Вишня — ягода здоров‘я і краси
Знижує рівень цукру у крові, покращує пам’ять, допомагає схуднути
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/515232/vyshnia.jpg)
Багато хто з нас чекає настання літа заради вишневого сезону. Темно- червоні солодкі та водночас терпкі ягоди містять мало калорій, багаті на клітковину, вітаміни, мінерали, антиоксиданти та інші поживні речовини.
В ягодах є велика кількість клітковини, вітаміну С, калію, вітамінів групи В, марганцю, міді, магнію, вітаміну К.
Вишня багата на антиоксиданти, які допомагають організму справлятися зі стресом, що може бути спричинений порушеним обміном речовин, запаленням, фізичними вправами, курінням, забрудненням довкілля, радіацією…
Завдяки тим самим антиоксидантам вишня допомагає організму боротися з багатьма захворюваннями і підвищує імунітет. У ній є й піоноподібна кислота, і флавоноїди, що перешкоджають росту ракових тканин.
Багато в ній поживних елементів, таких як залізо, марганець, цинк, калій, а також бета-каротин, який допомагає знизити ризик серцевих захворювань.
Фахівці стверджують, що терпка вишня допомагає відновлювати м’язи після тренувань. Навіть марафонці, які пили вишневий сік за кілька днів до та після забігу, відновлювалися значно швидше.
Невелике дослідження за участі пацієнтів із діабетом показало, що вишня може полегшити симптоми цієї хвороби. Ті, хто пив вишневий сік, схудли, знизили артеріальний тиск і рівень цукру у крові.
До речі, вишня може допомогти й краще спати завдяки мелатоніну. Дослідження показують, що цей ефект проявляється впродовж кількох днів. Але треба з‘їсти від 25 до 100 ягід на день або випити кілька склянок вишневого соку.
Антоціани, які надають вишні її неповторного червоного кольору, покращують здоров’я мозку та пам’ять. Згідно з дослідженням, вживання вишневого соку щодня впродовж 12 тижнів покращувало швидкість мовлення та пам’ять у літніх людей з легкою або помірною деменцією.
Вишня корисна для краси. Речовини, що є в ній, роблять шкіру м’якою, зволоженою та сяючою, а бета-каротин захищає від променів палючого сонця.
Краще не їсти вишні на порожній шлунок — високий вміст кислот може подразнювати слизову оболонку шлунка і спричинити печію. Кислоти можуть руйнувати емаль зубів, так що після того, як поласували кислими ягодами, краще прополоскати рот.
Сирник з вишнями
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA.jpg)
60 г вершкового масла, 500 г м’якого сиру 9%, 2 яйця, 40 г цукру, 25 г цілозернового пшеничного борошна, 75 г сушених вишень, дрібка солі.
Для заливки: 220 г свіжих або заморожених вишень без кісточок, 50 г цукру, ½ ч. ложки ванільного екстракту, 20 г кукурудзяного крохмалю.
50 г вершкового масла нарізати, розім‘яти виделкою і залишити на 15 хв за кімнатної температури, щоб стало м’яким. Сушені вишні промити й обсушити.
Сир протерти у миску через густе сито. Яйця розділити на білки та жовтки. У миску до сиру перекласти м’яке вершкове масло. Додати цукор та жовтки, збити занурювальним блендером.
Додати у сирну суміш борошно та сушені вишні. В окремій ємності збити міксером білки із сіллю на стійку піну і викласти її на сирну масу, перемішати кулінарною лопаткою.
Нагріти духовку до 160°C. Форму діам. 21−25 см змастити вершковим маслом, що залишилося. Викласти сирну масу, розрівняти і випікати близько 1 год. Сирник має трохи збільшитися в об‘ємі та підрум'янитися.
Заливка. У сотейник викласти вишні. Додати цукор і кукурудзяний крохмаль. На середньому вогні, постійно помішуючи, довести до кипіння. Варити на малому вогні 15−20 хв. Суміш необхідно помішувати, інакше вона пригорить. Наприкінці варіння додати ванільний екстракт.
Сирнику дати охолонути 20 хв. Розкласти на ньому гарячу вишневу заливку. Дати повністю охолонути і поставити у холодильник щонайменше на 1,5 год.
Вишневий соус до м’яса
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/%D1%81%D0%BE%D1%83%D1%81.jpg)
500 г вишень, 250 мл червоного сухого вина, 30 г вершкового масла, 80 г цукру, 10 г картопляного крохмалю, 15 г солі, 8 горошин духмяного перцю, 1 паличка кориці, 8 зерен коріандру, 3 г меленого мускатного горіха, 1 гвоздика.
Вишні перебрати, промити, відкинути на друшляк та обсушити.
У невеликий сотейник влити вино, додати спеції: духмяний перець, гвоздику, мускатний горіх, коріандр, корицю, цукор і сіль. Довести до кипіння, зменшити вогонь до мінімуму і варити близько 5 хв.
З вишень вийняти кісточки. Ягоди викласти у чашу блендера і подрібнити на пюре.
Вишневе пюре викласти у каструлю зі спеціями, довести до кипіння. Варити, помішуючи, 2−3 хв. Зняти з вогню та процідити через сито. Проціджене пюре повернути у сотейник, додати вершкове масло, перемішати.
Картопляний крохмаль розчинити у воді, влити у вишневий соус і перемішати. Варити, помішуючи. Соус має стати густим.
Соус добре поєднується зі смаженою яловичиною або телятиною, птицею. Також його можна запропонувати до будь- якої червоної риби.
Вино можна замінити на червоний винний оцет або виноградний, гранатовий чи журавлинний сік, у які додати 1 ст. ложку столового оцту.
Щоб закрити соус на зиму, киплячий соус розлити у простерилізовані банки, закрити кришками і перевернути догори дном до вистигання.