Залишив цимбали і взяв до рук зброю
Засновник Академічного ансамблю «Високий Замок», 55-річний Олександр Голубничий, пішов добровольцем боронити Україну
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531913/vysokyi-zamok-tsymbaly.jpeg)
Новина про те, що цимбаліст Академічного ансамблю «Високий Замок» Львівської національної філармонії, 55-річний Олександр Голубничий, пішов добровольцем боронити Україну, стала несподіванкою як для його родини, так і колективу філармонії. Про свій патріотичний вибір батько п’ятьох дітей нікому нічого не казав. Просто написав керівнику «Високого Замку» Андрію Яцківу на Вайбер: «Я мобілізувався».
Олександр Голубничий — «батько» цього ансамблю, бо саме він створив колектив ще 28 років тому. Але керівником запросив Андрія Яцківа. «Високий Замок» про цих талановитих хлопців писав уже не раз. І про гастролі у Польщі, Німеччині та інших країнах Європи, і про виступи у сиротинцях та будинках для людей похилого віку, і про участь і перемоги у конкурсах, і про творче й особисте життя музикантів «Високого Замку». За чверть століття склад ансамблю практично не змінився: можливо, хтось ішов, але кістяк, вірний і надійний, завжди у колективі залишався.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D0%B9%20%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BA.jpg)
— Думаю, це світоглядна позиція Сашка, — розповів журналістці «ВЗ» Андрій Яцків. — Пригадую, він зі своїм Дмитриком 11 років тому був на Майдані, брав активну участь у тих перестрілках. Ми з Олександром 20 років тому їздили на схід спостерігачами під час виборів. От і тепер він вирішив — і зробив.
— Ви нічого не знали?
— Ні, у нас не було засідань колективу, ніхто ні з ким не радився. Сашко — цимбаліст-віртуоз, сопілкар, майстер-реставратор світового рівня. Він один із найкращих в Україні майстрів із реставрації народних інструментів — бандур, цимбалів тощо. Черга до нього розписана на пів року наперед. Тому, думаю, він усе це довго зважував… А потім одного дня мобілізувався.
— То повістка йому не приходила?
— У Сашка було бронювання до лютого 2026-го, але від філармонії, а не як у батька п’ятьох дітей. Бо на сьогодні лише дві його доньки неповнолітні, решта дітей — повнолітні.
— Голубничий не має ані військової, ані спортивної підготовки?
— Абсолютно. Хоча за фізичними даними, він — найспортивніший за нас усіх.
— Як він вам про це сказав?
— Ніяк. У нас мала бути репетиція, після якої були заплановані зйомки — ми зі солістом Львівської опери Петром Радейком мали знімати майстерню Сашка. По краплинці назбируємо сюжети для відеофільму про «Високий Замок». 3 квітня, у четвер, ми домовилися, що наступного дня підемо до Сашка. Радейко привіз апаратуру, зарядив батарейки, а вранці, коли я йшов на репетицію, мені на Вайбер прийшло повідомлення. Я не читав, вирішив, що у філармонії прочитаю. Але подумав, що, може, щось важливе… Бачу, повідомлення від Сашка. «Я мобілізувався. Йду отримувати одяг». Вірите: я в коридорі мало не впав.
— Це був шок для вас?
— Шок — не те слово, бо 7 і 8 квітня у нас були заплановані три концерти — пам’яті Квітки Цісик. Так, Сашко ні з ким не радився, хоча неодноразово виказував свою активну, патріотичну життєву позицію. Зрештою, наш ансамбль дає стільки доброчинних концертів, під час яких збираємо кошти на потреби ЗСУ, що про нашу позицію навіть не варто зайвий раз говорити. А скільки разів ми їздили на схід! Іншими словами, робимо солідний внесок у здоров’я нації на культурному фронті, і також наближаємо перемогу. Але Сашко вирішив, що він має зробити саме такий крок. І він його зробив.
У цій ситуації мене тішить, що з нами зараз у колективі його син Андрій, він також цимбаліст, — веде далі Андрій Яцків. — Син також не знав, що батько вирішив залишити цимбали і піти воювати за волю України. Знаєте, коли 4 квітня Андрій прийшов, ми, обидва Андрії, сіли один навпроти другого і не могли один одному нічого сказати… Розумієте, Сашко — один зі стовпів ансамблю. І якщо цей стовп пішов до війська, то мусимо це місце заповнити й тримати.
Про те, що Олександр Голубничий мобілізується, у родині не знав ніхто, окрім старшого сина. Про це журналістці «ВЗ» розповіла дружина пана Олександра — Віталія Голубнича.
— Про те, що Сашко піде до війська ось так несподівано, я не знала, — каже пані Віталія. — Хоча здогадувалася. Це мало статися рано чи пізно. Сашко брав участь у Помаранчевій революції та у Революції Гідності. Те, що піде боронити рідну землю, було лише питанням часу.
— Коли чоловік вранці пішов з дому, хоч щось сказав?
— Нічого. Зробив так тихо, щоб ні я, ні діти про це не знали. Тільки син знав про це. Провів його, а потім прийшов додому і розповів, що тато мобілізувався. Сашко розумів, що це буде для всіх шоком, будуть плачі вдома, нерви… Тому просто зібрався й пішов.
— Чоловік уже вам телефонував?
— Так, коли був на полігоні, телефонував. Через тиждень, як мобілізувався, приїжджав додому на три дні. А потім знову поїхав до війська. Тепер із нетерпінням чекаю на його есемески й дзвінки.