Диня — еліксир молодості та краси
Корисна для серця та еластичності стінок судин
Незмінна супутниця кавуна — ароматна диня, яка з’являється у продажу одночасно зі смугастими плодами. Цими ароматними баштанними влітку ми ласуємо заради користі і задоволення.
Дині сприяють зміцненню імунітету — напередодні сезону вірусних захворювань та застуд організм отримає чудову підтримку. Вітаміни групи B у компанії з магнієм мають сприятливий вплив на нервову систему: ви станете спокійнішим, зможете протистояти стресам і спати спокійно. Крім того, диня має сечогінну властивість, що найкраще впливає на роботу нирок і серцево-судинної системи. У дині багато клітковини, яка покращує процес травлення, виводить зайве з організму, а отже, сприяє нормалізації обміну речовин.
Щодо провітаміну A, то він корисний не лише для органів зору, а також є сильним антиоксидантом. Як і лікопін, який також є у дині. Корисна диня для роботи серця та підвищення еластичності стінок судин завдяки високому вмісту вітамінів та мікроелементів, а також невисокій калорійності.
Не можна не сказати про кальцій та кремній, які найкраще впливають на стан кісток, шкіри, нігтів та волосся. Плюс чудова робота шлунково-кишкового тракту, яка забезпечує ідеальну засвоюваність їжі, не дозволяючи зайвому жиру «осідати» на талії та стегнах. Нарешті антиоксиданти у складі дині сприяють сповільненню процесів старіння. Загалом, не продукт, а справжній еліксир молодості та краси!
Багато в дині заліза, що дає сили на достатню активність упродовж дня.
Диню краще їсти окремо, тобто щонайменше через годину після ланчу, обіду чи вечері. Крім того, категорично не варто поєднувати диню з молочними продуктами, алкоголем і медом, інакше неприємних відчуттів у животі не уникнути.
Головне, на що треба звернути увагу, купуючи диню, щоб на шкірці не було плям, пошкоджень або тріщин. Стигла диня має бути твердою. Знайдіть на дині «польову» пляму (від зіткнення плоду із землею). Вона не має бути білою чи зеленою. «Правильний» колір плями — світло-бежевий. Стигла диня пахне! Якщо ж аромату немає, відмовтеся від покупки: така диня навряд чи виявиться смачною.
З динею готують салати, пюре, гаспачо, сальсу. Можна посмажити диню на пательні, а краще на грилі і подавати обсмажені скибочки з морозивом чи іншими смаженими фруктами. Диня більш ніж на 90% складається з води, що робить її чудовим засобом для втамування спраги. Використовують диню для смузі або коктейлів. Ідеальним для спекотних днів є поєднання дині та апельсинів. Смачна ідея — поєднання дині та овочів — моркви, огірків та кабачків, можна додати і трохи свіжого імбиру. Ще диня складе чудову пару базиліку, кінзі, ожині, чорниці, полуниці, цитрусовим, лемонґрасу, м’яті та ванілі.
Салат з дині, кавуна, моцарели та салямі
200 г дині зі щільним м’якушем, 200 г м’якуша кавуна, 200 г мінімоцарели, 100 г тонких скибочок салямі, 120 г вершкового сиру, 50 мл жирних вершків, 3 гілочки базиліку, 4 ст. ложки оливкової олії, 1 ст. ложка лимонного соку, 1 ч. ложка меду, сіль, перець.
М’якуш дині та кавуна за допомогою ложки-нуазетки нарізати кульками або кубиками однакового розміру завбільшки як кульки моцарели. Дрібні листочки базиліку відкласти, великі посікти. Скибочки салямі розрізати навпіл.
Для заправки змішати оливкову олію з лимонним соком, медом, сіллю та перцем і збити. Додати подрібнений базилік.
Сир збити з вершками, приправити сіллю та перцем і розкласти у склянки.
На сирний шар викласти кульки моцарели, кавуна, дині, згорнуті вдвоє половинки салямі. Полити заправкою, прикрасити базиліком і поперчити.
Подати такий салат можна й на блюді. Тоді слід взяти більші кульки моцарели і нарізати сир, кавун та диню однаковими пласкими скибочками, а потім викласти трохи навхрест, чергуючи зі скибочками салямі, як подаючи салат капрезе.
Повидло з дині та яблук
1 кг м’якоті солодкої дині, 1,2 кг кислих зелених яблук, 700 г цукру, 1−2 г лимонної кислоти.
Яблука вимити щіткою, розрізати на четвертинки, очистити від зерняток. Не очищати їх від шкірки і не вирізати серцевину (у перегородках та шкірці багато пектину).
У велику каструлю з товстим дном і кришкою, яка щільно закривається, влити 100 мл води і покласти яблука. На середньому вогні довести до кипіння і варити під кришкою, іноді перемішуючи, 30 хв. Нарізати диню невеликими шматочками, додати до яблук і варити вже без кришки, помішуючи, поки яблука та диня не розваряться на пюре. Подрібнити яблучно-динне пюре блендером і протерти через сито, щоб позбутися залишків яблучної шкірки та перегородок.
Повернути пюре в каструлю, додати цукор та лимонну кислоту, перемішати, поставити на середній вогонь. Постійно помішуючи лопаткою, довести до кипіння та зменшити вогонь до малого. Варити, часто помішуючи, 2 год. Пюре має потемніти і стати густим.
Готове повидло розкласти у простерилізовані банки, накрити пергаментом, дати охолонути, потім закрити кришками.
Диня у ванільно-цитрусовому сиропі
2 невеликі дині різного сорту, 1 стручок ванілі, 2/3 склянки цукру, 3 великі лайми, 1 великий апельсин, 2 маленькі лимони, 2 ст. ложки коньяку.
З 1 лайма та з половини апельсина зняти цедру. З лаймів, 1 лимона та апельсина вичавити сік. Другий лимон нарізати тонкими кружальцями. У невеликому сотейнику довести до кипіння 1 склянку води з цитрусовим соком, цедрою та цукром. Покласти у киплячий сироп кружальця лимона і варити 5 хв.
Ванільний стручок розрізати вздовж навпіл і кінцем гострого ножа вишкребти насіння у сотейник. Туди ж покласти сам стручок. Готувати 10 хв. Додати коньяк, готувати ще 5 хв. Зняти з вогню й остудити. Поставити в холодильник щонайменше на 1 год.
Дині очистити від шкірки та насіння, нарізати кульками за допомогою нуазеткового ножа. Всі кульки покласти у плаский посуд з високими краями і залити холодним сиропом (ванільний стручок вийняти). Закрити плівкою та поставити у холодильник на 15 хв. Подавати, розклавши в охолоджені келихи для мартіні.
Сироп можна зробити за 2−3 доби до подачі і тримати у холодильнику в закритій герметично ємності. Перед подачею десерт можна посипати свіжою цедрою лайма.