«Жити на війні не вийде, на війні можна лише виживати!»
Українська психологиня, психотерапевтка, ректорка Українського вільного університету (УВУ) Лариса Дідковська прочитала у Львівській міській раді лекцію на тему: «Як не вбити одне одного».
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531893/larysa-didkovska.jpeg)
У Пані Лариси — чудове почуття гумору, а її голос має терапевтичний ефект.
Журналістка «ВЗ» побувала на цій лекції. Ось найцікавіше з того, на що я звернула увагу.
Лариса Дідковська розповіла, що понад 40 років слухає людей. Її ремесло — розповідати людям про них.
За її словами, для українців головне завдання сьогодні - це вижити!
«Війна легалізує агресію»
— У нас четвертий рік великої війни, — каже Лариса Дідковська. — І жодна жива істота на планеті не знає достеменно, коли це закінчиться, і як це закінчиться.
Що найважливішого відбулося з нами за той час? Коли раніше звучала сирена, ми миттю ховалися. Зараз ми спокійно, наскільки це можливо, адаптувалися до невизначеності. Живемо у цій невизначеності: одружуємося, хрестимо дітей, робимо ремонти… Маємо різні життєві клопоти. За той час рівень толерантності до невизначеності зріс.
Зрозуміло, що з’являються втома, роздратованість. Стосується це тих, хто з нами поряд. І тих, хто на вулиці. Війна легалізує агресію, війна ще й ділить всіх на соціальні ролі: свій, чужий і зрадник.
У чому специфіка саме цієї війни? Для чого вбивають?
Це прагнення влади та контролю! Якщо раніше світом правив капітал, тепер, на жаль, світом правлять божевільні. Найгірше, що світом правлять божевільні з капіталом. Вони можуть влаштовувати економічні блокади, мати важелі економічного впливу. Країни, які до цього не готові, будуть заручниками.
Але усі диктатори закінчують однаково — немає ні одного, хто б помер своєю смертю. срср — теж одна з останніх імперій. Чи є майбутнє в імперій? Немає!
Три переваги, які дала нам війна:
- Квантовий стрибок нашої нації. Ми побороли комплекс меншовартості.
- Маємо світову перевагу. Світ довідався, що ми суверенна та незалежна країна.
- Посттравматичне зростання. Те, що нас не вбиває, робить сильнішими. А ще — в темні часи добре видно світлих людей…
Що є нашим головним ресурсом?
Те, що вміємо виживати.
На кого нам потрібно розраховувати?
На себе! Жити на війні не вийде, на війні можна лише виживати! Користуйтеся своїми головними талантами — виживайте!
А ще віримо у свою країну, у свої зусилля, які мають принести очікуваний результат.
Звісно, що не можна бути байдужим до того, що відбувається. Не можна бути неагресивним, де всі довкола накручені. Не можна сидіти в позі лотоса, якщо над тобою виє сирена. Коли щодня несуть труни…
Емоції - це нормальна реакція на події. Ми частіше зараз вживаємо вислів «нормальні реакції на ненормальні події».
Халепа у чому? Що ми на цих емоційних гойдалках уже четвертий рік!
російська пропаганда користується гаслом — розділяй і владарюй! Якщо сказати, що там бандерівці, а там москалі - і це все через вас, то східна частина України повбиває західну, а західна — східну. Наші справжні вороги цим скористаються. Зараз не на часі з’ясовувати стосунки всередині країни. Бо тоді будемо працювати на ворога.
Що треба робити, щоб не повбивати одне одного? Пам’ятати, що в повітрі висить психоемоційна напруга. Це як грозова хмара… Подивіться, як люди їздять за кермом, як з’ясовують стосунки у громадському транспорті тощо. Якщо будемо посилювати афект, займатися механізмом самонакручування, будемо вбивати одне одного. Чому? Пам’ятаєте той сільський сценарій під клубом: «Чуєш, дай закурити!». «Шо? Ти шо гониш? Ти кого питаєш?».
Якщо механізм самонакручування включати, то можна зробити конфлікт з будь-чого — причин для цього не потрібно мати.
У нас є спільна мета — перемога добра над злом! Маємо гасити психоемоційне навантаження, збільшувати відстань між собою і тими, хто в зоні небезпеки. Бо це місце конфліктне.
«Те, що смішне, перестає бути страшним»
Аби розрядити атмосферу, Лариса Дідковська розповіла анекдот:
Гріб Господній… Збоку — ТЦК.
— Я щойно воскрес, — каже Ісус Христос.
— Ми знаємо. 33. Дітей немає. Придатний.
— Наступний наш ресурс — гумор, — продовжує розмову Лариса Дідковська. — Чому так багато мемів та жартів? Бо те, що смішне, перестає бути страшним. Там, де активізується поліс смерті, має бути щось на протидію. Там, де страшно-страшно, на протидію має бути смішно-смішно. Там, де фігура смерті обличчям до тебе, на протидію має бути фігура життя. На протидію має бути щось, що сигналізує народження та життя.
Чому так багато одружень, чому народжуються діти? Щоб врівноважити, збалансувати. Якщо ми цей поліс врівноважимо нейтральною протилежністю, буде безпечніше.
Є події, на які ми впливаємо. Є події, на які ми не впливаємо.
Пані Лариса знову вдалася до гумору.
— Якщо раніше батьки на запитання, чи одружився син або донька, казали: «Так або ні». То тепер: «Уже потрохи жениться…».
Колись дівка мусила заміж йти незайманою, бо то був би встид. А тепер чоловік каже: «Якщо її ніхто не хоче, то чого я маю її хотіти?». Раніше це було найбільшим приданим, тепер це вже встид (усміхається. — Авт.).
Перші сорок років у дитинстві чоловіка — найскладніші… Пам’ятайте про це.
І найважливіше.
Адам жив у раю. І було йому там добре. Солов'ї співали… Але потім Господь зробив жінку. І на тому рай для хлопа закінчився (усміхається. — Авт.). Але які можуть бути претензії, все зроблено з матеріалу замовника…
Господь взагалі-то казав не вкушати з дерева заборон, правда?
Пам’ятаєте яблуко спокуси… Господь казав, щоб вона того не робила… І що? Нічого не вийшло. Тож коли до мене приходять чоловіки, які скаржаться на своїх жінок, я їм кажу: «Прошу пана, та вона Бога не послухала… Ви що, хочете, щоб вона вас послухала?».
Найдавніша частина мозку — це рептильний мозок, який існує понад чотириста мільйонів років. Усі наші афекти та страхи починаються в цій частині мозку…
А ось наша лобна частка (наш неокортекс) — те, що робить нас людьми, це еволюційно — 60−80 тисяч років. Те, що існує 60 тисяч років, не може впливати на те, що існує 400 мільйонів років. Натомість те, що існує 400, може впливати на те, що існує 60.
Емоції - це фундамент. Якщо подія хороша, емоції будуть позитивними. Якщо події погані, емоції негативні.
Наприклад, чоловік прийшов додому ледве теплий. Емоції які? Негативні. Він замахується. Ви розлючені, засмучені, налякані. Що ви робите? Берете пательню і валите йому по голові…
Ми не ведемо перемовин з водієм, який має зменшити швидкість за правилами вуличного руху. Ми просто сахаємось ідіота… Інстинкту самозбереження ніхто не відміняв.
Щоб не повбивати, треба увімкнути аналіз. І наша дія після аналізу буде іншою, ніж дія після емоцій. На будь-якому рингу є рефері. Якщо спортсмени сходяться в лінчі, що каже рефері? Брейк. Вам немає кому сказати брейк…
Як тільки розуміємо, що емоції нас накривають, кулаки стискаються, зуби скрегочуть, хто має сказати «стоп»? Ми. Тому що наша дія після аналізу буде конструктивною. А наша дія, емоційно заряджена на афекті, буде деструктивною. Беремо ту пательню рефлекторно…
Отже, якщо ви увімкнете аналіз, ви вже такого не зробите. Ви скажете: «Та пішов ти, я з тобою вирішила розлучитися». Або: «Я пишу заяву до поліції». І вже не буде ситуації з непоправними наслідками…
Це те, що зараз мусимо вчитися, як зуби чистити. Відловлювати в себе ознаки афекту, який нас накриває. Відловлювати в себе емоції, які стають небезпечними. І зупиняти свою дію (це те, на що маємо вплив). Бо емоцій не можемо зупинити. Отже, щоб не повбивати одне одного — треба вмикати голову!
«Хочемо змінити ситуацію — змініть себе»
Найважливіше — контроль над своїми діями. Маленьких діток вчать казати: «Я на тебе злий». А не брати лопатку і товкти у чоло. Розповідати про свої почуття, про свої переживання.
Є багато психологічних технік для того, аби реагувати на свої почуття. Найдієвіша — так звані листи гніву. Це тоді, коли хочеться забити пательнею. Але ви собі кажете: «Стоп». Берете ручку, папір. Не комп’ютер і клавіатуру. Розтовчете. І пишете все, що хочете йому чи їй сказати. Без купюр, без фільтрів. Через 1,5 години писання ви будете спати, як немовля в люльці. Головне, нікуди це не посилати…
А потім ви будете читати свій шедевр після афекту… І казати: «Як файно я то написала!».
Якщо вас образив водій тролейбуса, як довго вам буде боляче? Два дні. Якщо вас образить донька чи син, це буде боліти довго. Такою є ціна близькості.
У всіх психотерапевтичних кабінетах світу люди скаржаться на маму-тата, чоловіка-дружину, дітей, які виросли… Не скаржаться на водія тролейбуса чи сусіда з третього поверху…
81% злочинів проти особистості - злочини між близькими людьми. Це ті, хто біжить вам на допомогу найшвидше. І ті, хто скривдить вас найболючіше…
Якщо хочемо змінити ситуацію, кого ми повинні міняти? Себе! Змінити інших ви не зможете. Якщо хочете мати те, чого ніколи не мали, треба робити те, чого ніколи не робили!
Наприклад, коли жінки приводять до мене своїх чоловіків, дітей, братів, сестер і кажуть: «Хочу, щоб він не пив». А він відповідає: «А я хочу, щоб вона зі мною не розлучалася». Я кажу: «Він не хоче кинути пити, він хоче, щоб ви з ним не розлучилися».
«Вона сказала, як я буду до вас ходити, вона мене не залишить». Я кажу: «Пані, ви хочете, щоб він ходив до мене до віку? Він не збирається припиняти вживати».
Тільки те, що залежить від самої людини, вона може змінити. Те, що залежить від інших, змінити не вдасться. Якщо жінка, яка є співзалежною особою, починає поводитися по-іншому, тоді буде результат.