Великдень — особливий час для всіх християн, до свята готують розмаїті м’ясні та солодкі частування
Великдень — найдавніше й одне з найважливіших свят для християн. Цьогоріч дати Пасхи збіглися, тому і православні, і католики, і протестанти святкуватимуть разом — 20 квітня. Ми звикли на Великдень готувати паски, розмаїті м’ясні делікатеси та, звичайно ж, крашанки. А що подають на стіл у деяких інших країнах Європи?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531169/velykden.jpg)
Головна страва великоднього столу у Великій Британії - запечене фаршироване ягня. Ще англійці готують медово-часникові фрикадельки, копчену шинку, сосиски чи бекон, глазуровані яблуками. На гарнір подають картоплю у розмариново-часниковій олії. Як і в багатьох країнах, великодній стіл англійців немислимий без фарбованих яєць та весняних свіжих салатів. Господині печуть великодній торт simnel cake із фруктами і спеціями. Для прикрашання роблять дванадцять куль із марципану, які є символом апостолів. Деякі британці додають ще одну кулю, що символізує Христа. Така випічка демонструє об'єднання сім'ї та гостинність. Крім того, подають особливі булочки зі здобного тіста з цукатами і родзинками, які прикрашаються хрестом, горобиновий або шпинатний торт та пиріг із кроликом.
У Франції теж запікають ягня, порося чи навіть козулю. У парі з м’ясною стравою подають омлет із беконом чи ковбасою. Великодня випічка — листковий пиріг по- ліонськи з джемом, сливами та корицею, кекс із хлібного тіста. А ось здоба у кожному регіоні своя. Наприклад, у Турині печуть пряники у формі коней; на Корсиці - бісквіт у вигляді кошичка, в який складають фарбовані у червоний колір яйця; у Провансі - торт із мигдалю та зацукрованих апельсинів і дині; у Савої подають прості грінки.
Головна страва в Італії - баранина з артишоками. Щодо випічки, то кожен регіон зробив свій внесок у великодній стіл. Міланці подарували решті Італії великодній кекс у вигляді голуба — коломба, прикрашений мигдалем та цукровими кульками. Жителі півдня печуть пиріг з дріжджового тіста, в якому запікають шматки сиру пекорино і пармезан, ковбасу різних сортів і варені яйця. Без лігурійської страви Тorta pasqualina не обходиться жоден Великдень. Це особливий пиріг, начинений шпинатом і яйцями. Пишаються своєю випічкою й сицилійці: вони печуть відкритий пиріг, начинений сиром і вареною у воді пшеницею та цукатами.
Головні символи свята у Німеччині - великодні яйця та заєць. А ще — баранина, смажене ягня, яке подають зі спаржею і картоплею. А великодній пиріг у Німеччині дуже схожий на нашу паску. Готують тісто на молоці, в яке додають багато яєць та родзинок, його заплітають у вигляді коси і запікають у довгастій формі.
Поляки сервірують великодній стіл різними ковбасними виробами та безліччю страв із холодного м’яса. Бабка — традиційна назва польського великоднього кексу із пухкого тіста, до якого додають цукор, яйця та вершки. Для прикрашання використовують класичну глазур або шоколад. Саме з бабкою асоціюються всі святкові урочистості та весняні обряди. Також поляки випікають мазурок, який прикрашають сухофруктами, цукерками і глазур’ю. Центральне місце на столі займає спечене з борошна або зроблене із розтопленого цукру ягня, що символізує воскресіння Ісуса Христа. Польська великодня випічка — хліб із житнього борошна, до якого додають дріжджі і закваску, зверху змащують салом і прикрашають хрестом з тіста. А як першу страву до святкового столу подають журек.
Великдень шведів не можна уявити без риби. Різні сорти маринованого оселедця, лосося, кільки, гарніром для яких є картопля та спаржа. Не забувають і про м’ясо. На Великдень готують печеню з баранини із картопляною запіканкою. Важливим атрибутом святкового столу є випічка. Тут національна страва семля — тришарова солодка булочка, начинена збитими вершками та мигдальною пастою. Прикраса столу — фарбовані та шоколадні яйця.
Журек
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D0%B6%D1%83%D1%80%D0%B5%D0%BA.jpg)
Для закваски: 100 г житнього борошна, 400 мл води, сік ½ лимона.
Для супу: 2 л води, 4−5 картоплин, 2 цибулини, 1/3 селери, 1 морквина, 300 г копчених ребер, 200 г варено-копченої ковбаси, 100 мл сметани, 2 ст. ложки олії, 2 зубчики часнику, 2 лаврові листки, сіль і перець — до смаку.
Для закваски висипати у миску 100 г житнього борошна та влити 400 мл води. Вичавити сік лимона. Ретельно перемішати вінчиком, аби не було грудочок. Відставити.
Для бульйону в каструлю влити воду і додати нарізані довільними шматками овочі - селеру, моркву й 1 цибулину. Також лаврове листя, трохи посолити і варити 20 хв на середньому вогні. Додати нарізану кубиками картоплю.
Зробити засмажку: нарізати другу цибулину маленькими кубиками. Розчавити часник пласким боком леза ножа. Нарізати на сегменти копчені ребра, а ковбасу — невеликими кубиками. Розігріти пательню з олією і викласти цибулю, часник, ребра та ковбасу. Смажити, доки цибуля не стане м’якою.
Вийняти з бульйону шматочки моркви, цибулі та селери, вони вже віддали свої смаки. Перекласти у каструлю засмажку. Коли бульйон закипить, додати закваску. Добре перемішати, щоб не утворювалися грудочки.
Додати у каструлю 100 мл сметани та ще раз перемішати. Скуштувати журек і, за потреби, додати ще солі та меленого чорного перцю. Подавати суп теплим разом із вареним яйцем або сухариками.
Шинка, запечена у духовці
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0(1).jpg)
1,5 кг свинячої корейки без кісток (або окосту, лопатки, шиї чи вирізки), 200 мл води, 2 ч. ложки харчової соди,
Для розсолу: 1 л води, 1,5 ст. ложки солі.
Для маринаду: 50 мл соєвого соусу, 70 г меду, 2 ст. ложки діжонської гірчиці, 0,5 ч. ложки чорного меленого перцю, 1 ч. ложка меленої паприки, 1 ч. ложка сушеного часнику, 0,5 ч. ложки меленого мускатного горіха, 1 ч. ложка сушеного базиліку, 0,5 ч. ложки меленого коріандру, 0,5 ч. ложки шафрану.
М’ясо залити холодною водою, додати соду і залишити на 1 год, щоб м’ясо зм’якло. Промити у проточній воді й поколоти м’ясо дерев’яною шпажкою з двох боків, щоб воно добре промаринувалося.
Перекласти м’ясо у миску, залити розсолом із води і солі. Поставити в холодильник на 4 год. Опісля добре обсушити м’ясо за допомогою паперових серветок.
До соєвого соусу додати мед, гірчицю і всі спеції, перемішати.
М’ясо покласти у форму для запікання і добре змастити його з усіх боків маринадом. Важливо, щоб м’ясо маринувалося жирною частиною догори. Накрити кришкою і поставити м’ясо у холодильник на ніч.
Вийняти м’ясо, перевернути і влити 50 мл води. Накрити кришкою і запікати за температури 180°C 80 хв. Кожні 20 хв м’ясо поливати маринадом.
Перекласти готове м’ясо у сухий посуд й охолодити. Нарізати порційними шматочками.