«На пробіжку йду о п’ятій ранку. Ні людей, ні машин. Супер!»
У 68 років Ольга Стадник стала кандидатом у майстри спорту України
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/515631/olha-stadnyk.jpg)
Багато хто мріє про гарну фігуру, але знаходить мільйон «відмазок», аби не займатися спортом. Хоча насправді фізичні вправи не потребують аж так багато часу. І ось ви врешті-решт наважилися на фітнес-зал чи легку пробіжку… Ваша фігура починає змінюватися на очах. Багатьом це додає наснаги — рухатися далі! А ще ви помітили, що ваш настрій під час занять помітно покращився… Отже, завжди потрібно зробити перший крок!
/wz.lviv.ua/images/interview/2024/07/f%20oly1.jpg)
68-річна Ольга Стадник займається бігом близько десяти років. У доволі поважному віці завоювала сотні нагород. Чотири рази ставала чемпіонкою України з добового бігу. За участь у 12-годинному забігу Ользі Стадник присвоєно спортивний розряд «кандидат в майстри спорту України».
Журналістка «ВЗ» поспілкувалась з Ольгою Стадник (свого часу про неї писало американське видання The New York Tunes).
— Я не приховую свого віку, навпаки, усім кажу, скільки мені років, — каже Ольга Стадник. — Але ніхто не вірить! Я народилася у Сокільниках. У цих місцях є озеро Наварія. До десятого класу тренувалася на цьому озері на байдарках. Виконала кандидата у майстри спорту.
Потім навчалася в училищі — на контролера радіоапаратури. Багато років працювала контролером на заводі. Спочатку на одному, потім — на іншому. Загалом 27 років працювала у секретних цехах. У 55 років вийшла на пенсію. Думала, що тепер буду робити? Якось зустріла колежанку, викладає фізкультуру в Політехніці. Займається скандинавською ходьбою. Підбивала мене до неї. Я спочатку не погоджувалась, а потім все ж спробувала, і мені сподобалося. Разом з нею веслували на байдарках, на лижі ходили… А потім я почала бігати.
— Розкажіть, як ви прийшли до бігу? Скільки вам було років?
— Коли почала бігати, мені було 55. Я не є аж такою фанаткою, люблю бігати з комфортом, з радістю… Пригадую, як я вперше поїхала в Ізраїль, там треба було пробігти дистанцію у 21 кілометр. Я тоді виграла у своїй віковій категорії. До забігу навіть не готувалася… Це була спонтанна поїздка.
— Що вас вразило в Ізраїлі під час забігу?
— Те, що там було море людей! Усі бігли у рукавичках… В Ізраїлі зранку прохолодно, а вдень — гаряче. Усі веселі, життєрадісні. Тоді я вирішила, що буду тренуватися. Дізналася, що у Стрийському парку проводять тренування з бігу. Тренер Ярослав Кондюх вчить бігати усіх охочих. Я хотіла правильно бігати. Щоб була якась техніка. Тренер нас заохочував. Ти приходиш на тренування, він дає наклейку з зображенням кеда від Adidas. Коли назбираєш десять наклейок, йдеш в магазин Adidas і отримуєш безкоштовно фірмову футболку. Це був такий стимул.
А потім якось закрутилося… Я навчилась правильно ставити стопу під час бігу, правильно махати руками… Якось побачила у Фейсбуці повідомлення: хто з бігунів-аматорів хоче вступити до клубу «Шипшина», щоб долучались. І я долучилася! Ми з «Шипшиною» об’їздили усі міста, не раз були на змаганнях за кордоном, зокрема у Польщі та Угорщині. Я не раз вигравала призові місця.
Моя улюблена дистанція — 21 км. Поїхали в Угорщину на змагання, мені тоді було 60+. Я пробігла за годину 39 хвилин. Це був найкращий час! Потім було ще багато призових місць… Молоді дівчата мене підколювали: «Наша Оля має стільки років, а весь час на п’єдесталі» (усміхається. — Авт.).
— Тобто біг вас захопив. Змагання, марафони…
— На сьогодні я вже пробігла сім марафонів! Хоча, якщо чесно, не дуже люблю марафони. Завжди думаю у першу чергу про здоров’я. Біг зміцнює здоров’я! Або думаю так: якщо пробіжуся, значить, не наберу зайвої ваги (усміхається. — Авт.).
— Чи безпечно бігати? Іноді під час забігів-марафонів трапляються летальні випадки…
— Ми були у Києві на змаганнях, там один хлопець помер. У Луцьку теж хлопець помер під час пробігу. Є такі випадки. Деталей я не знаю… Молодь любить швидко бігати. Краще бігти у спокійному темпі.
Той, хто займається бігом, мусить раз на півроку проходити медичний огляд у фізкультурному диспансері. Там є чудові спеціалісти. Я цього року зробила ЕХО серця, кардіограму. Аналізи різні здала. Все в нормі. Вони мені виписують довідку, що я здорова, тоді можу їхати на змагання.
Мене «затягнули» довгі дистанції. У Вінниці бігла 48 годин! Мені було 60+. Старт був у п’ятницю о 12.00, а фініш — у понеділок. 48 годин — у твоєму розпорядженні. Ти можеш бігти, можеш відпочити (поспати), у нас був намет. Можеш поїсти, прийняти душ. Я пробігла 261 кілометр за 48 годин! Це рекорд траси. Такі забіги я вже вигравала чотири рази.
Місяць тому я бігла 12 годин. За цей час пробігла 85 км 600 м. І отримала кандидата в майстри спорту України! Виконала норму.
— Я так розумію, зупинятися ви не збираєтеся…
— Колись було багато планів. Але через війну планів як таких не маю. Окрім бігу, їжджу на байдарки. Цього літа планую поїхати до Болгарії на змагання. Я ще є чемпіонкою світу на 21 км зі скандинавської ходьби. Перемогу здобула у Польщі.
— Усі дивуються, як ви гарно виглядаєте. Маєте добру генетику чи це результат щоденних тренувань?
— Не думаю, що це генетика… Спорт відіграє основну роль (Пані Ольга каже, що найкращий догляд за обличчям — домашня сметана. — Авт.). Щодо харчування, трішки себе обмежую. До речі, жодних спортивних продуктів харчування не вживаю (зокрема, енергетичних гелів). Їм мало. Коли біжу, зовсім трішки їм, бо на голодний шлунок бігти погано. Наприклад, завжди зранку їм хліб з маслом і трішки меду. На обід не наїдаюся. Навіть якщо день народження, всі знають, що їм небагато, мені не накладають багато на тарілку… (усміхається. — Авт.).
— А солодке любите?
— Дуже люблю варення. Але треба їсти усе в міру. Вчора на ніч я з’їла вафельку. Ну, нічого. Нині пробіглася — і все. Як людині хочеться, то можна з’їсти.
— Яка у вас вага?
— 50 кг. Зріст — 1 м 64.
— Пані Олю, розкажіть про свою сім’ю. Удома теж усіх «присадили» на біг?
— У мене двоє синів, троє онуків. Чоловік хіба що гуляє з песиком зранку… Він спочатку бігав. Але брав машину, доїжджав до парку… Біг два кілометри і їхав на машині додому. Лінивий… Не дуже любить бігати.
— Щоб добре виглядати, важливе також позитивне мислення.
— Так і є. Мій чоловік дуже жартівливий. І я теж така стала… (У пані Олі — чудовий сміх. — Авт.). Перед стартом зустрічаємося з друзями, пообіймаємося, поспілкуємося. Так класно!
— Чи можна все ж під час бігу скинути зайві кілограми?
— Вагу можна скинути, але треба бігати регулярно — хоча би два-три рази на тиждень. Я зазвичай бігаю 10−15 км (це займає годину — годину двадцять хвилин). У суботу або в неділю бігаю на довгі дистанції — 20 км. Коли приходиш додому, їсти вже не хочеться. Дехто з дівчат каже: «Я біжу, щоб кави випити і шматок тортика з’їсти…». (усміхається. — Авт.). У мене такого немає.
— А ще, я думаю, біг — це дуже хороша медитація.
— Погоджуюся! Я колись усім переймалася… Коли почала бігати, не помічаю, в хаті є пил чи немає? Вікна миті чи не миті?! Біжу, наприклад, і думаю: «Треба сьогодні в шафі зробити порядок!». Якось спокійно до цього ставлюся. А потім взагалі від усього відключаюся…
— Часто люди кажуть, що не мають часу для фізичних вправ… Як на мене, просто лінуються…
— Пробіжка займає зовсім небагато часу — до двох годин. Звичайно, спочатку ноги будуть боліти… Але треба виганяти зі себе лінь! Я, наприклад, можу бігти до Зубри, туди і назад 12 км. Дехто хоче бігати, але ніяк не наважиться. Тому треба просто почати! Я зараз бігаю о п’ятій ранку. Ні машин, ні людей. Супер! Я так звикла. Ні в обід, ні ввечері не можу бігати.
— У цій справі важлива також дисципліна…
— Звичайно! Спортивний одяг теж стимулює. Хоча мій чоловік жартує: «Якщо ти захочеш виграти марафон, то ти його виграєш і боса…». Я маю дві пари дорогих кросівок і бережу їх на змагання. Можна і в кедах бігти. І в джинсах… Хто хоче, той побіжить.