Бракує сил та енергії?
Їжте вівсянку, печінку і квасолю
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/507329/produkty.jpg)
Сезонна млявість та слабкість, нестача енергії й сонливість знайомі багатьом. Ці відчуття доповнюються нестачею сонячного світла, холоднечею й постійним недосипанням. Щоб оптимізувати свій рівень енергії, варто додати до раціону корисні продукти.
Вівсянка, або геркулес, — обов’язково довгого варіння! — містить складні вуглеводи, які повільно засвоюються і плавно примножують енергію. Вона підвищує вироблення серотоніну, що допомагає справлятися зі стресом і покращує функцію пам’яті. Вибирайте вівсянку без доданих цукрів.
Коричневий рис менш оброблений, ніж білий, тому відрізняється більшою поживною цінністю. У ньому багато вітамінів, клітковини та мінералів. Ще одна його перевага — низький глікемічний індекс, тобто цей продукт може допомогти регулювати рівень цукру у крові та сприяти стабільному рівню енергії впродовж дня.
Банани — одні із найкращих продуктів для енергії. Багаті на складні вуглеводи, вітамін В6, калій, а також містять невелику кількість білка.
Яблука забезпечують організм енергією завдяки натуральним цукрам, що містяться в них. У них багато клітковини, а це означає, що ви відчуватимете енергію довше, ніж після булочки чи цукерки.
Насіння кунжуту наповнене магнієм, що допомагає перетворювати цукор на енергію. Воно містить чималу кількість корисного жиру, і навіть клітковину.
Сочевицю називають енергетичною електростанцією, і цілком справедливо. Вона підвищує рівень енергії, насичуючи організм залізом, фолієвою кислотою, цинком та марганцем. Вони допомагають розщеплювати поживні речовини, а також сприяють виробленню клітинної енергії.
Доступне та корисне джерело рослинного білка, а також фолієвої кислоти, заліза та магнію, які допомагають виробляти енергію та доставляти її в клітини організму, — квасоля.
У фініках багато натурального цукру. Якщо потребуєте припливу енергії, замість другої чашки кави з'їжте трохи фініків.
За дефіциту вітаміну В12 в організмі рівень енергії падає. Виправити ситуацію може яловича печінка — одне з найкращих джерел цього вітаміну. Також у цьому продукті багато білка, без якого бадьорість швидко йде на спад. Деякі люди категорично не люблять печінки — вони можуть отримувати B12 з м’яса, птиці, риби та яєць.
Чудове джерело пісного білка — куряче м’ясо. Порція курки- гриль із приготованими на парі овочами та злегка заправлена зеленню ідеальна на легкий обід. Він не обтяжуватиме, і ви легко протримаєтеся до вечері, не зриваючись на перекуси. До того ж у курятині менше насичених жирів, ніж у свинині, яловичині та баранині.
Сардини та жирна риба — основні джерела корисних довголанцюгових жирів омега-3. Багаті на вітамін D і селен. А ще у жирної риби високий вміст білка та низький — насичених жирів.
Яйця ситні та багаті на білок, що означає стійку енергію. Містять лейцин — амінокислоту, яка стимулює вироблення енергії декількома способами. Також у них є вітаміни групи В, які допомагають ферментам перетворювати їжу на енергію.
Будь-які горіхи, насамперед мигдаль, кеш’ю, фісташки та волоські, ефективно підвищують рівень енергії. Перелічені горіхи мають високу щільність калорій, містять багато корисних жирів, вуглеводів та білків. Клітковина та вуглеводи гарантують, що ваш енергетичний рівень буде стабільним упродовж тривалого часу.
Паштет із яловичої печінки
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/02/%D0%BF%D0%B0%D1%88%D1%82%D0%B5%D1%82.jpg)
500 г яловичої печінки, 120 г вершкового масла, 1 морквина, 1 цибулина, сіль і перець.
Печінку промити, очистити від плівок і промити від крові. Нарізати великими шматками. У каструлі закип’ятити 1 л води, варити у ній печінку близько 15 хв, знімаючи піну. Готову печінку перекласти на тарілку, охолодити і нарізати середніми шматочками. Трохи бульйону залишити. За бажання можна подрібнити печінку за допомогою блендера відразу, поки вона гаряча, наливши трохи бульйону. А потім, додавши овочі та вершкове масло, збити все разом ще раз.
Моркву натерти на грубій тертці, цибулину посікти.
У пательні на ложці масла підсмажити натерту моркву та посічену цибулю, до золотистого кольору 5−7 хв. Влити у пательню 2−3 ст. ложки бульйону, посолити, поперчити і тушкувати, помішуючи, 5 хв. Зняти пательню з вогню, овочі охолодити.
У чашу блендера викласти печінку, решту вершкового масла кімнатної температури, обсмажені овочі. Збити масу в блендері до потрібного стану. Це може бути однорідна гладка паста або густе пюре з дрібними шматочками моркви та цибулі. Посолити, поперчити до смаку і знову збити.
Перекласти печінковий паштет у банку. Зберігати у холодильнику не довше ніж 3 дні.
Квасоля з печерицями у томаті
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/02/%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%BB%D1%8F.jpg)
200 г червоної квасолі, 300 г печериць, 1 цибулина, 1 ст. ложка томатної пасти, 2−3 зубчики часнику, 2−3 ст. ложки олії, 1 ч. ложка цукру, сіль, перець, зелень — для подачі.
Посічену цибулю обсмажити на пательні до м’якості та легкої золотистості.
Обсмажену цибулю відсунути і на порожню поверхню пательні викласти нарізані гриби. Перші 5 хв випарювати грибний сік. Опісля додати олії, гриби перемішати з цибулею, смажити разом кілька хвилин.
Додати варену квасолю, перемішати. Якщо квасоля консервована, спершу промити її від густого маринаду.
Додати томатну пасту, влити воду, суміш ретельно перемішати, щоб паста рівномірно розподілилася по рідкій основі.
Довести суміш до кипіння, присипати цукром, посолити і поперчити, додати вичавлений часник. Вогонь зменшити до мінімального, пательню накрити кришкою, млоїти 20 хв, періодично перемішуючи лопаткою. За потреби в процесі тушкування можна додати воду.
Дати страві настоятися, подавати, присипавши зеленню.