До лохини — із творчим підходом
Володимир Борис разом із братами Миколою та Михайлом у мальовничому селі Лівчиці Гніздичівської ОТГ Стрийського району вирощують лохину. Спочатку знайомі дивувалися такому вибору, адже ще недавно згадана культура вважалася доволі незвичною. Але тепер бачать, що ентузіасти не прогадали
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/516172/lokhyna.jpg)
Ідея належить Володимиру, який скуштував ці ягоди в колеги. І так захопився ними, що у 2012 році посадив кілька кущиків новинки у своєму саду. Згодом, заручившись підтримкою рідних, на 15 сотиках присадибної ділянки «прописав» близько тисячі екземплярів заморської гості. Надалі щороку розширював плантацію, освоюючи вільні площі та беручи в оренду землю односельців.
Стартували брати з найвідомішого середньостиглого сорту Блюкроп. Тепер уже мають ранній Дюк, середньоранню Сієрру, середньопізні Чандлер, Нельсон та пізній Елліот. Водночас доглядають невелику кількість ліцензійного різновиду Ліберті, який вважається одним із найсмачніших.
Зазвичай починають збирати врожай наприкінці червня. А завершується сезон першої декади вересня. Але цього року весна та літо видалися надранніми, завдяки чому плоди достигли вже 19 червня. Та й віддача неабияк потішила.
Зауважимо, що згаданим насадженням не підходять наші ґрунти. Тож ґазди завезли на свою ділянку тирсу, опалу хвою. Також внесли сірку, котра додає кислотності.
Довелося вкласти чимало сил і коштів. Дворічні саджанці придбали у вітчизняного виробника — компанії «Долина-Агро».
"Перевага лохини — в довговічності. Посадивши її, закладете міцний фундамент для бізнесу дітям. За нашими підрахунками, такі плантації плодоноситимуть 40−50 років", — каже молодий чоловік.
Він — з освітою історика, за фахом — художник, — захопився вирощуванням синеньких ягід. Зізнається, що сподобалися, бо дещо схожі на карпатську чорницю (афини). Але тільки зовні, адже значно солодші.
«А загалом, — продовжує пан Володимир, — це культура, яка вимагає творчого підходу. Її вирощування доповнює образотворче мистецтво. Садівничі справи спонукають малювати. І навпаки — фарби часто надихають ефективно та якісно займатися садівництвом. Тому то така синергія, котру планую з часом тільки розвивати».
Коли стає менше роботи, герой нашої розповіді відвідує тематичні конференції, семінари, тренінги. Тепер, маючи чималий досвід і розуміючи, як важко «розкрутити» будь-яку справу, підтримує початківців, котрі вирішили вирощувати ці ягідники.