У Китаї підвищують пенсійний вік
Бо не буде кому працювати: через падіння народжуваності й зростання тривалості життя суспільство швидко старіє
Влада комуністичного Китаю оголосила про підвищення пенсійного віку (поки що найнижчого у світі). Для різних категорій жінок він зросте з 50 до 55 або з 55 до 58 років (відповідно для тих, що займаються фізичною або розумовою працею). А для китайських чоловіків пенсійний вік зросте з 60 до 63 років.
Відповідний закон набуде чинності у КНР із 1 січня 2025 року. Як повідомила китайська влада, зміни будуть «поступовими»: Пекін планує підвищувати пенсійний вік кожні кілька місяців протягом наступних 15 років.
У комуністичному Китаї пенсійний вік вирішили підвищити вперше з 50-х років минулого століття, нагадує британський мовник ВВС. Чому саме зараз? Головна причина — потенційне збільшення кількості пенсіонерів. Як наслідок, не буде кому працювати… «Протягом наступного десятиліття приблизно 300 мільйонів осіб віком від 50 до 60 років покинуть китайський ринок праці», — інформує ВВС.
А замінити потенційних пенсіонерів не буде ким: через низьку народжуваність китайське суспільство швидко старіє. Як підрахували експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я, до 2040 року майже третина населення КНР, а це близько 402 мільйонів осіб, буде старшою від 60 років. Для порівняння, 2019-го таких китайців було 254 мільйони.
У чому ж причина того, що Китай, населення якого вже давно перевищило мільярд осіб, зіткнувся з проблемою низької народжуваності (і, як наслідок, із браком трудових ресурсів)?
По-перше, свій негативний вплив мала державна політика «одна родина — одна дитина», яку комуністична влада Китаю проводила у 1977−2015 роках — із метою стримання народжуваності. Тоді лідерам КНР здавалося, що людей у Піднебесній забагато. Мовляв, на всіх не напасешся… Якщо батьки, що вже мали одну дитину, раптом наважувалися завести другу, то з них стягували спеціальний податок. Поза тим, родини, які мали більш ніж одну дитину, стикалися з додатковими проблемами в різних державних установах… Негативними наслідками політики «одна родина — одна дитина» були також зростання кількості абортів і великий гендерний дисбаланс у китайському суспільстві. Коли ще бездітні батьки (особливо в сільській місцевості, де доходи зазвичай нижчі) дізнавалися, що має народитися дівчинка, то часто приймали рішення позбутися плоду. Мовляв, виховувати дівчинку дорожче, на господарстві потрібен чоловік, тож почекаймо на сина…
Інша причина зниження рівня народжуваності в КНР — помітне зростання середнього рівня життя китайського суспільства (насамперед у великих мегаполісах), що стало наслідком швидкого економічного розвитку Китаю за останні десятиліття. Як бачимо на прикладі країн Європи, підвищення рівня життя людей завжди призводить до зниження рівня народжуваності. І Китай не виняток… Люди, що заробляють більше грошей, мають кращий доступ до засобів контрацепції і зазвичай заводять дітей пізніше, та й загалом планують народжувати менше дітей.
Нарешті китайці стали жити довше. Стабільності пенсійної системи це аж ніяк не сприяє… «Очікувана тривалість життя зросла у КНР до 78,2 року», — повідомив офіційний Пекін, обґрунтовуючи необхідність підняття пенсійного віку. Для порівняння: 1960 року середня тривалість життя у Китаї становила лише… 44 роки.