Передплата 2024 «Добра кухня»

Евакуйований з Кремля американський шпигун повідомив про наказ Путіна втручатися у вибори США, - ЗМІ

Високопоставлений російський чиновник, якого ЦРУ завербувало ще десятиріччя тому, працював у вищих ешелонах російської влади допоки 2017 року не був евакуйований з Росії через побоювання у можливому викритті.

Саме він надав інформацію про прямий наказ Путіна втручатися в американські президентські вибори 2016 року, йдеться у статті The New York Times, передає Укрінформ.

«Десятиріччя тому, ЦРУ завербувало та дбайливо вело російського чиновника середньої ланки, який почав швидко зростати у владній ієрархії. Американські розвідники неочікувано отримали золоту акцію: їхнє давнє джерело опинилося на впливовій позиції, яка надавала доступ до найвищих ешелонів влади у Кремлі», — йдеться у статті.

Видання зазначає, що у 2016 році, коли стало відомо, що Росія втручається в американські вибори, чиновник став одним з найбільш важливих і найбільш захищених агентів ЦРУ. Саме ця людина повідомила інформацію про те, що наказ втручатися у президентські вибори у США віддав особисто Путін. Саме Путін наказав також здійснити хакерську атаку на сервери Демократичної партії, що мало ключове значення у перегонах.

«Співробітники ЦРУ переймалися безпекою агента та наприкінці 2016 року зробили йому пропозицію евакуюватися з Росії. Спершу інформатор відмовився, що занепокоїло управління. У штаб-квартирі почали ширитися сумніви у благонадійності агента. Проте за кілька місяців ЦРУ поновило пропозицію, і цього разу інформатор погодився», — розповідають автори статті.

NYT пояснює, що з евакуацією агента з Кремля ЦРУ втратило одне з найбільш важливих джерел у російській владі. На думку видання, яке цитує чисельні джерела у розвідувальній спільноті, відтоді американська розвідка «осліпла» щодо процесів всередині Кремля.

Видання також ставить під сумнів інформацію, опубліковану раніше у понеділок CNN про начебто рішення евакуювати агента, якому загрожувала додаткова небезпека через те, як президент США Дональд Трамп недбало розпоряджається таємною розвідувальною інформацією, зокрема, в розмовах з росіянами.

Більшість джерел New York Times переконані, що цей фактор не був основним при ухваленні рішення: агента давно прагнули відкликати з Росії через побоювання у можливому викритті.

«Інформація (щодо втручання Росії у вибори — ред.) була настільки важливою та потенційно контроверсійною, що вищі посадові особи ЦРУ наказали провести перевірку історії повідомлень інформатора, — розповідають люди, обізнані з ситуацією. Чиновники перевіряли інформацію, яку джерело надавало раніше, щоб переконатися у її правдивості», — повідомляє видання.

У статті йдеться і про те, що неназваний чиновник «не входив до внутрішнього кола довірених осіб Путіна», але водночас зустрічався з російським президентом кожного дня та брав участь у процесі виробленні державної політики.

Інформація, яку він надавав, була настільки чутливою, що попередній директор ЦРУ Джон Бреннан навіть не включав її до щоденних розвідувальних брифінгів президента, а відправляв її у спеціально запакованих конвертах лише особисто президентові США Бараку Обамі на стіл.

Деякі співробітники ЦРУ підозрювали, що інформатор може бути подвійним агентом, але ці сумніви розвіялися, коли він погодився разом із сім’єю виїхати до США. Йому запропонували довгострокову кар’єрну перспективу в Америці.

Видання переконане, що США і раніше мали труднощі зі здобуттям інформації з Кремля, враховуючи те, наскільки потужний захист від витоків побудував у своїй владі виходець з КДБ Володимир Путін, який суворо захищає всі свої канали комунікації й не користується електронними приладами комунікації. Тепер, впевнені журналісти, ЦРУ ще складніше зрозуміти, що відбувається у вищих ешелонах влади Кремля.

Схожі новини