Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Загадковий фізаліс

Бажаний у раціоні літніх людей

Як тільки не називають фізаліс — перуанським аґрусом, китайським ліхтариком, золотою ягодою, перуанською земляною вишнею, ягодою похо та іншими химерними назвами. Фізаліс буває їстівним та декоративним. Їстівний ділять на два підвиди — суничний, він солодший, та овочевий, який має гіркуватий присмак.

Фізаліс, який родом із Південної Америки, і стає все популярнішим завдяки унікальному смаку та користі: у ньому більше віта­міну С, ніж у лимонах, помідо­рах та болгарському перці. Він — джерело вуглеводів, фрук­този та глюкози. Плід фізалісу містить чимало вітамінів, тому його можна використовувати замість полівітамінних засобів. Фізаліс є багатим джерелом В12, дефіцит якого відчувають вегетаріанці.

Яскравий колір фізалісу по­яснюють наявністю у ньому лі­копіну — найпотужнішого ан­тиоксиданту, який у медицині використовують для профілак­тики ракових пухлин. Фізаліс — низькокалорійний продукт, у 100 г ягід лише 55 кКал, тому фі­заліс слід їсти тим, хто хоче ски­нути вагу.

Сирі ягоди фізалісу мають антисептичні, болезаспокійли­ві та протизапальні властивос­ті, також їх використовують як ефективний жовчогінний, се­чогінний та кровоспинний за­сіб. У Сполучених Штатах за допомогою фізалісу виводять камені, що утворилися в нир­ках.

Ягоди фізалісу є дієтичною та полівітамінною сировиною, яка корисна у випадку виразки дванадцятипалої кишки, цукро­вого діабету, гіпертонії, гастри­ту та виразки шлунка. Завдяки високому вмісту поживних ре­човин та мікроелементів фізаліс сприяє покращенню травлення, а також ефективно зміцнює іму­нітет. Тому фізаліс корисний лю­дям після операції або важкого захворювання.

Завдяки протизапальним та антисептичним властивостям фізаліс ефективно справляєть­ся з сечокам’яною хворобою, пієлонефритом, циститом та різними запальними процесами у статевих жіночих органах.

Властивості плоду покра­щують функціонування ендо­кринної системи, допомагають у випадках гіпертонії та віко­вих проблем із травленням і ди­хальними шляхами, тому плід бажаний у раціоні літніх лю­дей. Завдяки високому вміс­ту антиоксидантів він має за­гальнозміцнювальний вплив на організм, а отже — добрий для профілактики всіх захворювань.

Рівень антиоксидантів до­сягає піку, коли фізаліс повніс­тю достиг. Незрілий плід містить соланін — токсин, який є й у ба­клажанах і помідорах. Краще їсти лише повністю достиглий фізаліс і не вживати, якщо у ньо­му є зелені прожилки.

Плоди фізалісу трохи менші, ніж помідори чері і на смак на­гадують ананас чи аґрус. Багато хто любить їсти фізаліс як закус­ку або в салатах, соусах, насто­янках і джемах.

Сушений фізаліс додають до мюслі, йогуртів і коктейлів. Та­кож фізаліс — ідеальна прикраса для десертів.

Найкращий спосіб приго­тувати плід — законсервувати його. Він добре поєднується з медом, горіхами, спеціями — ко­рицею і кардамоном, фруктами й ягодами — гарбузом, виногра­дом, абрикосами, чорницею та полуницею.

Маринований фізаліс

На банку 900 мл: фізаліс овочевий, 1 листок хрону, 5 гвоздик, 5 горошин духмяно­го перцю, ½ ч. ложки меле­ної кориці, 1,5 ч. ложки солі, 1,5 ст. ложки цукру, 2 ч. лож­ки оцту 9%.

Плоди фізалісу ретельно ви­мити теплою водою.

На дно чистої банки виклас­ти перець та гвоздику, всипати корицю, розрізаний на 2−3 час­тини листок хрону середнього розміру. Наповнити банку фіза­лісом до верху.

Закип’ятити воду і зали­ти фізаліс на 15 хв, прикриваю­чи кришкою банку. Злити воду з банки у каструлю, додати цукор і сіль, довести до кипіння. На­прикінці влити оцет і розмішати.

Залити гарячим маринадом фізаліс та одразу закрити банку. Перевернути на кришку і накри­ти ковдрою до вистигання. Че­рез 2 тижні маринований фіза­ліс можна куштувати.

Фізалісове варення з корицею

500 г фізалісу, 1−2 палички кориці (або 1−2 ч. ложки ме­леної), 400 г цукру, 20 г загу­щувача для варення.

Фізаліс очистити від верхньої оболонки, добре вимити про­точною водою. Скласти у мис­ку, ошпарити окропом, відразу воду злити і залити фізаліс хо­лодною водою.

Нарізати фізаліс часточками, вирізавши плодоніжку.

Скласти в каструлю, всипа­ти цукор. Поставити каструлю на середній вогонь, дочекатися, коли цукор розчиниться, дода­ти палички кориці. Якщо кори­ця мелена, відібрати з каструлі кілька ложок рідини, розмішати, а потім вилити назад, так вона краще розчиниться. Знімати піну, яка утворюватиметься під час варіння.

Варити 30 хв, після чого па­лички кориці вийняти і дода­ти загусник, щоб варення було густішим. Загусник для варен­ня можна не використовувати, а варити варення 1,5 год.

Гаряче варення перелити у простерилізовану банку і закри­ти. Перевернути догори дном і залишити, поки не охолоне. Піс­ля вистигання зберігати у шафі за кімнатної температури, а від­криту банку — у холодильнику.

Консервований фізаліс із лимоном

1 кг фізалісу, 1 кг цукру, 1 кг лимонів, 30 г свіжого ко­реня імбиру, 200 мл води.

Фізаліс очистити й облити окропом. Обсушити і наколоти усі плоди, щоб під час варіння вони не луснули.

Лимон помити, нарізати то­ненькими півкружальцями і вийняти зернятка. Скласти у ка­струлю, влити 100 мл води, закип’ятити і варити 5 хв на ма­ленькому вогні.

Додати половину цукру і го­тувати, помішуючи, доки цу­кор повністю не розчиниться, близько 5 хв. У сироп поклас­ти ягоди фізалісу, натертий ко­рінь імбиру, закип’ятити і варити 10 хв на невеликому вогні, пері­одично помішуючи.

Вимкнути вогонь, накрити варення та залишити на 12 год. Потім додати решту цукру, до­вести до кипіння і варити ще 15 хв, помішуючи.

Розлити варення у просте­рилізовані банки та герметично закрити кришками. Переверну­ти догори дном і накрити до ви­стигання.