Туберкульоз — не вирок. Його можна вилікувати, якщо діяти вчасно
Це не хвороба минулого. У світі ця недуга залишається однією із 10 основних інфекційних причин смертності. Від неї щороку помирають близько 1,5 млн людей. Хвороба роками може перебувати в організмі, не викликаючи при цьому жодних симптомів. Кожен четвертий хворий має приховану форму хвороби
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/532519/rak.jpg)
В Україні, за даними Центру громадського здоров’я, щороку виявляють тисячі нових випадків. ТБ продовжує поширюватися, особливо серед груп ризику: людей з ВІЛ, осіб з ослабленим імунітетом та пацієнтів із хронічними захворюваннями. Лікування в Україні безкоштовне, хворі отримують необхідні препарати за місцем лікування.
Завдяки сучасним методам діагностики та лікування Львівська область досягає значних результатів у боротьбі з туберкульозом. Однак залишається важливим виявлення хвороби на ранніх стадіях для запобігання тяжким наслідкам. Для швидкої діагностики туберкульозу в області працюють 12 систем GeneXpert, які дозволяють встановити або спростувати діагноз упродовж 5 годин.
Генеральний директор «Центру легеневого здоров’я» Любомир Рак розповів про ситуацію з цією недугою у Львівській області, про сучасні виклики та методи боротьби з туберкульозом. За словами фахівця, — це серйозне бактеріальне захворювання, яке передається аерозольним, тобто повітряно-крапельним шляхом. Ним не можна заразитись, торкнувшись пацієнта з туберкульозом. Інфікування відбувається через вдихання мікобактерій, які виділяє хвора людина. Якщо говорити простою мовою, то хвороба роз’їдає легені, утворюючи в них порожнини, які заповнюються туберкульозною паличкою чи мікобактерією туберкульозу. Може роз’їдати і судини, тому у пацієнтів із запущеною формою може бути кровохаркання.
«Заразитися може будь-хто і будь-де. У народі склався хибний стереотип, що туберкульоз — це хвороба лише соціально незахищених людей. Адже лише 8−10% пацієнтів з туберкульозом належать до соціально вразливих верств населення. Насправді ж інфікуватися може кожна людина, незалежно від її статусу.
Важливо знати особливі симптоми цієї недуги, які мають насторожити як самого хворого, так і його рідних. Один із найважливіших — тривалий кашель (понад два тижні), навіть без мокротиння, але він трапляється не завжди. Буває нічне спітніння, незрозуміле підвищення температури упродовж семи днів — це не обов’язково має бути 38 градусів чи 39, а може бути 37,2. Ще може бути біль у грудях, утруднене дихання, поганий апетит, постійна слабкість, безпричинна втрата ваги, кровохаркання. За таких симптомів слід негайно звертатися до свого сімейного лікаря. Раннє звернення до лікаря та своєчасне лікування — ключ до успішного одужання", — акцентує Любомир Рак.
— Як діагностують туберкульоз?
— Треба здавати мокротиння або робити рентген. У Львівській області широко розвинена сітка так званих Джин-експертів, де застосовується метод GeneX Xpert MTB/RIF Ultra — це сучасне обладнання, що дозволяє підтвердити або виключити туберкульоз лише за п’ять годин. В області 12 таких апаратів у районних закладах охорони здоров’я. Якщо діагноз підтверджується, то хворого скеровують для подальшого лікування до лікаря-фтизіатра, який є у кожному районі області. Фтизіатр або розпочинає лікування амбулаторно, або у важчих випадках скеровує пацієнта на стаціонарне лікування у Центр легеневого здоров’я.
— Основне питання, яке цікавить усіх: чи туберкульоз виліковний? Які сучасні підходи до лікування допомагають його подолати?
— Туберкульоз виліковний повністю. Особливо, коли він виявлений на ранніх стадіях. Тоді він швидко лікується. Зараз ми повністю забезпечені за рахунок державної програми чудовими препаратами. Ще 4 роки тому лікування тривало до 22 місяців, але завдяки новим підходам ми значно скоротили цей період. Зараз курс лікування триває 4 місяці для чутливої форми туберкульозу та до 9 місяців для хіміорезистентної форми, яка важко піддається лікуванню. При цьому важливо, щоб пацієнт дотримувався режиму лікування, вів здоровий спосіб життя (не вживав алкоголю, наркотиків тощо) та не припиняв лікування без дозволу лікаря.
— Поясніть, будь ласка, про закритий та відкритий туберкульоз?
— Хвороба може перебігати у «відкритій» та «закритій» формі. У «відкритій» формі хворий виділяє бактерії та може заразити інших, у «закритій» — бактерії живуть в організмі хворого, але не потрапляють у зовнішнє середовище.
«Закрита» форма туберкульозу — це, як правило, рання стадія захворювання, коли в легенях виявляють окремі невеликі ділянки запалення (1−2 см)
Відкритий туберкульоз — це коли пацієнт, кашляючи, виділяє туберкульозну паличку, яку в закритому просторі може вдихнути хтось інший, що перебував у цьому приміщенні. Проте це не означає, що, вдихнувши цю паличку, він захворіє. Це залежить від імунного стану організму людини, від того, як і чим вона харчується, чи займається спортом, чи курить, чи вживає наркотики та від інших чинників.
Звичайно, зараз ризик захворіти набагато вищий, оскільки на імунну систему сильно впливають стресові стани. А стресові стани під час війни набагато серйозніші.
— Яка нині ситуація із захворюваністю у Львівській області?
— У 2024 році захворюваність на туберкульоз у нашому регіоні знизилася на 17,6% порівняно з 2023 роком, тоді як загалом по Україні зниження становить 8,7%. Якщо говорити мовою цифр, то у Львівській області це 1 150 випадків проти 1 398 у 2023 році, що становить 46,8 на 100 тисяч населення (проти 56,8 на 100 тисяч у попередньому році). Помітно, що захворюваність серед сільських жителів дещо вища, ніж серед міських (48,9 на 100 тисяч населення проти 45,3 відповідно).
— Чи обов’язково пацієнту лягати в лікарню?
— Ні, зараз ми маємо дуже хороші показники — 78% від кількості вперше діагностованих пацієнтів розпочинають амбулаторне лікування. Пацієнт залишається вдома, дотримуючись певних санітарних норм. Хоча б перші 2−3 тижні пацієнт повинен перебувати в домашніх умовах в ізольованій кімнаті, обов’язково носити засоби захисту — маску або респіратор, та вживати протитуберкульозні препарати. За умови дотримання рекомендацій лікарів вже за 2−3 тижні такі пацієнти не є заразними, тобто мікобактерією, яку він виділяє, не можна інфікуватися. Госпіталізація необхідна лише у важких випадках.
— Знаємо, що у Центрі легеневого здоров’я є ще й пульмонологічне відділення, де ви лікуєте інші недуги, зокрема пневмонії. Останнім часом зросла кількість випадків пневмоній. З чим це пов’язано?
— Справді, у цьому епідемічному сезоні ми бачимо агресивніші форми пневмоній. Це пояснюється тим, що багато людей перенесли COVID-19, який ослабив їхню імунну систему. У тих, хто перехворів один раз чи двічі на COVID-19, спостерігаємо зміни в легенях. Такі люди частіше хворіють на грип та застудні захворювання. У них був удар по легеневій тканині, по її кровозабезпеченню. Ця тканина є спровокованою. Важливо таким людям своєчасно звертатися до лікаря та не займатися самолікуванням. Моя порада тим, які перехворіли на COVID-19, — вакцинуватися. Це найефективніший захист.
— А як щодо куріння вейпів та IQOS? Чи вони безпечніші за традиційне паління?
— Це міф. Вейпи та IQOS також шкодять здоров’ю. Я би навіть сказав, що різні засоби для задоволення ще більш шкідливі, ніж тютюн. Вони містять токсичні речовини, які подразнюють дихальні шляхи та можуть спричинити хронічні захворювання легень. Більше того, їх вживання може збільшити ризик розвитку раку та серцево-судинних захворювань.
— Ваші поради людям, що робити, аби не захворіти, а також тим, хто помітив у себе симптоми захворювання, про які ви розповіли?
— Головне — не боятися звертатися до лікаря за появи перших симптомів. Туберкульоз — не вирок. Його можна вилікувати, якщо діяти вчасно.
Бережіть себе і своїх близьких, проходьте регулярні обстеження і дбайте про здоров’я своїх легень.
Записала Анна Врублевська.