Передплата 2025 «Добра кухня»

Великдень — особливий час для всіх християн, до свята готують розмаїті м’ясні та солодкі частування

Великдень — найдавніше й одне з найважливіших свят для християн. Цьогоріч дати Пасхи збіглися, тому і православні, і католики, і протестанти святкуватимуть разом — 20 квітня. Ми звикли на Великдень готувати паски, розмаїті м’ясні делікатеси та, звичайно ж, крашанки. А що подають на стіл у деяких інших країнах Європи?

Головна страва великодньо­го столу у Великій Британії - запечене фаршироване ягня. Ще англійці готують медово-час­никові фрикадельки, копчену шин­ку, сосиски чи бекон, глазуровані яблуками. На гарнір подають кар­топлю у розмариново-часниковій олії. Як і в багатьох країнах, вели­кодній стіл англійців немислимий без фарбованих яєць та весня­них свіжих салатів. Господині пе­чуть великодній торт simnel cake із фруктами і спеціями. Для при­крашання роблять дванадцять куль із марципану, які є символом апостолів. Деякі британці дода­ють ще одну кулю, що символізує Христа. Така випічка демонструє об'єднання сім'ї та гостинність. Крім того, подають особливі бу­лочки зі здобного тіста з цукатами і родзинками, які прикрашаються хрестом, горобиновий або шпи­натний торт та пиріг із кроликом.

У Франції теж запікають ягня, порося чи навіть козулю. У парі з м’ясною стравою подають омлет із беконом чи ковбасою. Велико­дня випічка — листковий пиріг по- ліонськи з джемом, сливами та ко­рицею, кекс із хлібного тіста. А ось здоба у кожному регіоні своя. На­приклад, у Турині печуть пряники у формі коней; на Корсиці - бісквіт у вигляді кошичка, в який складають фарбовані у червоний колір яйця; у Провансі - торт із мигдалю та за­цукрованих апельсинів і дині; у Са­вої подають прості грінки.

Головна страва в Італії - бара­нина з артишоками. Щодо випічки, то кожен регіон зробив свій внесок у великодній стіл. Міланці подару­вали решті Італії великодній кекс у вигляді голуба — коломба, при­крашений мигдалем та цукрови­ми кульками. Жителі півдня печуть пиріг з дріжджового тіста, в якому запікають шматки сиру пекорино і пармезан, ковбасу різних сортів і варені яйця. Без лігурійської стра­ви Тorta pasqualina не обходиться жоден Великдень. Це особливий пиріг, начинений шпинатом і яйця­ми. Пишаються своєю випічкою й сицилійці: вони печуть відкритий пиріг, начинений сиром і вареною у воді пшеницею та цукатами.

Головні символи свята у Німеч­чині - великодні яйця та заєць. А ще — баранина, смажене ягня, яке подають зі спаржею і картоплею. А великодній пиріг у Німеччині дуже схожий на нашу паску. Готують тіс­то на молоці, в яке додають багато яєць та родзинок, його заплітають у вигляді коси і запікають у довгас­тій формі.

Поляки сервірують великодній стіл різними ковбасними вироба­ми та безліччю страв із холодного м’яса. Бабка — традиційна назва польського великоднього кексу із пухкого тіста, до якого додають цукор, яйця та вершки. Для при­крашання використовують кла­сичну глазур або шоколад. Саме з бабкою асоціюються всі святко­ві урочистості та весняні обряди. Також поляки випікають мазурок, який прикрашають сухофрукта­ми, цукерками і глазур’ю. Цен­тральне місце на столі займає спечене з борошна або зробле­не із розтопленого цукру ягня, що символізує воскресіння Ісуса Христа. Польська великодня ви­пічка — хліб із житнього борош­на, до якого додають дріжджі і за­кваску, зверху змащують салом і прикрашають хрестом з тіста. А як першу страву до святкового столу подають журек.

Великдень шведів не можна уя­вити без риби. Різні сорти марино­ваного оселедця, лосося, кільки, гарніром для яких є картопля та спаржа. Не забувають і про м’ясо. На Великдень готують печеню з баранини із картопляною запікан­кою. Важливим атрибутом свят­кового столу є випічка. Тут націо­нальна страва семля — тришарова солодка булочка, начинена збити­ми вершками та мигдальною пас­тою. Прикраса столу — фарбовані та шоколадні яйця.

Журек

Для закваски: 100 г жит­нього борошна, 400 мл води, сік ½ лимона.

Для супу: 2 л води, 4−5 картоплин, 2 цибулини, 1/3 селери, 1 морквина, 300 г копчених ребер, 200 г варе­но-копченої ковбаси, 100 мл сметани, 2 ст. ложки олії, 2 зубчики часнику, 2 лавро­ві листки, сіль і перець — до смаку.

Для закваски висипати у миску 100 г житнього борошна та влити 400 мл води. Вичавити сік лимона. Ретельно переміша­ти вінчиком, аби не було грудо­чок. Відставити.

Для бульйону в каструлю вли­ти воду і додати нарізані довіль­ними шматками овочі - селеру, моркву й 1 цибулину. Також лав­рове листя, трохи посолити і ва­рити 20 хв на середньому вогні. Додати нарізану кубиками кар­топлю.

Зробити засмажку: нарізати другу цибулину маленькими ку­биками. Розчавити часник плас­ким боком леза ножа. Наріза­ти на сегменти копчені ребра, а ковбасу — невеликими кубика­ми. Розігріти пательню з олією і викласти цибулю, часник, ребра та ковбасу. Смажити, доки ци­буля не стане м’якою.

Вийняти з бульйону шматоч­ки моркви, цибулі та селери, вони вже віддали свої смаки. Перекласти у каструлю засмаж­ку. Коли бульйон закипить, до­дати закваску. Добре перемі­шати, щоб не утворювалися грудочки.

Додати у каструлю 100 мл сметани та ще раз перемішати. Скуштувати журек і, за потре­би, додати ще солі та мелено­го чорного перцю. Подавати суп теплим разом із вареним яйцем або сухариками.

Шинка, запечена у духовці

1,5 кг свинячої корейки без кісток (або окосту, лопатки, шиї чи вирізки), 200 мл води, 2 ч. ложки харчової соди,

Для розсолу: 1 л води, 1,5 ст. ложки солі.

Для маринаду: 50 мл соєвого соусу, 70 г меду, 2 ст. ложки діжонської гірчиці, 0,5 ч. ложки чорного мелено­го перцю, 1 ч. ложка меленої паприки, 1 ч. ложка сушеного часнику, 0,5 ч. ложки меле­ного мускатного горіха, 1 ч. ложка сушеного базиліку, 0,5 ч. ложки меленого коріандру, 0,5 ч. ложки шафрану.

М’ясо залити холодною во­дою, додати соду і залишити на 1 год, щоб м’ясо зм’якло. Про­мити у проточній воді й поколо­ти м’ясо дерев’яною шпажкою з двох боків, щоб воно добре про­маринувалося.

Перекласти м’ясо у миску, залити розсолом із води і солі. Поставити в холодильник на 4 год. Опісля добре обсушити м’ясо за допомогою паперових серветок.

До соєвого соусу додати мед, гірчицю і всі спеції, пере­мішати.

М’ясо покласти у форму для запікання і добре змастити його з усіх боків маринадом. Важ­ливо, щоб м’ясо маринувало­ся жирною частиною догори. Накрити кришкою і поставити м’ясо у холодильник на ніч.

Вийняти м’ясо, переверну­ти і влити 50 мл води. Накри­ти кришкою і запікати за темпе­ратури 180°C 80 хв. Кожні 20 хв м’ясо поливати маринадом.

Перекласти готове м’ясо у сухий посуд й охолодити. Нарі­зати порційними шматочками.