Олег Медведєв: «Коли запитують, хто виходить до другого туру, кажу: Порошенко і Коломойський»
Коли і хто придумав політичний проект Зеленського, хто його виборець, чому усі кандидати воюють лише з Порошенком і як вплине корупційний компромат на хід виборчої кампанії — про це та багато іншого в ексклюзивному інтерв’ю з відомим політичним консультантом, політтехнологом Олегом Медведєвим.
![](https://img.wz.lviv.ua/Hj9s01LmWnXe0lRgcY8p9uFw31I=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/386703/5ac608cad3c8fbb12c7bdbcb13d00864650x410.jpg)
— Нинішні президентські вибори проходять в умовах жорсткої гібридної війни з Росією, коли позаду п’ять років боротьби і вже немає жодних ілюзій щодо намірів східного сусіда. Як досвідчений політтехнолог, які ще бачите особливості цієї виборчої кампанії?
— Виборці психологічно виснажені величезною кількістю випробувань, які випали на долю країни протягом п’яти минулих років. Маємо травматичне, чи, як кажуть соціологи, посттравматичне суспільство. У такій атмосфері технології, які були ефективними у звичайних умовах, не працюють. Водночас значна частина суспільства перебуває у скрутному матеріальному становищі. Російській пропаганді та українській опозиції вдалося переконати більшу частину суспільства, що в економічних негараздах винна не війна, яку проти України розв’язав Путін, не втрата значної частини промислового потенціалу, не втрата колосального російського ринку, а виключно Порошенко. Звичайно, влада несе відповідальність за все, у тому числі і за економічне становище країни. Але відповідальність — це одне, а провина — зовсім інше.
Ще одна особливість кампанії — віртуозне втручання Росії у виборчий процес. Кремль уже не діє у лобовий спосіб, коли до Києва прилітали Путін чи Медведєв і разом з Януковичем смоктали цукерки. Росія впливає на внутрішню ситуацію або через п’яту колону, або опосередковано, використовуючи широкі можливості, які дають демократія та свобода слова. На моїй пам’яті ще не було, щоб в Україні опозиція мала такі широкі медійні можливості. Вони навіть більші, ніж у влади. По суті, в інформаційному просторі домінує опозиція.
— Ще одна специфіка кампанії — майже усі кандидати у президенти, принаймні топові, борються не один з одним, а з Порошенком. Адже не він лідер рейтингів. Чому так?
— На виборах опозиція завжди критикує владу. У тих демократіях, де існує двопартійна система або близькі до неї, змагання між владою і опозицією відбувається у рівних пропорціях. Оскільки в Україні опозиція має багато колон, то ситуація нагадує гру футбольних команд, де за одну команду грає тільки воротар, а за іншу — повноцінна команда з 11 гравців. Зрозуміло, за таких умов гра буде в одні ворота. Реально у виборчій кампанії беруть участь сім-вісім кандидатів, решта мають майже нульові рейтинги. У першій лізі троє — Порошенко, Тимошенко, Зеленський. Кандидати другої ліги беруть участь у президентських перегонах з прицілом на парламентські, щоб створити міцну основу для подолання п’ятивідсоткового бар’єра на виборах до Верховної Ради. Це конфігурація сил, якщо оцінювати вибори у внутріполітичному вимірі. Але ці вибори мають і міжнародний вимір. І тут конфігурація виглядає глобальніше: по суті, маємо геополітичне змагання Путіна з Порошенком. Мета Путіна незмінна — знищити незалежну Україну. Оскільки ключовою людиною, яка протягом п’яти років не дала йому реалізувати цей план, — є Порошенко, то завдання Кремля — будь-хто, тільки не Порошенко. Це не означає, що усі інші кандидати — ставленики Путіна чи домовились з ним про щось. Але мусимо розуміти, чого найбільше прагне ворог. Путін вважає, що будь-який інший керівник держави буде більш лояльний та більш поступливий, ніж Порошенко, який за п’ять років не пішов назустріч імперським амбіціям Путіна.
Ще один нюанс. Зі всіх кандидатів у президенти абсолютно самостійним є лише Порошенко. Хороший він чи поганий, з його перевагами та вадами, але за ним ніхто не стоїть, ніхто не може смикати його за ниточки. У цьому контексті головним опонентом Порошенка на виборах є Ігор Коломойський, який підтримує не лише Зеленського, а ще кількох кандидатів у президенти. Він цього і не приховує. Неозброєним оком видно, як на користь його ставлеників використовуються усі організаційні і медійні ресурси олігарха. Коли мене запитують, хто виходить до другого туру, кажу: Порошенко і Коломойський. Як політичний технолог, я високої думки про таланти Коломойського.
— Коли виникла ідея політичного проекту Зеленського? Бо ще кілька місяців тому здавалося, що це зовсім несерйозно.
— Мій більш далекоглядний колега такий сценарій передбачив ще у 2017 році. Тоді сказав, що «Слуга народу» — це політичний проект, який закінчиться походом Зеленського у політику. З кінця 2017 року прізвище Зеленського вже ставили у рейтинг потенційних кандидатів у президенти. А оскільки усім це здавалося неймовірним, ці рейтинги не оприлюднювалися власне через абсурдність самої постановки питання. У 2018 році Зеленський поступово почав виходити на передові позиції. Принаймні у трійку лідерів. Бачив опитування середини 2018 року, де він вже був на першому місці. Його позиції суттєво посилилися, коли стало зрозуміло, що не буде кандидувати Святослав Вакарчук.
— Для багатьох, зокрема і для мене, кандидування Зеленського стало фактом лише після того, як він у Новорічну ніч виступив з привітанням…
— Багато хто і тоді думав, що це лише новорічний жарт. Я остаточно переконався, що Зеленський балотуватиметься, лише після того, як він подав документи у ЦВК.
— Найбільше мене дивує, що певні люди його сприймають як потенційного президента країни. Вважають, що керівником держави може бути абсолютно не підготовлена людина, без відповідних знань, досвіду. Та й кампанію веде так, ніби надалі приколюється…
— Він взагалі її не веде. Принаймні у класичному розумінні. Єдина його поява на людях — вихід по скайпу в ефір телеканалу «1+1». За моїми даними, його готували до того, щоб сам прийшов у студію, але в останній момент вирішили не ризикувати. Його виборці — це протестний антивладний електорат. Але значна частина — це протест і проти опозиції. Українська опозиція в очах частини виборців виявилася неспроможною сформувати переконливу альтернативу чинній владі. Тому частина голосів Зеленського перейшли до Тимошенко. Спрацював і так званий конфлікт поколінь, частина молоді підтримує Зеленського «на зло мамі». Така форма протесту у певні часи знаходить своє втілення у кожній країні. У Франції в 1968 році були молодіжні бунти, які зруйнували кар’єру Де Голля. Понад 40 відсотків виборців Зеленського — молодь до 29 років. Наразі їхній протест виражається у декларованій готовності голосувати за нього. Чи дійдуть вони до дільниць — під питанням.
Феномен Зеленського можна вивчати і з точки зору впливу інформаційних технологій: «народний президент Голобородько» — телевізійний фантом. У свідомості деяких людей закарбувався телевізійний образ, і вони його приймають за чисту монету.
Водночас сміятися із Зеленського — помилка. Не можна називати його клоуном чи блазнем, бо голосування за клоуна — це також форма протесту проти усього надто серйозного.
— І все-таки мені не зрозуміло, чому проти Зеленського, вже як лідера президентської гонки, усі інші кандидати не борються, а далі продовжують топити Порошенка, який не є лідером рейтингів… Ба більше. Проти Зеленського є купа компрометуючих фактів, але вони не працюють. Суспільство, яке начебто так болісно ставиться до проявів корупції, яке ненавидить олігархів, у випадку Зеленського усе це мовчки ковтає.
— Ніхто не хоче воювати з Зеленським з однієї простої причини — не хочуть сваритися з Коломойським. З точки зору політичних технологій, кандидату, який має п’ять відсотків рейтингу, радять вступати у конфлікт зі значно сильнішим кандидатом, щоб він підтягував за собою. «Ай, Моська! Знать, она сильна, что лает на Слона!». Оскільки інші кандидати цього не роблять, значить, є якась причина чи мотивація, яка їх від цього утримує. Що значить для Тимошенко, Гриценка чи іншого кандидата атакувати Зеленського? Це, як мінімум, втратити медійну підтримку телеканалу «1+1». А це найпотужніший засіб комунікації з виборцями.
Щодо компромату, який не працює. Зеленський майже вичерпав резерви росту рейтингу. Він сильно підскочив на старті кампанії, але динаміку зростання вже втратив. Аргументи проти нього можуть спрацьовувати на тих, хто ще не визначився. Фокус-групи чітко показують, що виборці, які не визначилися, знають слабкі місця Зеленського. Їм «зайшла» інформація і про залежність від Коломойського, і про його офшори, і про бізнес у Росії, і про принизливі для українців жарти.
Коли рейтинг Зеленського почав зростати, я побачив консолідацію частини виборців, які ще не визначилися. Як приклад, позиція відомого історика, публіциста Ярослава Грицака. Він написав, що раніше мав намір голосувати за Порошенка у другому турі, але коли подивився на феномен зростання рейтингу Зеленського, зрозумів, що треба підтримувати Порошенка вже у першому турі. Для частини виборців стає зрозумілим, що запобігти перемозі Зеленського може кандидатура Порошенка.
— Виходячи з цього можна припустити, що і для Порошенка кандидатура Зеленського у другому турі є більш зручною, ніж якийсь інший кандидат?
— Важко сказати, хто для нього зручніший. І Зеленський, і Тимошенко є складними «спаринг-партнерами». Боротьба у другому турі буде дуже напружена. Адже з ким би Порошенко не вийшов у другий тур, боротьба насправді буде з Коломойським.
— Анатолій Гриценко має шанс поборотися за вихід у другий тур? Вочевидь, він також сподівається на голоси невизначених…
— Гриценко, на відміну від решти кандидатів у президенти, конкурує з Порошенком у диспозиції Верховного головнокомандувача і лідера дипломатії. Але з огляду на результат і досвід Порошенко виглядає більш переконливо. Гриценко втретє бере участь у президентських виборах, і має оце клеймо вічно непрохідного…
— Причому сам собі його поставив…
— Андрій Садовий сказав, що, знявшись на користь Гриценка, додасть йому десять відсотків. Як? Якщо рейтинг Садового на момент зняття був 2,5 відсотка, звідки взялися десять? Можливо, мав на увазі, що тільки десять відсотків його виборців перейдуть до Гриценка? Або знявся на користь Гриценка Гнап. З точки зору електоральної соціології у нього абсолютний нуль. Якщо до рейтингу Гриценка додати нуль, що зміниться? Ще добре, що у таких випадках лише додають, а не множать… Тому кардинальним чином це ситуацію не змінить. Є ще такий соціологічний показник, як віра у перемогу. Тут Порошенко однозначний лідер.
— Викид компромату проти оточення Порошенка може кардинальним чином змінити ситуацію?
— Викид компромату — класична передвиборча технологія, щоб вибити з кампанії кандидата. У розслідуванні Бігуса немає жодного факту, який би свідчив про особисту причетність Порошенка до корупції у військово-промисловій сфері. Але інформація подана так, що у всіх залишається неприємний осад. Ба більше. І розслідування як такого не було, бо на 80 відсотків воно складається з реальних кримінальних справ. Хтось в інтересах якогось штабу організував витік цієї інформації і відповідно її подав, як серіал. Зважаючи на те, який суспільний резонанс ця інформація викликала, президент продемонстрував, що для нього не важливі ні посади, ні звання, ні особисті знайомства. Президент звільнив Гладковського з усіх посад, щоб статус не давав йому можливостей впливати на розслідування. Крім того, звернувся до НАБУ, яке важко запідозрити у сентиментах до президента, щоб взялися за перевірку цієї інформації. НАБУ має дати відповідь на питання, де факти, а де фейки. Порошенко дав чіткий сигнал суспільству, що не збирається нікого покривати. Так зазвичай на подібного роду скандали реагують західні політики. Для України це наразі безпрецедентно. Ніхто із попередників Порошенка у такий спосіб не чинив, своїх захищали до останнього. Це розслідування мало чіткий приціл — били у болючу точку — в армію. Який найбільший здобуток Порошенка, окрім безвізу, Угоди про асоціацію, Томосу? Армія. Її, по суті, не було. Чому доводилось через посередників закуповувати запчастини? Армія була повністю залежна від Росії. Путін ще у 2005 році підписав концепцію імпортозаміщення, щоб вивести російську оборонку з-під залежності імпортних комплектуючих. У нас програму імпортозаміщення почали реалізовувати лише у 2015−2016 роках. Раніше про це ніхто не думав. Виглядає парадоксально: люди, які розвалювали армію і залишили її без запасних частин, тепер критикують тих, хто змушений у складний і неординарний спосіб вирішувати проблему дефіциту запчастин для військової техніки. Але якщо при цьому хтось хотів нажитися, то, звісно, ці люди мають бути покарані. Бізнес-структури Порошенка за п’ять років понад 500 мільйонів гривень пожертвували на потреби армії — від затрат на відновлення системи протиповітряної оборони навколо Києва, і до квартир для родин полонених військовослужбовців. Людина, яка півмільярда своїх грошей віддала на благодійність для потреб армії, не може ставитись терпимо до того, що хтось, навіть з його знайомих, на армії наживався.
— Інциденти у Києві і Черкасах за участі Нацкорпусу і Нацдружин збурили суспільство. Як оцінюєте роль міністра МВС Авакова у цих подіях?
— Дії Авакова розвінчують певний міф, що Порошенко сконцентрував усю владу у своїх руках. Аваков завжди був самостійною політичною фігурою, а влада всі останні п’ять років була глибоко коаліційною. Йдеться не лише про формальну коаліцію БПП і «Народного фронту». Сам Блок Петра Порошенка є коаліційною політичною силою в парламенті, бо складається з «Солідарності» і «Удару». Президент ніколи не мав своєї більшості в уряді. Там завжди працювала система стримувань і противаг. І одним з головних елементів цієї системи було МВС, а міністр був призначений за квотою «Народного фронту».