«Наші поправки у закон про ратифікацію ресурсної Угоди врахували. Тому ми за нього проголосували…»
Влада прислухалася до критичних зауважень опозиції, які стосувалися важливих домовленостей між урядами США і України
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532398/attvo3zpyrmwjipipu1u9idjkpgrxcg9iwjk7yl6fuqoba.jpeg)
Верховна Рада конституційною більшістю (понад двома третинами голосів) ратифікувала підписану 30 квітня угоду між урядами США та України про створення спільного Інвестиційного фонду відбудови, кошти якого будуть інвестувати в українські надра та інфраструктуру. «За» висловилися 338 парламентаріїв, жоден нардеп не голосував «проти», п‘ятеро законодавців утрималися.
Спочатку пропонували «кота у мішку»
Спрогнозувати таку солідарну підтримку спочатку не наважувався ніхто. Після внесення проєкту ратифікаційного закону у парламент фракція «Європейська Солідарність», представники «Голосу» висловили низку застережень. Основна претензія до уряду — народних депутатів заздалегідь не ознайомили зі змістом двох додаткових, технічних угод. Опозиція вимагала, щоб із парламентаріями зустрівся або президент, або прем‘єр — і роз‘яснили, що саме сказано в цих окремих додатках до Угоди, чи йдеться там про гарантії безпеки, чи, бува, немає там речей, які ставлять під загрозу наші національні інтереси. Зайву втаємниченість владної команди у цьому питанні депутати називали неповагою до законодавчого органу. Відтак в опозиції заявляли, що не готові голосувати за «кота у мішку»…
Реакцію Банкової на ці закиди складно було назвати конструктивною. В одному з інтерв‘ю президент Зеленський апелював до адміністрації США, щоб вона… скасувала візи тим українським депутатам, які проголосують проти ратифікації ресурсної Угоди. Аналітики назвали цю заяву глави держави неприпустимим політичним тиском на законодавців, побачили в ній ознаки диктатури…
Здоровий глузд узяв гору
В уряді таки пішли назустріч депутатам. Віцепрем'єрка України, міністр економіки Юлія Свириденко (саме вона від імені України підписувала Угоду) зустрілася із представниками всіх фракцій і груп й дала відповіді на всі запитання, які їх цікавили. Це, швидше за все, змінило позицію «ЄС» та «Голосу» перед голосуванням.
Його позитивний результат високо оцінили президенти України та США. У телефонній розмові Дональд Трамп привітав Володимира Зеленського з успішною ратифікацією Угоди. А перед тим очільник Української держави подякував усім, хто розробляв цей історичний, на його думку, документ. Добрим словом згадав і всіх тих, хто підтримав його у парламенті.
Коментар для «ВЗ»
"Певною мірою, йшлося про компрометацію Угоди…"
Микола КНЯЖИЦЬКИЙ, народний депутат («Європейська Солідарність»)
Вважаю, що у владі дуже непрофесійно підійшли до цієї Угоди… Співпраця зі Сполученими Штатами, нашим стратегічним партнером, вкрай потрібна, тому ставитися до неї треба відповідально.
У чому природа ратифікації Угоди, яку підписує керівництво Кабінету міністрів за дорученням? Вона потребує ратифікації саме тому, що через неї треба вносити зміни до інших законів. І відповідно до чинного законодавства всі ці інші закони має бути додано до цієї Угоди. А уряд каже, що вони їх навіть не написали. Певною мірою, йшлося про компрометацію Угоди. Уряд не підготувався до того, щоб її ефективно укласти, а потім — ратифікувати. Коли наша фракція на цьому наполягала, то домовилися, що в саму постанову внесемо текст про те, що вона не стосується тих інших законів і постанов, які має бути ухвалено на виконання цієї Угоди — бо їх просто немає. І ми не можемо всліпу голосувати за щось, що може поставити під загрозу українсько-американську співпрацю. Крім того, було враховано нашу поправку про те, що ця Угода стосується не лише підконтрольної Україні території (як це хотіли прописати спочатку), а всієї території України у кордонах 1991 року.
Ці наші уточнення профільний комітет врахував, вони стали частиною Угоди. Тому ми і проголосували за її ратифікацію.