Загадковий фізаліс
Бажаний у раціоні літніх людей
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/520588/fizalis.jpg)
Як тільки не називають фізаліс — перуанським аґрусом, китайським ліхтариком, золотою ягодою, перуанською земляною вишнею, ягодою похо та іншими химерними назвами. Фізаліс буває їстівним та декоративним. Їстівний ділять на два підвиди — суничний, він солодший, та овочевий, який має гіркуватий присмак.
Фізаліс, який родом із Південної Америки, і стає все популярнішим завдяки унікальному смаку та користі: у ньому більше вітаміну С, ніж у лимонах, помідорах та болгарському перці. Він — джерело вуглеводів, фруктози та глюкози. Плід фізалісу містить чимало вітамінів, тому його можна використовувати замість полівітамінних засобів. Фізаліс є багатим джерелом В12, дефіцит якого відчувають вегетаріанці.
Яскравий колір фізалісу пояснюють наявністю у ньому лікопіну — найпотужнішого антиоксиданту, який у медицині використовують для профілактики ракових пухлин. Фізаліс — низькокалорійний продукт, у 100 г ягід лише 55 кКал, тому фізаліс слід їсти тим, хто хоче скинути вагу.
Сирі ягоди фізалісу мають антисептичні, болезаспокійливі та протизапальні властивості, також їх використовують як ефективний жовчогінний, сечогінний та кровоспинний засіб. У Сполучених Штатах за допомогою фізалісу виводять камені, що утворилися в нирках.
Ягоди фізалісу є дієтичною та полівітамінною сировиною, яка корисна у випадку виразки дванадцятипалої кишки, цукрового діабету, гіпертонії, гастриту та виразки шлунка. Завдяки високому вмісту поживних речовин та мікроелементів фізаліс сприяє покращенню травлення, а також ефективно зміцнює імунітет. Тому фізаліс корисний людям після операції або важкого захворювання.
Завдяки протизапальним та антисептичним властивостям фізаліс ефективно справляється з сечокам’яною хворобою, пієлонефритом, циститом та різними запальними процесами у статевих жіночих органах.
Властивості плоду покращують функціонування ендокринної системи, допомагають у випадках гіпертонії та вікових проблем із травленням і дихальними шляхами, тому плід бажаний у раціоні літніх людей. Завдяки високому вмісту антиоксидантів він має загальнозміцнювальний вплив на організм, а отже — добрий для профілактики всіх захворювань.
Рівень антиоксидантів досягає піку, коли фізаліс повністю достиг. Незрілий плід містить соланін — токсин, який є й у баклажанах і помідорах. Краще їсти лише повністю достиглий фізаліс і не вживати, якщо у ньому є зелені прожилки.
Плоди фізалісу трохи менші, ніж помідори чері і на смак нагадують ананас чи аґрус. Багато хто любить їсти фізаліс як закуску або в салатах, соусах, настоянках і джемах.
Сушений фізаліс додають до мюслі, йогуртів і коктейлів. Також фізаліс — ідеальна прикраса для десертів.
Найкращий спосіб приготувати плід — законсервувати його. Він добре поєднується з медом, горіхами, спеціями — корицею і кардамоном, фруктами й ягодами — гарбузом, виноградом, абрикосами, чорницею та полуницею.
Маринований фізаліс
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/10/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%84%D1%96%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D1%96%D1%81.jpg)
На банку 900 мл: фізаліс овочевий, 1 листок хрону, 5 гвоздик, 5 горошин духмяного перцю, ½ ч. ложки меленої кориці, 1,5 ч. ложки солі, 1,5 ст. ложки цукру, 2 ч. ложки оцту 9%.
Плоди фізалісу ретельно вимити теплою водою.
На дно чистої банки викласти перець та гвоздику, всипати корицю, розрізаний на 2−3 частини листок хрону середнього розміру. Наповнити банку фізалісом до верху.
Закип’ятити воду і залити фізаліс на 15 хв, прикриваючи кришкою банку. Злити воду з банки у каструлю, додати цукор і сіль, довести до кипіння. Наприкінці влити оцет і розмішати.
Залити гарячим маринадом фізаліс та одразу закрити банку. Перевернути на кришку і накрити ковдрою до вистигання. Через 2 тижні маринований фізаліс можна куштувати.
Фізалісове варення з корицею
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/10/%D0%A4%D1%96%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D1%96%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B5%20%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%B7%20%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B5%D1%8E.jpg)
500 г фізалісу, 1−2 палички кориці (або 1−2 ч. ложки меленої), 400 г цукру, 20 г загущувача для варення.
Фізаліс очистити від верхньої оболонки, добре вимити проточною водою. Скласти у миску, ошпарити окропом, відразу воду злити і залити фізаліс холодною водою.
Нарізати фізаліс часточками, вирізавши плодоніжку.
Скласти в каструлю, всипати цукор. Поставити каструлю на середній вогонь, дочекатися, коли цукор розчиниться, додати палички кориці. Якщо кориця мелена, відібрати з каструлі кілька ложок рідини, розмішати, а потім вилити назад, так вона краще розчиниться. Знімати піну, яка утворюватиметься під час варіння.
Варити 30 хв, після чого палички кориці вийняти і додати загусник, щоб варення було густішим. Загусник для варення можна не використовувати, а варити варення 1,5 год.
Гаряче варення перелити у простерилізовану банку і закрити. Перевернути догори дном і залишити, поки не охолоне. Після вистигання зберігати у шафі за кімнатної температури, а відкриту банку — у холодильнику.
Консервований фізаліс із лимоном
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/10/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%84%D1%96%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D1%96%D1%81%20%D1%96%D0%B7%20%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC.jpg)
1 кг фізалісу, 1 кг цукру, 1 кг лимонів, 30 г свіжого кореня імбиру, 200 мл води.
Фізаліс очистити й облити окропом. Обсушити і наколоти усі плоди, щоб під час варіння вони не луснули.
Лимон помити, нарізати тоненькими півкружальцями і вийняти зернятка. Скласти у каструлю, влити 100 мл води, закип’ятити і варити 5 хв на маленькому вогні.
Додати половину цукру і готувати, помішуючи, доки цукор повністю не розчиниться, близько 5 хв. У сироп покласти ягоди фізалісу, натертий корінь імбиру, закип’ятити і варити 10 хв на невеликому вогні, періодично помішуючи.
Вимкнути вогонь, накрити варення та залишити на 12 год. Потім додати решту цукру, довести до кипіння і варити ще 15 хв, помішуючи.
Розлити варення у простерилізовані банки та герметично закрити кришками. Перевернути догори дном і накрити до вистигання.