Хочете перейти до здоровішого харчування? Почніть із посту
Як у період духовного очищення набути нових харчових звичок
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530424/pistnove.jpg)
Ще понад два тижні триватиме Великий піст. Його суть полягає не так у дієті, як у духовному очищенні. Людина може втратити в процесі кілька зайвих кілограмів, але це — лише приємний бонус. Утім, як розповіла «ВЗ» лікарка загальної гігієни Львівського районного відділу обласного центру контролю і профілактики хвороб МОЗ України Ольга Литюк, якщо цих рекомендацій дотримуватися й надалі, то можна поступово перейти до більш здорового харчування, що покращить стан здоров’я.
Як зазначає фахівчиня, різка відмова від продуктів тваринного походження може як позитивно, так і негативно вплинути на організм. Наприклад, якщо припините їсти яловичину, свинину, птицю та яйця, то зауважите, що у вас почав краще працювати шлунково-кишковий тракт, зникли втома й відчуття важкості. Водночас слід готуватися й до негативних змін — унаслідок виключення кисломолочних продуктів з раціону може виникати відчуття дискомфорту в кишківнику. Лікарка радить налягати на вівсянку і квашену капусту — так нормалізуєте баланс мікрофлори та загалом стабілізуєте роботу ШКТ.
«Відмова від кисломолочних продуктів може, крім того, призвести до незначної нестачі кальцію — незамінного макроелемента, що надає міцності нашим кісткам і зубам. Ось чому у період посту важливо вживати багаті на кальцій капусту, зелень, броколі, сушений інжир, мак, кунжут і горіхи. Також не завадить включити в раціон збагачене кальцієм рослинне молоко або тофу — соєве молоко, спресоване в блоки, для згущення якого використовують кальцій», — радить Ольга Литюк.
Багатьом може здатися, що піст без продуктів тваринного походження сприяє дефіциту білка, проте це не так. Доросла, відносно здорова людина, з нормальною вагою під час посту повинна споживати білок з розрахунку один грам білка на кілограм маси тіла. Найкращими джерелами білка в період посту можуть стати бобові продукти, зокрема квасоля, горох, сочевиця й нут. З них можна готувати рагу та котлетки, додавати в салати та супи тощо.
«Якщо сумуєте за звичними стравами, спробуйте різні рослинні альтернативи м’яса — на кшталт соєвих биточків, сосисок або фаршу, з якого можна приготувати пісний плов чи пельмені. Регулярно збагачуючи цими продуктами меню, отримаєте не менше 60−100 грамів білка в день. Цього буде достатньо», — запевняє лікарка.
У дні сухоїдіння, каже лікарка, може бути трохи складніше, проте, вживаючи горіхи, сирі горіхові пасти, насіння, цілозерновий хліб, авокадо, велику кількість овочів і фруктів (годяться як свіжі, так і квашені, сушені й заморожені), ви зможете отримати всі необхідні поживні речовини. «Гарною ідеєю є додавати горіхи та насіння в салати. А смузі зі свіжими або замороженими фруктами чи ягодами з 1−2 ложечками меленого насіння льону або насіння чіа, — це не тільки смачний перекус, а й чудове джерело омега-3 жирних кислот», — зауважує Ольга Литюк.
Оскільки рослинна їжа є здебільшого менш калорійною, їсти рекомендується частіше — від чотирьох до п’яти разів на день (перекуси горіхами, фруктами, сухофруктами, хлібцями тощо — це також прийом їжі). Так уникнете відчуття голоду.
«Збільшуючи кількість споживання незвичної для себе їжі, робіть це поступово протягом перших кількох днів, — рекомендує фахівчиня. — Це дозволить запобігти появі дискомфорту шлунково-кишкового тракту, що є частим наслідком різкого збільшення клітковини в раціоні. Будь-яку зміну звичного способу харчування організм сприймає як стрес і починає запасати воду. Щоб уникнути набряків і дефіциту води, необхідно вживати достатню кількість рідини. Людська кров на 4/5 складається з води, поповнення балансу якої є важливим для побудови нових клітин крові. Вода також забезпечує нормальну роботу мозку».
«Подбайте, щоб ваш організм отримував достатньо вітамінів і мінералів. Вітамін Д варто приймати у формі добавки незалежно від харчування аж до моменту, коли він почне регулярно синтезуватися в нашому організмі під дією сонячного світла. Щоб отримати достатню кількість селену та йоду, з'їдайте по 2−3 бразильські горішки за день і додавайте в їжу йодовану сіль», — підсумовує вона.