За 5 хвилин до війни...
Рішучими діями на захист миру і демократії Захід змусив Путіна зупинитись. Але навряд чи Росія відмовиться від зазіхань на Україну
Із часів Другої світової війни наша планета не була настільки близькою до великомасштабного кровопролиття, як у ніч із минулого вівторка на середу, 15-16 лютого 2022 року. У прицілах опинилася Україна. “На мушку” її брала найбільша за територією держава і найближча сусідка – Росія. Із півночі, сходу, півдня, із суші, моря, повітря вона спрямувала на нас свою смертоносну армаду. Здавалося, ось-ось – і станеться непоправне. Лише холодний протверезний душ, який країни демократії, насамперед – США, у союзі із непоступливою Україною влаштували любителям руської бані, змусив їх схаменутися. Чи надовго?
Імперський оскал
Посилену підготовку до нового вторгнення в Україну Росія вела ще з квітня. До наших кордонів Путін стягував авіацію, флот, ракетні комплекси, танки, артилерію, живу силу, обози забезпечення. На додачу – влаштував морську блокаду. Звучали погрози організувати енергетичний колапс. В арсеналі ворожих провокацій і щоденний психологічний терор у вигляді фейкових замінувань, кібератак, включаючи портали Міністерства оборони, банківських установ. Інспірована дестабілізація спричинила падіння курсу гривні, ріст цін, у тому числі – на пальне...
Через примару війни західні уряди евакуювали з Києва свої представництва і закликали своїх громадян, які гостювали у нас, негайно повернутися додому. Зарубіжні авіаперевізники почали скасовувати рейси своїх компаній. Згортали бізнес західні інвестори. Замандражили футболісти-легіонери в українських клубах. Україну один за одним покидали її олігархи і проросійськи налаштовані політики (вони, напевно, знали, що саме задумали у Кремлі). Принишкла орієнтована на Москву одіозна конфесія. Коли у національних церквах молилися за мир, “батюшки” відмовчувалися – виглядало, що готувалися зустрічати “новітніх визволителів”...
Путін готується узаконити окупацію
Апогеєм напруження між Росією та Україною стало вівторкове звернення Держдуми РФ до президента Путіна з проханням визнати “незалежні республіки” на Донбасі. Із 368 російських парламентаріїв, присутніх у залі, за таке визнання проголосував 351 депутат (16 були проти, один утримався).
Читайте також: Рецепт ефективного опору
Визнання Путіним так званих ДНР, ЛНР – по суті, черговий акт агресії проти нашої держави. Він означатиме, що російський президент офіційно санкціонував окупацію України. За словами речника Міністерства закордонних справ Олега Николенка, такий крок буде свідомим виходом Росії із Мінських угод, спричинить руйнівні наслідки для міжнародного правопорядку і глобальної архітектури безпеки. На думку німецького канцлера Олафа Шольца, визнання самопроголошених утворень на Донбасі “стане політичною катастрофою”. Французький лідер Макрон закликав Путіна не схвалювати рішення Держдуми. Американське диппредставництво у Києві розцінило цей намір як чергову одіозну спробу замаху на суверенітет України. Глава литовського МЗС Габрюеліс Ландсбергіс назвав цей крок “відкритою ескалацією”. Але вирішальним стало слово президента США Джозефа Байдена.
Виховний урок від Байдена
У вівторок, о 22.30, за кілька годин до анонсованого західними розвідками і ЗМІ часу вторгнення Росії (нібито мало статися о 3-й ночі), господар Білого дому звернувся до своєї нації із посланням про стан справ в Україні. Говорив рішуче. Застеріг Путіна від нападу на Україну і попередив, що це матиме для Росії плачевні наслідки. “Ані у США, ані в НАТО немає ракет в Україні. У нас немає планів розмістити їх там. Ми не націлені на народ РФ. Ми не прагнемо дестабілізувати Росію. Громадянам Росії: ви не є нашим ворогом”, – заявив американський президент. Лідер США сказав, що не вірить у те, що росіяни хочуть “кривавої руйнівної війни проти України, країни та народу, з яким їх пов’язують такі глибокі сімейні та культурні зв’язки”. Нагадав, що у Другу світову американці й росіяни “боролися і жертвували собою пліч-о-пліч у найстрашнішій війні в історії”. При цьому додав: “Друга світова війна була війною за потребою, але якщо Росія нападе на Україну, це буде війна вибору – війна без причини або приводу”.
Байден послав більш ніж промовистий сигнал Путіну: “Якщо Росія все ж таки вторгнеться в Україну, людські втрати для України будуть величезними і стратегічні втрати для Росії також будуть величезними... Світ не забуде, що Росія обрала непотрібну смерть та руйнування. Вторгнення в Україну виявиться раною, якої вона (Росія. – І. Ф.) завдасть собі сама”.
Вас може зацікавити: Дякуємо за допомогу! Тільки без інформаційної… пліз
Президент США попередив російського візаві: “Ми не будемо жертвувати основними принципами. Нації мають право на суверенітет та територіальну цілісність. Вони мають свободу визначати свій власний курс і вибирати, з ким вони співпрацюватимуть”.
І Путін відступив. У “час Х” російські ракети не злетіли в українське небо.
Нам своє робить!
Драматичні події останніх днів неабияк згуртували українців. Попри певний хаос серед політичного керівництва, армія продемонструвала готовність дати належну відсіч ворогу. Серед громадян відчувався небачений приплив патріотичних почуттів. Хтось, знаю, купував додаткові мисливські набої до своєї рушниці, хтось тренувався у загонах територіальної оборони.
Під тиском демократичної опозиції запрацював парламент. Хоча певна його частина та чи не усі олігархи чкурнули з України.
Читайте також: Хто з нардепів перебуває за межами України? "Українська правда" опублікувала список