Передплата 2025 «Добра кухня»

Віллу роду Лонгшам де Бер'є таки знесуть, залишать лише ґанок

Головний архітектор Львова каже, що ЮНЕСКО не побачило історичної цінності в садибі на вулиці Старосольських, 11

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

У Львові під загрозою знесення задля сучасної багатоповерхівки опинилася ще одна історична вілла, зведена для знаного у місті роду Лонгшам де Бер'є на вулиці Старосольських, 11. На місці вілли зведуть шестиповерховий житловий будинок на двадцять квартир та з підземним паркінгом на 29 місць. А на першому поверсі майбутнього будинку буде дитяча ігрова кімната садочка неповного дня. Завершити реалізацію проєкту планують орієнтовно через сім років.

У Львівській міській раді презентували проєкт змін до детального плану територій по вулиці Карпінського-Бандери. Нова забудова викликала неабиякі дискусії серед львів'ян — знесуть ще одну віллу в історичному районі міста Лева.

«Відсутність охоронних договорів на такі будівлі, як садиба роду Лонгшам де Бер'є ускладнює боротьбу за збереження історичних споруд», — каже історик та пам’яткоохоронець Ігор Жук.

Хто стоїть за забудовою на вулиці Карпінського?

За інформацією Львівської мерії, замовник будівництва нового житла на місці вілли — підприємець Юрій Стеців, який є співвласником таких ТзОВ, як «Левицький естейт» та «Спіраль Львів». Ці підприємства займаються будівництвом, орендою та продажем нерухомості, а впродовж останніх років скуповують нерухомість та ділянки у Львові.

Що кажуть у Ратуші?

«Львівська міська рада отримала звернення від підприємця щодо розвитку території на вулиці Старосольських, бо там доволі специфічна забудова — з однієї сторони немає вікон, — каже у коментарі для «ВЗ» директор департаменту архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради Антон Коломєйцев.

— Забудову створили на початку XX століття, там утворився замкнений квартал. На цій вулиці є вілла, проведено дослідження щодо її історичної цінності. Що виявилося? Вілла роду Лонгшам де Бер'є не має цінних декоративних елементів, окрім дерев’яного ґанку. Цей будинок був зведений, як тимчасове житло. Тож ми вирішили, що ґанок з дерева має бути збережений та вмонтований в альтанку, яка буде елементом нового сучасного будинку. А саму віллу демонтують".

Антон Коломєйцев запевняє, що віллу на Старосольських досліджували експерти ЮНЕСКО. Їхній вердикт — в цьому районі може бути новобуд, а сама вілла може бути знесена, бо не має історичних елементів.

«Замовники будівництва ще не мають дозволів від міської ради, — каже Антон Коломєйцев.

— Наразі це на ранній стадії розробки містобудівної документації, яку розгляне містобудівна рада. А згодом проєкт забудови затвердять на сесії депутати".

З досьє «ВЗ»

Рід банкірів Лонгшам де Бер'є має французькі корені. Родина Лонгшам де Бер'є покинула Францію, щоб уникнути переслідування після скасування Нантського едикту. Франсуа Лонгшам де Бер'є служив в королівській гвардії польського короля Августа III. У 1745 році переїхав до Львова, де у 1765 році був обраний до міської ради. Бурмистр Львова у 1766, 1774, 1777, 1780 роках. Очолював першу львівську масонську ложу Трьох Богинь, мав маєток за містом, звідки пішла назва Лоншанівка (сьогодні це місцевість Кайзервальд).