«У жодній країні-члені НАТО від часу його створення не велися бойові дії»
Це означає, що формат колективної безпеки працює ефективно, – наголошує експерт
Питання національної і особистої безпеки – нині найголовніше для кожного з українців. Як його вирішити? Хто може стати нашим союзником і за яких умов? Яку домашню роботу слід виконати нашим політикам і громадянам? Чи варто приставати на ультимативні вимоги ворога і чи правильно українцям гніватися на західних партнерів? Про все це – у розмові кореспондента “Високого Замку” із доцентом кафедри конституційного права Львівського національного університету ім. І. Франка, кандидатом юридичних наук Володимиром Кобрином.
Ми повинні дякувати Альянсу, але...
– Минулого тижня в Європі відбулися три важливі міжнародні форуми, на яких порушували теми війни в Україні, – саміти Євросоюзу, країн “Великої сімки”, НАТО. Чи можемо бути задоволеними результатами цих зібрань? Зокрема, підсумками зустрічі представників країн-членів Північноатлантичного альянсу? Чи здатні його рішення внести перелом у хід війни?
– Будь-які рішення НАТО ухвалює обережно. Адміністрація президента США веде більше оборонну, ніж наступальну політику. Нічого нового, крім заяв про фінансову, збройну підтримку України, від Штатів не прозвучало. Ракетні удари росії по Львову були попереджувальними сигналами путіна для Байдена, який у той час перебував у Польщі. “Посилена співпраця”, про яку ми чули від НАТО, і так існує, починаючи з 2021 року. Але для кардинального прориву цей блок кроків не робить. На жаль, не прозвучало жодного натяку як на перспективу щодо надання Плану дій, так і щодо членства України в Альянсі.
– Поза тим, глава МЗС України Дмитро Кулеба після зустрічі з американським президентом обнадійливо заявив, що США допомагатимуть нам спиняти російські ракети...
– Йдеться, напевно, про новітні системи протиповітряної оборони. Про них казав і міністр оборони Резников. Добре, якщо це станеться...
Але, попри заяви про консолідацію НАТО, ми бачимо, що його члени не є єдиними у підтримці України. Деякі країни займають нейтральну позицію, не готові різко засуджувати путіна. Але є країни (Велика Британія, Польща, країни Балтії, Чехія), які надають нам зброю, рішуче підтримують Україну. Підтримку відчуваємо і з боку Туреччини – вона перекриває Босфор, щоб не дати пройти російським кораблям, надає нам серйозне озброєння.
– Багато хто в українській владі вважає допомогу наших союзників у стримуванні ворога недостатньою...
– Однозначно ми повинні дякувати НАТО за те, що робить для України, – дає зброю, мало спільні з нами програми, спільні навчання. При цьому багато людей у нас задають собі питання: якщо НАТО у своїх установчих угодах прописало захист демократичних цінностей (верховенство права, свободи людини), то чому Альянс не дає більш жорсткої відповіді на нинішнє зневажання цих цінностей? Тим більше, є приклади, коли НАТО відповідало на такі виклики. Згадаймо воєнний конфлікт росії і Грузії. Президент США Буш, на прохання президента Саакашвілі, підняв винищувачі, закрив небо над Грузією – і росія, чиї війська підходили до Тбілісі, зупинилася...
Ми мали позитивний досвід співпраці з НАТО, але мали і негативний. Коли 2008 року Україна подала заявку на отримання ПДЧ, то, за наполяганням тодішніх керівників Франції і Німеччини, отримала відмову. Цей момент став поворотною точкою. путін тоді сказав: про що ми говоримо? – про Україну, яка взагалі не є державою. То кого хочете приймати у НАТО?.. Тоді була відмова Україні. Водночас бачимо, що в останні роки НАТО приймає у свої ряди колишні країни колишньої Югославії, де відносно недавно теж тривала війна...
Реакція нашого суспільства на поведінку НАТО є цілком нормальною. Українці вважають, що Захід повинен діяти більш кардинально. Нам повинні чіткіше окреслити перспективи – тоді простіше буде іти на переговори з агресором. Коли Байден каже, що не вступатиме у війну з росією, для путіна це сигнал, що він може воювати проти України й надалі. росія розуміє тільки мову сили. Пригадайте, як кілька років тому російський винищувач залетів на територію Туреччини. Коли проігнорував попередження, турецька ППО його збила. Ердоган дав зрозуміти, що не дозволить ставитися до своєї країни по-хамськи.
Треба будь-якими каналами спонукати НАТО до тіснішої співпраці, до більшої рішучості. Європа і НАТО довго розкачуються, довго зважуються. Завдання української влади – переконати партнерів: якщо не зупинити агресора у нас, війна з НАТО буде неминучою.
– Україна не перший рік проситься до Альянсу, і не перший рік нам відмовляють. Чи не означає це, що даремно стукаємо у НАТОвські двері?
– 2019 року Верховна Рада вписала у Конституцію тезу про стратегічний курс України на повноправне членство в Європейському Союзі і НАТО. Ми означили, де бачимо себе у цивілізованому світі, до яких стандартів прагнемо. Йдеться не стільки про те, будемо чи не будемо членами НАТО, – маємо стати сильною державою за всіма стандартами Альянсу. Це наша основна мета.
Повномасштабна агресія росії 2014 року могла би завершитися за лічені дні перемогою кремля. З того часу Україна виконала титанічну роботу для зміцнення Збройних сил. За останні вісім років ми зрозуміли, як треба укріплюватися, що таке справжня армія, зрозуміли необхідність переходу на контрактну основу, нагальну потребу нових видів озброєння. І це дало нам нині можливість героїчно стримувати одну з найпотужніших армій світу. Маємо один із результатів нашої співпраці з НАТО.
Про більш тісні взаємини з Альянсом говорити зараз важко – бо нема єдиної, консенсусної позиції всіх його членів.
Попередній президент США Трамп різко критикував чинну модель НАТО. Він казав: НАТО – це гроші, а гроші повинні платити всі, а не тільки американці. Трамп присоромив багато європейських держав (під роздачу потрапили Німеччина, Франція), які виділяли малу частку свого ВВП на потреби колективної оборони. Водночас Трамп хвалив тоді країни Балтії за те, що дотримуються домовленостей, вчасно сплачують внески у НАТО, платять більше, ніж треба.
Залежність НАТО від США колосальна. Якщо президент Франції, єдиної ядерної країни Євросоюзу, визнав, що набоїв їм вистачить на три дні потенційної війни, то це загрозливо! До 24 лютого багато хто в Європі жив ефемерними ідеями, що з путіним можна домовитися. Навіть у перші дні вторгнення в Україну там не розуміли суті загроз. Тепер, коли побачили розбомблені наші міста, вбитих мирних людей, збагнули це. І задаються питанням: а де ж наша оборона? А її, як такої, нема…
Вас може зацікавити: Державний кордон України сьогодні розмежовує не тільки країни, а й епохи
«Антинатовський» референдум матиме серйозні наслідки
– Із політичних кулуарів надходить інформація, що на переговорах з москвою Київ заради миру начебто готовий відмовитися від курсу до НАТО? Чи допустимим є таким компроміс?
– Стратегічний курс до НАТО прописано у нашій Конституції. Її не можна змінити в умовах воєнного стану. Цю норму недаремно заклали в Основний Закон – щоб не чинити проти своєї волі під диктування агресора...
Припускаю, у нас на день-два можуть скасувати воєнний стан, провести певні рішення через Верховну Раду (до речі, потрібен ще висновок Конституційного Суду – чи відповідають законодавству зміни до Конституції). Але навіть якби цю процедуру політики пройшли – невідомо, чи підтримав би їхнє рішення народ? Той, хто візьме на себе відповідальність відмовлятися від курсу у НАТО, повинен розуміти, які це ризики несе у майбутньому.
Зрештою, не забуваймо: нейтральність, якої від нас нині вимагають, у 2014 році призвела до того, що росія анексувала Крим, вторглася на Донбас. Нейтральний статус нічого для нашої безпеки не дає.
– Кажуть, питання відмови України від НАТО президент Зеленський може винести на референдум? Чи можливий він у воюючій країні? Яким міг би бути його результат? До війни за вступ у НАТО виступало понад 60% українців…
– Свого часу президент Чехії Вацлав Гавел побачив, що згідно із соціологічними опитуваннями його співвітчизники не підтримують вступ до НАТО. Але Гавел сказав, що не буде проводити референдум із цього питання. І як гарант національної безпеки та територіальної цілісності взяв на себе відповідальність підписати угоду щодо вступу у НАТО. Навіть тоді, коли Чехія стала членом Альянсу, більшість чехів і далі виступала проти цього. Однак за рік чи два відсоток прихильників НАТО почав різко збільшуватися. Чехи зрозуміли, про що йдеться...
Воєнний стан не допускає проведення будь-яких референдумів, виборів. До того ж, якщо йдеться про національний референдум, його треба проводити на всій території країни, – а частину її анексовано і окуповано. Якщо ми цей референдум проведемо без врахування всіх вимог закону, виникнуть питання щодо його легітимності. Яким тоді буде рейтинг ініціаторів референдуму?
Референдум – дуже маніпулятивна технологія. Результати багато у чому залежать від того, як сформулювати питання, як провести агітаційну кампанію. Ось приклад. До війни було багато дискусій про землі сільськогосподарського призначення. Коли запитували: ви за чи проти продажу землі? – більшість висловлювалася негативно. Коли ж запитували: ви за ринок землі? – переважна більшість готова була сказати “так”. Але ж ринок землі передбачає її продаж...
Радив би у період воєнного стану не гратися поняттями “демократія”, “референдум”. Про них можна буде говорити у мирний час.
– У разі дотримання всіх формальностей і проведення такого референдуму...
– ...його результат був би приголомшливим. Думаю, рівень підтримки вступу у НАТО перевищував би 70 відсотків. Ніщо так не об’єднує народ, як внутрішній і зовнішній ворог. Це істина, якій тисячі років. Колективна безпека – єдина ефективна відповідь загрозам, які виникають у світі. У жодній країні, яка є членом НАТО, з 1949 року, часу створення Альянсу, не ведуться бойові дії. Це свідчить про те, що формат колективної безпеки працює ефективно.
Читайте також: З НАТО - складно, але без нього - неможливо!
Союзників слід шукати всюди
– Якщо в України з НАТО союз найближчим часом не складеться, на чиє плече ми могли би опертися, щоб зберегти свою незалежність і територіальну цілісність?
– Україні слід сподіватися на себе. Нам треба вибудовувати сильну систему оборони. На збройний опір виділення коштів має бути пріоритетним. Повинні тимчасово забути про всі інші питання (у тому числі – про дороги), а головну увагу приділяти армії. Можна перетерпіти всі інші незручності – тільки щоб не було війни.
Треба шукати всі варіанти співпраці з країнами, які могли б гарантувати нам безпеку. Йдеться про США, Канаду, Велику Британію, Францію. Ніщо не обмежує нас шукати тіснішого союзу із Туреччиною. Можемо говорити про окремі питання співпраці в оборонній сфері із Китаєм – чого ніколи не робили.
Раніше заходила мова про політичний (і не тільки) союз Лондон-Варшава-Київ. До нього могли би приєднуватися країни Балтії, Східної Європи (Чехія, Словаччина, Румунія, Болгарія).
Війна показали не тільки наші сильні сторони, а й слабкі. Нам слід серйозно вибудовувати систему протиповітряної оборони. Думаю, з цього питання готовий поділитися своїм досвідом Ізраїль, який кількадесят років живе під постійними обстрілами.
Читайте також: «Нейтралітет України, може, припинив би постріли. На добу. А потім залунали б з іще більшою силою...»