Накопичений за літо жир слугує борсукам «павербанком»
Ці тварини понад усе люблять охайність
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/516807/borsuk.jpg)
Знайомий водій автобуса поділився дорожньою новиною: ось уже кілька разів під час останніх вечірніх рейсів до Бучача зустрічає на дорозі невідому тварину. В урочищі Висока Гора вона якось так незграбно перебігала з одного лісу в інший. Не собака, не кіт і не лисиця. Сіра, з продовгуватою мордочкою і білими смугами на ній. Ніколи раніше подібного не бачив…
— Імовірно, вам на очі потрапив борсук, — на правах знавця тих країв пояснюю водієві. — Торік я у тому місці бачив борсукові нори, цілі городища, а на купах піску, який вигребли з-під землі - смуги, які борсуки залишили від повзання своїм животом.
Більш фахове пояснення дав мені згодом головний мисливствознавець Львівщини Василь Бурмас.
— Люди часто плутають борсука із єнотовидною собакою. Їх у наші краї у 70-роки завезли із Далекого Сходу. У лісах західної частини України цих тварин чимало. Як і борсуків. Казкарі, автори мультфільмів у своїх творах зображують борсуків як добрих, господарських, мудрих (тому і в окулярах) звірят. І багато в чому автори праві: особливо багато у борсуків господарських рис.
За словами пана Василя, своїми сильними лапами із міцними кігтями борсуки риють нори для цілих борсучих колоній. А от єнотовидні собаки, як і лисиці, на таке не здатні.
Під землею борсуки будують собі по кілька «кімнат» — в одних сплять (вистеляють ці спальні м’якою підстилкою, в інших — їдять, ще в інших — відпочивають. А от «комор» не мають. Весь харчовий запас борсуки тримають у своєму тілі, у жирі, який накопичують, як і ведмеді, перед тим як залягти у зимову сплячку. У них тоді сповільнюється серцебиття, у такому стані засинають. Той жир із багатьма мікроелементами, вітамінами слугує борсукам свого роду павербанком, акумулятором, дає сили перебути складний період.
Борсуки дуже передбачливі, обережні тварини. У своїх житлах будують по кілька запасних виходів. А ще вони — великі чистюлі. Навіть коли занаджуються у людську кукурудзу, перш ніж приступити до трапези, на краю городу риють свій туалет. Ходять туди після ситного обіду. Лише коли цей «виходок» загорнуть землею, можна зробити висновок, що борсуки вже наїлися і на цю територію більше не повернуться.
Ці звірі люблять, щоб в їхніх оселях був ідеальний порядок. Цим часто користуються хитрі лиси. Щоб заволодіти дармовим житлом, гадять біля виходу у борсучі нори. Господарі прибирають, а лисиці знову і знову паскудять там. Втомившись від такої напасті, борсуки покидають свою домівку і перебираються жити в інше місце. А у готову нору заходять окупанти-лиси…
Борсук вміє добре захищатися. Тому не хочуть мати з ним справи його вороги. Бояться його кігтів і зубів. Коли вчепиться у нападника, може відкусити частину тіла…
Про ці особливості життя борсуків треба пам’ятати нам, людям. І не робити їм збитків — а то можуть бути сумні наслідки.
І ще цікаве про борсуків…
- Найближчою родичкою цих тварин вважають куницю.
- Борсуки впізнають одне одного за запахом.
- Зазвичай важать до 24 кг, перед зимовою сплячкою набирають 34 кг.
- Харчуються травою, ягодами, горіхами, яйцями птахів, а також жабами, молюсками, комахами, черв’яками, хрущами. Люблять мед.
- Свої нори можуть передавати наступним поколінням у спадок.