«Від романтизму євроінтеграції треба перейти до заземлення у щоденну роботу»
Що означає початок переговорів про вступ України до ЄС?
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/515627/es-hopko.jpg)
Україна зробила ще один важливий крок на шляху до європейської інтеграції. Після того, як 2014-го ми підписали Угоду про асоціацію з ЄС, у 2017-му отримали безвізовий режим, а 2022-го стали кандидатом у члени ЄС, кілька днів тому офіційно дано старт переговорам про вступ України в Європейський Союз. Що для нас з вами означає цей поступ, аналізує голова правління громадської організації «Мережа захисту національних інтересів «АНТС», співзасновниця Міжнародного центру української перемоги, голова парламентського Комітету у закордонних справах у Верховній Раді VIII скликання Ганна Гопко.
— На недавній Міжурядовій конференції у Люксембурзі фактично було визначено рамки переговорів про вступ України в ЄС, — каже пані Ганна. — Далі нам буде дуже важливо проговорити й утілити (адаптувати до національного законодавства) 33 розділи європейського права. Йдеться, зокрема, про фундаментальні засади, які стосуються демократії, судової реформи, боротьби з корупцією. Також належить вирішити вузькогалузеві технічні питання. Важливо, щоб у цих переговорних робочих групах ми мали досвідчених фахівців, які належно обстоювали б національні інтереси України. Щоб на майбутнє не виникало таких проблем, як недавні економічні блокади нашої аграрної продукції з боку Польщі. Треба вміти цьому запобігти…
Багато хто каже про початок переговорів з ЄС як про важливий крок для України. Але, зважаючи на те, що саме відбувається зараз у світі, я назвала б це наше зближення з ЄС важливим кроком і для самого Європейського Союзу.
В євроінтеграційній роботі нам треба зробити висновки з досвіду попередніх спроб вступу в Євросоюз західнобалканських країн, Туреччини, де після початку переговорів почало «провисати»… З одного боку, не треба прописувати чітких дат — бо у нас люблять грішити ними, не докладаючи зусиль, б’ють себе у груди, мовляв, через два роки ми все виконаємо і станемо членами ЄС. Нам треба перейти від красивих зустрічей, фотографій, від романтизму євроінтеграції до заземлення у щоденну практичну роботу всіх гілок влади. Імітація реформ не пройде. Не вийде так, що президент щось там скаже, а реальної роботи не буде. На цьому етапі не вийде, що ми чогось недоробимо, але з суто геополітичних міркувань, зважаючи на російську агресію, єврочиновники закриють очі на недороблене і скажуть: все чудово! Тепер нам краще євроінтеграційну роботу переробити на 120%, ніж недоробити її на 80%.
— Чого найперше ЄС вимагає від нас?
— Від України в Європейському Союзі, очевидно, хочуть, щоб не було відкатів у деяких реформах. Щоб не було поганих сигналів щодо загрози авторитаризму чи узурпації влади. Щоб не було таких практик, що СБУ «наїжджає» на громадських активістів, на бізнес тощо.
Водночас в Європейському Союзі розуміють, що де-факто Збройні сили України є збройними силами Європейського Союзу, Європи. Що Україна має стати європейським хабом військових технологій і озброєнь. Ми вже з Євросоюзом співпрацюємо у різних військових сферах, європейські гроші виділяють на спільне виробництво зброї.
Ми повинні розуміти, як саме вступ в ЄС посилить Україну. Але повинні також усвідомлювати, що нам, можливо, треба буде десь відступити, аби щось здобути. Досвід країн, які вступали в ЄС (Польща, Словаччина, Литва, Латвія), свідчить: ЄС, образно кажучи, однією рукою дає, а двома забирає. Тому треба бути готовими до обстоювання своїх позицій, розуміти, що країни-засновники ЄС будуть жорстко наполягати на лідерстві у певних галузях. Україні важливо отримати не просто належність до євроспільноти, цього економічного союзу, а розуміти нинішні глобальні виклики. Зокрема те, що робить зараз вісь зла. Йде боротьба за тих, хто володіє сучасними технологіями, зокрема такими, як квантові комп’ютери, які зможуть контролювати кібербезпеку і багато інших процесів. Маючи найкрутішу армію, унікальний досвід ведення війни дронами-РЕБами, маючи критичні стратегічні мінерали (рідкоземельні метали), ми повинні розуміти, що не входимо в ЄС як бідний родич чи жертва. Ми входимо туди з позиції сили: для того, щоб бути в ЄС геополітичним гравцем, щоб мати можливість захищати Європу від осі зла.
— Ви говорили про компроміси. У пресі мусують питання про 11 «передєвроінтеграційних» вимог до України з боку Угорщини. Віцепрем’єр Ольга Стефанішина заявила, що ми готові до цих поступок. Чи не йдеться тут про поступки національними інтересами?
— Очевидно, деякі відхилення були вимушеними кроками. Хоча по багатьох пунктах наша спільнота «Простір свободи», багато інших громадських рухів виступали проти, не дозволивши піти на ще більш болісні компроміси.
Історія з угорцями це одне. Але коли будемо говорити щодо стратегічних галузей, де Україна є конкурентом іншим членам Європейського Союзу, які мають вплив на ухвалення рішень, — там наc очікує ще більш серйозна боротьба. Нагадаю: коли ми підписали Угоду про асоціацію, деякі наші виробники — металурги, виробники курятини — намагалися лобіювати свої інтереси. Але ми повинні розуміти, що є галузі, які зараз конкурентні для Франції, Нідерландів, Польщі — там, де йтиметься про велику кількість робочих місць, про великі надходження у бюджет, про доступ до фондів…
До того моменту, коли будуть розглядати вимоги Орбана, нічого такого, що суперечитиме Копенгагенським принципам, не станеться. На чиїсь захцянки у нас завжди може бути аргументація: це суперечить праву ЄС. До того ж ми не знаємо, які політичні зміни з часом відбудуться у тій же Угорщині…
У частини угорських еліт амбіції щодо Закарпаття нікуди не зникали. Але в України є свої національні інтереси, є Конституція. І у Європейського Союзу — також. Тому завжди треба до цього апелювати. І переконувати: не можуть меншини диктувати, ветувати якісь речі. Україна і так перевищила для закарпатських угорців всі можливі пільги. Як сказав мені один іноземець, а хто вам винен, що ви допустили ситуацію до того, що у багатьох громадах Закарпаття української мови не знають?
— Як в умовах воєнного часу українці виконують свої єврозавдання?
— Нам потрібен функціональний парламент з усіма інструментами впливу, включно з функцією парламентського нагляду, у тому числі — за урядом. Важливе залучення різних галузевих асоціацій — щоби був цей діалог усередині країни. Інакше почнеться всякий лобізм, боротьба між великими і меншими компаніями-конкурентами за те, на які речі погоджуватися, які інтереси обстоювати… Ми знаємо, що одні потужні виробники мають своїх лобістів в уряді, водночас інші не можуть постояти за себе, їхній голос не дуже почутий. Важливо, щоб у нас були люди, які мають бачення довгострокового ефекту, бачать цілісну картинку, яку саме Україну хочемо будувати, якою Україна має зайти в ЄС, і яка наша роль там, хто ми там будемо: донорами сировини чи партнерами у високих технологіях. Скажімо, у виробництві тих же мікрочипів. Можна роздати ліцензії — і з України вивезуть весь літій, матимемо купу екологічних проблем. А можемо зробити так, що тут, в Україні, будуть власні високотехнологічні підприємства. Литва завела до себе виробництво тайванських мікрочипів — і одна така лінія виробництва приносить у бюджет цієї балтійської країни більше, ніж найбільший нафтопереробний завод!