«За скаргу били палицями та принижували»
У справі щодо можливого сексуального та психологічного насилля над дітьми у Великолюбінському навчально-реабілітаційному центрі розпочалося слідство
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець зробив резонансну заяву на своїй сторінці у Фейсбуці: «Насилля над дітьми в навчально-реабілітаційному центрі на Львівщині».
«Я отримав відомості щодо можливого здійснення фізичного, психологічного та сексуального насилля щодо дітей директором навчально-реабілітаційного закладу на Львівщині. У терміновому порядку ініціював проведення моніторингового візиту, до якого долучилися представники Національної соціальної сервісної служби України та партнери — психологи з Благодійного фонду «Голоси Дітей», «СОС Дитячі Містечка» й Офіс дітей та молоді «ДійМО».
Заклад, який ми відвідували, розміщує найвразливіші категорії: дітей-сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, та дітей з особливими освітніми потребами. Зафіксовано свідчення дітей про те, що директор закладу здійснював дії сексуального характеру стосовно дівчат-вихованок закладу, публічно принижував, а також погрожував побиттям та поміщенням до психіатричної лікарні за «погану поведінку» чи порушення розпорядку дня…".
Дмитро Лубінець також повідомив, що впродовж року діти та інші особи в їхніх інтересах зверталися із заявами до поліції, місцевої служби у справах дітей та департаменту освіти, проте не отримали жодного реагування…
«Навпаки, за кожну скаргу на умови утримання чи поведінку працівників закладу отримували побиття палицями та приниження. На сьогодні всі діти, які надавали свідчення, були переміщені із закладу та перебувають у безпеці», — додав пан Лубінець, який взяв цю справу під особистий контроль.
Отже, нині ведеться розслідування щодо можливих фактів сексуального та психологічного насилля у навчально-реабілітаційному центрі. Чи вдасться слідству знайти докази злочину? Чи вдасться довести справу до суду? Не секрет, що у таких закладах працюють люди, пов’язані між собою родинними зв’язками, там діє кругова порука, а жертв зазвичай залякують.
«27 вересня до поліції звернулась представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав дитини із заявою про те, що працівники одного з навчально-реабілітаційних центрів у Львівській області вчиняють насильство щодо малолітніх та неповнолітніх вихованців закладу, — повідомили у поліції Львівщини. — У вказаний центр негайно виїхали слідчі, ювенальні поліцейські та співробітники інших служб поліції Львівщини.
Слідчі територіального підрозділу поліції розпочали кримінальне провадження за ч. 3 ст. 153 (Сексуальне насильство) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання — позбавлення волі на строк до семи років.
Кількох вихованців центру вже переселили в інші заклади, також правоохоронці зробили подання щодо відсторонення від виконання службових обов’язків керівника закладу.
Інформація про відсутність реагування поліцією на заяви і повідомлення протягом пів року не відповідає дійсності - адже інших звернень про протиправні дії, вчинені щодо вихованців вказаного навчально-реабілітаційного центру, у 2024 році до поліції Львівщини не надходило.
У 2023 році була проведена перевірка за зверненням представника громадської організації щодо незаконних дій керівництва закладу. Під час перевірки була створена комісія за участі представників департаменту освіти і науки ЛОДА та інших представників, але описані у зверненні факти підтвердження не знайшли. Розслідування триває та перебуватиме на контролі керівництва поліції Львівської області".
У понеділок, 30 вересня, у Львівській ОВА відбулась нарада щодо цього питання. Як дізналася журналістка «ВЗ», 64-річний керівник «Великолюбінського багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру» Степан М. на нараду не з’явився (очолює навчальний заклад близько 20 років). Повідомили, що він — на лікарняному.
Управління майном спільної власності Львівської обласної ради (приміщення реабілітаційного центру є комунальною установою ЛОР) видало наказ про проведення службового розслідування у період з
Також відсторонили з
Нині з дітьми працюють психологи. Сподіваємося, що слідство розставить усі крапки над «і».
Директор департаменту освіти і науки ЛОВА Олег Паска на телефонні дзвінки журналістки «ВЗ» не відповів. Так само не брав слухавки керівник Служби у справах дітей ЛОВА Володимир Лис. Хоча, за моєю інформацію, Олег Паска збирався писати пост про можливий злочин на своїй сторінці у Фейсбуці… Але цей пост наразі так і не з’явився.
Додам, що у лютому 2023 р. у «Високому Замку» вийшла публікація «Система усиновлення вкрай корумпована, а в дитячих будинках процвітає насильство». Громадська активістка тоді відверто розповіла про факти насилля у центрах соціально-психологічної реабілітації, які більше схожі на дитячі в’язниці… За словами громадської активістки, на жаль, майже всі (є одиничні винятки) працюють за однією і тією ж схемою: ізоляція, психологічне, фізичне, іноді сексуальне насилля… У таких центрах, по суті, діють тюремні закони.
А тим часом…
Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович доручила Національній соціальній сервісній службі перевірити всі заклади, в яких цілодобово живуть діти.
«Повідомлення про можливі факти насильства, яке відбулось в одній із спеціальних шкіл на Львівщині, шокує, — написала на своїй сторінці у Фейсбуці Оксана Жолнович. — У зв’язку з цим я доручила Нацсоцслужбі провести перевірки в усіх таких закладах, де цілодобово живуть діти, з метою виявлення можливих фактів насильства щодо них чи порушення інших прав. Для цього служба розробила спеціальний опитувальник, щоб виявляти такі порушення, не травмуючи почуття дітей.
Найкраще, щоб усі діти в Україні, навіть якщо вони мають особливі освітні потреби, змогли навчатися найближче до своїх домівок та щовечора повертатись додому. На жаль, наразі таких дітей змушені відправляти у спецшколи, яких лише декілька в області. Я закликаю збільшувати кількість сімейних форм виховання в громадах та розвивати інклюзивні класи і спеціальні класи в загальних школах, щоб по освітню послугу не треба було звертатися далеко від дому".