Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Продукти харчування, які шкодять нашій імунній системі

У багатьох продуктах харчування містяться речовини, які негативно впливають на стан імунної системи. Розповімо про 4 групи речовин, які можуть завдати шкоди імунітету

Інгібітори ферментів. Це специфічні речовини, які пригні­чують активність ферментів, що прискорюють засвоєння білків і амінокислот з харчових продук­тів. Оскільки білки і амінокислоти є основними структурними еле­ментами для клітин імунної сис­теми, то надлишкове вживання продуктів з великою кількістю ін­гібіторів ферментів може завдати шкоди імунітету.

Інгібітори ферментів у великих кількостях містяться в таких про­дуктах, як горох, квасоля, соя та інших бобових культурах. Приміт­но, що ці речовини стійкі до на­грівання. Навіть після 40-хвилин­ного варіння інгібітори ферментів не руйнуються. Подібні речовини містяться і в курячих яйцях, але вони внаслідок нагрівання руй­нуються, тому приготовані яйця не завдають небезпеки вашому здоров’ю.

Антивітаміни. Всякому вітамі­ну по антивітаміну! Речовини, що руйнують вітаміни, були відкриті порівняно недавно. Цікаво, що поряд з вітамінами вони присутні в продуктах харчування. Найпо­пулярнішим з таких антивітамінів є фермент, що руйнує вітамін С, — аскорбатоксидаза. Ця речовина входить до складу багатьох сві­жих фруктів і овочів, наприклад, брюссельської капусти, кабачків, огірків тощо.

Фахівці рекомендують з'їдати страви зі свіжих овочів якомога швидше, оскільки в нарізаних ово­чах аскорбатоксидаза діє швидше через доступ кисню. Відомими антивітамінами також є тіаміназа (фермент, що руйнує вітамін В1) і білок авідин, який зв’язує у трав­ному тракті вітамін біотин. Через велику кількість антивітамінів у їжі організм недоотримує вітамінів, необхідних для підтримки опти­мальної опірності організму.

Насичені жирні кислоти. Самі собою насичені жирні кис­лоти не є небезпечними для імун­ної системи. Однак їхня шкода обумовлена негативним впливом на серцево-судинну систему. Як відомо, надмірне вживання їжі, багатої насиченими жирними кис­лотами (свинина, яловичина, ба­ранина), сприяє підвищенню рів­ня «поганого» холестерину, який з часом осідає на судинах. Так розвивається атеросклероз, який ускладнює роботу серця, легенів та імунної системи. Щоб уникнути таких проблем, рекомендується вживати їжу, багату омега-3 не­насиченими кислотами. Їх багато у жирній морській рибі, оливковій та лляній олії.

Продукти, які демінералі­зуються. У продуктах харчуван­ня є речовини, які зв’язуються з мінералами, не даючи останнім можливості засвоїтися у кишеч­нику. Як правило, такі речовини зв’язуються з цинком, залізом, кальцієм і марганцем. А це клю­чові мікроелементи, необхідні для нормальної діяльності імунної системи. Речовинами, які демі­нералізуються, є поліфеноли, що містяться у великих кількостях в чаї та каві; фітин, на який багаті злаки, бобові, картопля і горіхи; щавлева кислота, яка входить до складу шпинату, щавлю, червоно­го буряка та інших овочів.

Мирон Кулик.