Безглютенова дієта — тренд у харчуванні
Готуйте з рисовим, кукурудзяним, гречаним… борошном
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/501230/diieta.jpg)
Згідно з дослідженням журналу The New York Times, вміст глютену (клейковини) у пшениці сьогодні в 40 разів більший, ніж 20 років тому. Генетично модифікована пшениця стійка до посухи та плісняви, а ось засвоїти її здатні все менше людей.
Глютен — особливий рослинний білок, який є у всіх продуктах, де є злаки, як-от пшениця, жито, ячмінь, овес. Це можуть бути макарони; борошняні та кондитерські вироби, у складі яких є пшеничне, житнє, ячмінне або вівсяне борошно; напівфабрикати у паніруванні; чимало каш; продукти і напої із солодом. Продукт, який явно не містить цих злаків, але контактував з ними на будь-якому етапі виробництва, може містити сліди глютену (вміст глютену понад 20 мг/кг готового продукту). За дотримання суворої безглютенової дієти і людям, хворим на целіакію, не можна вживати продукти, що містять сліди глютену.
Ще років з 10 тому знайти на полицях продукти із позначкою «без глютену» на упаковці було досить складно, а сьогодні їх часто обирають люди, які ведуть здоровий спосіб життя. Перехід на безглютенові продукти — один із трендів у харчуванні, інтерес до яких щороку зростає. Та не всі бренди вказують глютен на упаковці. Часто він є у продуктах як харчова добавка — як прихований цукор — відіграє роль загущувача і стабілізатора, наприклад, у м’ясних напівфабрикатах і морозиві.
Безглютенова дієта потрібна хворим на целіакію. Так називають непереносимість глютену, від якої страждають від народження. Організм деяких людей сприймає клейковину як токсин, тому клітини імунної системи атакують слизову оболонку кишківника під час споживання таких продуктів. Виникає запалення, через яке в кров не можуть потрапити поживні речовини. Тому постійними супутниками людини стають спазми в животі, здуття, хронічний розлад травлення. У важких випадках можуть з’явитися серйозніші ускладнення: анемія, крихкість кісток (остеопороз), різка втрата ваги, неврологічні порушення.
Також така дієта потрібна алергікам. У пшениці є білки, які спричиняють у них алергію. Проблеми зі шлунково-кишковим трактом і симптоми алергії (нежить, свербіж, сльозотеча) з’являються після вживання продукту, у складі якого є пшениця, але минають швидше, ніж у тих, хто має целіакію. Безглютенова дієта потрібна за багатьох захворювань, зокрема розладів шлунково-кишкового тракту, дерматитів, психоневрологічних захворювань і мігрені.
Та можна готувати улюблені страви із безглютеновим борошном — рисовим, кукурудзяним, гречаним, мигдалевим, кокосовим чи навіть із зелених бананів. Гречане борошно добре поєднувати з кукурудзяним або картопляним крохмалем. Смачне та розсипчасте пісочне печиво вийде з кукурудзяного борошна. Якщо хочете спекти білий хліб, кекси, оладки, то краще взяти рисове борошно і додати трохи кукурудзяного крохмалю.
Хліб із вівсянкою
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D1%85%D0%BB%D1%96%D0%B1.jpg)
300 г вівсянки (геркулесу) + трохи для обсипання, 2 ст. ложки висівок, ½ ч. ложки солі, 1 ч. ложка розпушувача, 250 мл кефіру або кислого молока, 1 ст. ложка меду, 1 яйце, 70 мл води, олія — для змащування форми.
Прямокутну форму для кекса 23×13 см змастити олією або пряженим маслом та обсипати геркулесом.
Вівсянку подрібнити у блендері на борошно і змішати з висівками, сіллю і розпушувачем. Змішати яйце з водою. У суху суміш влити яйце з водою, кефір або кисле молоко, покласти мед. Ретельно перемішати. Викласти тісто у форму, розрівняти і посипати зверху вівсяними пластівцями.
Увімкнути духовку на розігрівання до 180°С і поставити форму в холодну духовку. Випікати 45 хв. Спечений хліб повністю остудити.
Сирники з рисовим борошном і кокосовою стружкою
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8(1).jpg)
300 г кисломолочного сиру, 1 яйце, 60 г рисового борошна, 30 г кокосової стружки, 30 г коричневого цукру, 1 ч. ложка ванільного цукру, 0,5 ч. ложки розпушувача, дрібка солі, джем — для подачі.
Можна замінити звичайний сир на рікоту, сирники вийдуть ще ніжнішими. У великій мисці з'єднати сир і яйце та ретельно перемішати міксером. Додати кокосову стружку, рисове борошно, розпушувач і сіль, всипати коричневий і ванільний цукор, знову перемішати. Мокрими руками сформувати невеликі круглі сирники.
Вирізати з паперу для випічки коло такого ж розміру, як внутрішній діаметр пательні, і покласти його на дно. Трохи розігріти пательню разом із папером і розкласти сирники. Готувати на малому вогні 5−6 хв і акуратно перевернути на інший бік. Накрити пательню кришкою і смажити сирники ще 5 хв, до золотистого кольору. Розкласти на тарілки і подавати з джемом.
Гарбузовий брауні з горіхами
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%83%D0%BD%D1%96.jpg)
250 г запеченого солодкого гарбуза, 3 яйця, 50 г вершкового масла 82%, 100 + 30 г гіркого шоколаду 75%, 100 г цілозернового рисового борошна, 1 дрібка кориці, 1 дрібка мускатного горіха, 7 г розпушувача, 50 г волоських горіхів, 50 мл кокосового молока 18%, 1 дрібка солі.
Нагріти духовку до 170°С. Розтопити 100 г шоколаду і вершкове масло до температури 35°С, важливо не перегріти. Перемішати вінчиком до утворення однорідної гладкої консистенції. Горіхи посікти. Гарбуз подрібнити на пюре, змішати з яйцями, перемішати до однорідності, з'єднати з масляно- шоколадною сумішшю. У рисове борошно додати спеції, сіль і розпушувач, змішати обидві суміші. Додати горіхи, перемішати. Тісто буде досить густе.
Форму застелити пергаментом, рівномірно викласти тісто, розрівнюючи поверхню. Випікати близько 30 хв, поверхня в середині готового коржа має пружинити.
30 г шоколаду залити кокосовим молоком, нагріти до 35°С, перемішати вінчиком, не збиваючи, до гладкості.