Де закриється «брама часів» України?

На НАСТУПНОМУ тижні Європейський парламент обговорить підсумки українських виборів.

Резолюція, яку приймуть євродепутати після слухань, матиме великий вплив на долю Угоди про асоціацію між Україною і Європейським Союзом. На недавньому Форумі громадянського суспільства “Східного партнерства” у Києві глава представництва ЄС в Україні Ян Томбінський заявив, що 2013 року підписання Угоди все-таки може відбутися — попри всі проблеми, що ускладнюють нині відносини України і Євросоюзу. “Хочу підтвердити наше бажання через кілька місяців підписати угоду, а потім працювати над її імплементацією”, — сказав Ян Томбінський.

Позицію Томбінського поділяють не всі політики ЄС. Польща та інші країни Центральної Європи переконані, що Угоду про асоціацію з Україною треба підписувати якнайшвидше. Натомість у столицях півночі Європи вважають, що зробити це можна буде тільки після того, як Київ виконає усі вимоги ЄС, зокрема звільнить ув’язнених із політичних мотивів Тимошенко й Луценка. Додати аргументів полякам і їхнім однодумцям у ЄС могла би консолідована точка зору української опозиції. Приблизно така: звісно, українська демократія має купу проблем, але Угоду підписувати треба. Непідписання цього документа може відвернути Київ із європейського шляху, — і тоді українська демократія буде під іще більшою загрозою.

Цей відповідальний і очевидний, здавалось би, підхід, поділяють в українській опозиції не всі. “Буду всіляко закликати ЄС до того, щоб угоду не було підписано, якщо влада не виконає повністю як мінімум ті вимоги, які звучали раніше”, — заявив виданню “Комерсант-Україна” екс-глава МЗС Борис Тарасюк. “Це наша спільна позиція”, — підтвердив колишній віце-прем’єр Григорій Немиря.

Можливо, виступати проти підписання Угоди про асоціацію Тарасюка й Немирю змушує... політична ревність? Якби угоду було підписано вже 2013 року, то, очевидно, це сталося б за головування в МЗС Костянтина Грищенка. Саме йому дісталась би слава... Так чи інакше, друзі України в ЄС вважають таку позицію непродуктивною. “Ми категорично не згідні з такою риторикою опозиції, вона шкодить процесові і заважає нам досягти консенсусу щодо підписання Угоди, — заявило “джерело” “Комерсанта” в Брюсселі. — Невже опозиція не розуміє, що час грає проти України? Через п’ять років цю Угоду буде дуже складно підписати”.

Не має сумнівів у тому, що опозиція має підтримати Угоду про асоціацію, і ув’язнений Юрій Луценко. “Опозиція зараз мусить звернутися до Європарламенту з пропозицією підписати Угоду про асоціацію з Україною, — пропонує екс-глава МВС. — Ми завжди думаємо, що історія творилася в 1789 або 1917 році. Насправді на наших очах і твориться історія — закривається брама часів для України. І вона закриється або на східному, або на західному кордоні. Сьогодні підписання Угоди про асоціацію може зупинити план із продажу України Кремлю... Так, це означає відтермінувати звільнення Тимошенко й Луценка на потім. Але ні прізвище Луценка, ні Тимошенко, ні Януковича і близько не стоять перед наслідками того чи іншого варіанту асоціації України”.