Чому набрякають ноги?
Від ґумок шкарпеток залишаються сліди на гомілках? Через дискомфорт не можете носити вузькі штани? Як і обіцяли в одному з попередніх номерів «ВЗ», розповідаємо про основні причини набряку нижніх кінцівок
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531884/nabryakynig.jpg)
«Є дві основні причини, чому ваші ноги набрякають:
- накопичення рідини — коли тканини або кровоносні судини кінцівок утримують більше рідини, ніж повинні. Наприклад, якщо ви проводите цілий день на ногах або надто довго сидите. Ви також можете зіткнутися з цією проблемою, якщо у вас є зайва вага, ви недостатньо фізично активні або маєте серйозні захворювання;
- запалення — розвивається, коли тканини ніг подразнюються й через це набрякають. «Це природна реакція, якщо ви зламали кістку або розірвали сухожилля чи зв’язку. Проте це також може вказувати на серйозне запальне захворювання, приміром, артрит», — пояснюють експерти WebMD.
Є кілька причин, чому в одній або обох кінцівках скупчується надлишок води.
Застійна серцева недостатність
Такий стан виникає, якщо ваше серце занадто слабке, щоб перекачувати всю необхідну організму кров. Як результат, рідина накопичується у тілі, особливо в ногах. Серед інших симптомів застійної серцевої недостатності - втома та задишка або проблеми з диханням не лише під час фізичних навантажень, а й у стані спокою.
Проблеми з венами
Якщо у вас є тромбоз глибоких вен, це означає, що у вені вашої нижньої кінцівки є тромб, який може будь-якої миті відірватися і потрапити в легені. Якщо так трапиться, розвинеться тромбоемболія легеневої артерії - стан, який становить загрозу для життя.
За тромбофлебіту тромби утворюються ближче до поверхні шкіри й не відриваються.
Одним із перших симптомів тромбозу глибоких вен або тромбофлебіту є набряк однієї ноги (переважно гомілки, в якій скупчується кров). Негайно зверніться по медичну допомогу, якщо у вас набрякла одна з кінцівок та є інші тривожні ознаки:
- біль, підвищена чутливість або судоми;
- шкіра почервоніла чи посиніла;
- з’явилося відчуття тепла в ураженій ділянці.
Варикозне розширення вен і хронічна недостатність
Ці стани виникають, коли клапани всередині вен ніг не забезпечують нормального кровопостачання серця. Як результат, кров скупчується в кінцівках, викликаючи неестетичні випирання судин на поверхні шкіри. Іноді через це можуть набрякати ноги.
Серед інших проявів:
- біль після тривалого сидіння чи стояння;
- шкіра на уражених ділянках змінює колір на червоний або фіолетовий;
- на гомілках також можуть проступати коричневі плями;
- шкіра на кінцівках — суха, подразнена, потріскана;
- на ногах є виразки;
- турбує біль у кінцівках.
Проблеми з нирками
Хронічні захворювання нирок розвиваються, коли ваші нирки не працюють належним чином. Орган не фільтрує воду й не виводить токсини з крові, що призводить до скупчення рідини в тілі, зокрема появи набряків рук та ніг.
Ви також можете зауважити інші симптоми:
- втому;
- задишку;
- нудоту;
- сильну спрагу;
- синці й кровотечі.
У випадку гострої ниркової недостатності нирки припиняють працювати раптово, що також може супроводжуватися набряками гомілок, щиколоток і стоп. Але зазвичай ця патологія виникає, коли людину госпіталізують з іншими проблемами.
Прийом ліків
Іноді набряки можуть бути небажаним побічним ефектом прийому медикаментів, що відпускаються за рецептом:
- блокаторів кальцієвих каналів, які застосовують у терапії серцевих патологій (амлодипіну, ніфедипіну);
- нестероїдних протизапальних засобів, таких як аспірин, целекоксиб, ібупрофен чи напроксен;
- деяких протидіабетичних препаратів (піоглітазону, росиглітазону);
- гормональних препаратів, до складу яких входить естроген або прогестерон;
- деяких антидепресантів.
Якщо ви приймаєте один з цих лікарських засобів і помітили, що у вас набрякають кінцівки, повідомте про це свого лікаря.
Вагітність
Протягом трьох триместрів дитина росте в утробі матері й тисне на вени її ніг. Це сповільнює циркуляцію крові та сприяє накопиченню рідини, внаслідок чого з’являється незначний набряк.
Але якщо у вас, крім цього, є й інші «тривожні дзвіночки», негайно зверніться по медичну допомогу, адже це може вказувати на розвиток серйозного стану — прееклампсії:
- сильний набряк, особливо обличчя;
- виражений головний біль;
- нечіткість зору або підвищена світлочутливість.
Якщо протягом останнього триместру чи невдовзі після пологів у вас почали набрякати кінцівки та турбує задишка, поговоріть про це зі своїм лікарем, оскільки такі симптоми можуть вказувати на розвиток перипортальної кардіоміопатії - типу серцевої недостатності, пов’язаної з вагітністю.
Чому виникає запалення
Якщо накопичення рідини не є причиною набряку нижніх кінцівок, причиною може бути запалення.
Артрит та інші проблеми зі суглобами
Є кілька захворювань і станів, які можуть викликати набряки кінцівок:
- подагра — раптові напади болю, спричинені скупченням кришталиків сечової кислоти в суглобах, що виникають, як правило, після вживання великої кількості алкоголю чи жирної їжі;
- бурсит колінного суглоба — запалення суглобового мішка, наповненого рідиною, який виконує функцію «подушки» між кісткою, м’язом, сухожиллям і шкірою;
- остеоартрит — тип артриту, за якого в результаті природного зношування руйнується хрящ;
- ревматоїдний артрит — захворювання, за якого імунна система атакує тканини суглобів.
Остеомієліт, розтяжки зв’язок, вивихи суглобів і переломи кісток
Якщо ви підвернете щиколотку чи зламаєте гомілку, ймовірно, у вас виникне набряк. Це природна реакція організму на травму. Він переміщує рідину та лейкоцити до ураженої ділянки й вивільняє хімічні речовини, які сприяють процесу загоєння.
Одні з найбільш поширених травм:
- розрив ахіллового сухожилля. Це найбільше сухожилля у нашому тілі, яке з'єднує литкові м’язи з п’ятковою кісткою. Саме воно допомагає нам пересуватися, бігати та стрибати. Якщо воно розірветься, ви відчуєте характерний звук, що нагадує клацання, а після цього — різкий біль у задній частині щиколотки та гомілки. Швидше за все, після цього ви не зможете ходити;
- розрив передньої хрестоподібної зв’язки. Ця зв’язка проходить по діагоналі через передню частину коліна й утримує на місці кістки гомілки. Коли вона розірветься, ви також почуєте клацання, після чого коліно відмовиться вам служити. Також з’являться біль і набряк;
- целюліт, і ми зараз говоримо не про естетичний недолік, а серйозне інфекційне захворювання, яке виникає, коли такі бактерії, як стрептокок чи стафілокок, проникають крізь тріщину на шкірі у глибші її шари. Найчастішою локалізацією патологічного процесу є гомілка. Серед інших ознак:
- почервоніння шкіри (площа ураження з часом збільшується);
- біль, відчуття тепла;
- лихоманка;
- поява червоних плям, пухирів, ямочок на шкірі.
Целюліт може швидко поширитися по тілу. Слід негайно (бажано — у той же день) звернутися по медичну допомогу, якщо у вас висока температура, шкіра — чутлива на дотик, є набряк, а червоні плями швидко «розповзаються» по тілу. Це треба зробити навіть у разі відсутності гарячки.
Рана (та інфекція, що могла туди потрапити)
Щоразу, коли ви випадково ріжетеся ножем, дряпаєте шкіру чи отримуєте більш серйозну травму, організм оперативно перескеровує рідину й лейкоцити у цю ділянку. Як результат з’являється набряк. Якщо в рану потрапить інфекція, набряк може посилитись.
Набряк — нормальне явище, якщо він утримується протягом кількох днів. На другий день він повинен сягнути піку, після чого поступово спасти. Якщо набряк турбує довше як 2−3 тижні, ви хворієте на діабет або у вас є інше захворювання, яке впливає на імунітет, проконсультуйтеся з лікарем.
Як бачимо, є багато причин, чому ноги набрякають. Захворювання, травми та медикаменти, які ми приймаємо, можуть спровокувати накопичення рідини й запалення. Поговоріть зі своїм лікарем, щоб встановити причину набряків. Фахівець запропонує змінити схему прийому ліків або порекомендує додаткові засоби боротьби з набряками, як-от носіння компресійних панчіх, підйом ніг і зменшення споживання солі.