нарвати руками листя салату, розкласти у тарілки. Яблука нарізати грубою соломкою. Зверху на салатне листя покласти буряк, яблука та селеру. Полити заправкою, поперчити, посипати насінням і відразу ж подавати.
Замість кореня селери можна додати стебла, які тонко нарізати і замаринувати у заправці з ягід.
До салату можна додати кілька шматочків солоного оселедця і варені перепелині яйця.
Запечений буряк з гарбузом і домашнім песто
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/10/%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D0%B1%D1%83%D1%80%D1%8F%D0%BA.jpg)
1 кг гарбуза, 3−4 буряки, оливкова олія, суха суміш прованських трав, сіль, чорний перець.
Для песто: 100 г базиліку, 50 г петрушки, 4 зубчики часнику, 50 г смаженого фундуку, сік ¼ лимона, 150 мл оливкової олії, сіль.
Буряк ретельно вимити і, не очищаючи і не відрізаючи хвостики, кожен загорнути окремо у фольгу. Запікати у розігрітій до 200°С духовці до м’якості, від 50 до 70 хв. Готові буряки облити холодною водою, остудити і нарізати великими часточками. Скропити оливковою олією, приправити сіллю і перцем.
Гарбуз очистити і нарізати скибками завтовшки 3 см. Покласти на застелене пергаментом деко, приправити сіллю, перцем, прованськими травами та оливковою олією. Запікати за температури 200°С до м’якості, 20−30 хв. Остудити і нарізати як буряк. Запекти овочі можна напередодні, за добу до подачі, і зберігати в холодильнику під плівкою.
Для песто скласти посічену зелень, часник та горіхи у блендер, посолити, влити олію та лимонний сік, збити до однорідності. За потреби ще посолити і поперчити. Песто також можна зробити завчасно і зберігати в холодильнику, заливши оливковою олією до верху, щоб не потемніло.
Перед подачею змішати гарбуз і буряк у керамічній формі (в якій подаватимете овочі на стіл), скропити олією і прогріти в духовці. Подавати з песто.
Соус песто можна приготувати з петрушкою та волоськими горіхами.