Передплата 2025 «Добре здоров’я»

«Припікаємо» лазером сітківку ока

Чи це безпечно? І чи вдасться у такий спосіб повернути зір?

Після процедури людина може повернутися до звичної рутини того ж дня. Фото Dr. Rani Menon Maxivision Eye Hospitals
Після процедури людина може повернутися до звичної рутини того ж дня. Фото Dr. Rani Menon Maxivision Eye Hospitals

Пацієнти з очними захворюваннями багато чули про лазерну коагуляцію сітківки, але не всі впевнені, що ця медична маніпуляція підходить саме їм. Наскільки безпечно «припалювати» око та якого ефекту можна досягти за допомогою цієї процедури?

Лазерна коагуляція сітківки — ме­дична процедура, яку застосовують для лікування вроджених і набутих за­хворювань сітківки ока. За допомогою лазера лікар завдає незначних опіків у певних ділянках світлочутливої обо­лонки ока пацієнта. Це дозволяє ста­білізувати функцію ока й запобігти по­дальшому зниженню зору.

Як пояснює лікарка-офтальмо­лог Владислава Тихомирова, піс­ля лазерної коагуляції сітківки гостро­та зору залишається такою ж, як була до процедури: «Покращити зір це, на жаль, не допоможе, але зафіксує його на тому ж рівні, з яким ви прийшли до фахівця. Так зможете уникнути сліпоти у майбутньому».

За яких станів найчастіше прово­дять лазерну коагуляцію:

99діабетична ретинопатія — поши­рене ускладнення діабету, що спричи­няє ушкодження сітківки;

99відшарування сітківки, але на по­чаткових стадіях, коли сітківка лише починає відходити від основи ока;

99поодинокі або множинні ушкодження сітківки.

Лазерна коагуляція сітківки є важ­ливим методом лікування, що допома­гає зберегти зір та покращити якість життя пацієнтів з різними захворю­ваннями ока. Тож якщо у вас є симпто­ми, що викликають занепокоєння, або підвищені ризики втратити зір, слід обов’язково проконсультуватися з лі­карем-офтальмологом.

Щоб потрапити на прийом до цьо­го спеціаліста, необхідно отримати скерування від сімейного лікаря. Лікар проведе офтальмологічне обстеження — розширить пацієнту зіницю й огляне очне дно.

Як зазначає Владислава Тихоми­рова, хворі на цукровий діабет потре­бують такого обстеження двічі на рік — як і пацієнти з міопією високого сту­пеня з периферичними дистрофіями. Такі люди часто мають мікророзри­ви сітківки й, відповідно, потребують коагуляції. «Якщо ви отримали трав­му і відшарування сітківки ще немає, але офтальмолог виявив мікророзрив, його можна безпечно припаяти лазе­ром», — додає фахівчиня.

Крім збереження зору, лазерна коагуляція сітківки дозволяє уникнути ймовірних ускладнень, таких, як кро­вовиливи та відшарування світлочут­ливої оболонки ока. «Це — «процедура одного дня», яка проводиться амбу­латорно. Маніпуляція безболісна (па­цієнту капають знеболювальні кра­плі) й триває приблизно 15−20 хвилин (потрібно дочекатися, коли спеціаль­ні препарати розширять зіницю, що дозволить лікарю провести маніпуля­цію). У той же день пацієнт може по­вернутися до нормального життя.