Передплата 2025 «Добрий господар»

Суд зобов‘язав неповнолітнього винуватця ДТП… прочитати книгу

Зробили це з виховною метою — щоб школяр навчився бути відповідальним, переосмислив свою легковажну поведінку

Сідаючи за кермо, водій повинен поводитися так, щоб не завдати прикрощів собі та іншим... Фото ілюстративне з сайту pexels
Сідаючи за кермо, водій повинен поводитися так, щоб не завдати прикрощів собі та іншим... Фото ілюстративне з сайту pexels

Доволі незвичне рішення ухвалив Перемишлянський районний суд за матеріалами справи про дорожньо-транспортну пригоду. Призначивши підлітку, обвинуваченому у скоєнні несмертельного ДТП, «умовний» термін покарання, без позбавлення волі, суддя, крім іншого, зобов‘язав винного прочитати книгу Сергія Гридіна «Дорослі зненацька».

Книга, яку суд рекомендував прочитати неповнолітньому винуватцю автопригоди.
Книга, яку суд рекомендував прочитати неповнолітньому винуватцю автопригоди.

Автопригода сталася у липні минулого року у селі Коросному, неподалік Перемишлян, коли двоє неповнолітніх каталися на напівспортивному мотоциклі Geon-X-Road. В якийсь момент мотоцикліст, учень 11-го класу, вирішив зробити обгін, але при цьому врізався у легковик марки Ford Mondeo, що їхав у тому ж напрямку. Як наслідок, під час зіткнення молодший товариш мотоцикліста, який їхав на задньому сидінні, отримав важкі травми — відкриті переломи, множинні садна рук та ніг. Постраждалого госпіталізували.

У суді мотоцикліст визнав свою вину, але просив суворо не карати його. Постраждалий товариш заявив, що претензій до друга не має. Зваживши всі обставини, суд визнав 17-річного водія винним у порушенні правил дорожнього руху, що спричинило тяжкі травми, присудив йому позбавлення волі на три роки з позбавленням права керувати транспортним засобом на один рік — однак звільнив підлітка від покарання з іспитовим терміном на один рік. Обвинуваченого зобов’язали з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти про зміну місця проживання, роботи, не виїжджати за межі України без погодження. А ще суд зобов’язав цього школяра прочитати книгу Сергія Гридіна «Дорослі зненацька». Ця деталь і викликала підвищений інтерес у тих, хто читає кримінальну хроніку.

В анотації Видавництва Старого Лева, де вийшла згадана книга, переказано зміст твору: «Шістнадцятилітній Тимко звик бути самостійним. Попри те, що інколи хлопцеві бракує тата, який пішов від них з мамою, коли Тимко був ще маленький, він намагається не закидати школу і знайти якийсь підробіток. Все змінюється, коли Тимко вперше закохується і втрачає голову. Тепер і йому, і його коханій — п’ятнадцятилітній Юлі — доводиться дуже швидко подорослішати і стати відповідальними за нове життя. А це геть непросто, коли сам ще майже дитина».

З усього видно, що твір Сергія Гридіна, призначений, першою чергою, для молодого покоління, має виховне значення для нього, спонукає замислюватися над своїми вчинками. Вочевидь, книга стала дуже популярною серед читачів, бо видавці зазначають, що її тираж закінчився.

Коментар для «ВЗ»

"Прочитання літературних творів допомагатиме формуванню у неповнолітньої особи життєвих цінностей і навичок, сприятливих для виправлення особи…"

Керуючий партнер Адвокатського об'єднання «Мицик, Кравчук і партнери» Олег Мицик

Із 2016 року в кримінально-процесуальному законодавстві з’явилась новація — складення досудової доповіді, передбаченої ст. 314−1 КПК України. Таку досудову доповідь складає орган пробації у визначених законом випадках (щодо неповнолітнього обвинуваченого — обов’язково) для надання інформації про особу обвинуваченого та можливу міру покарання.

Орган пробації - це орган в системі Міністерства юстиції України, який замінив колишню кримінально-виконавчу інспекцію, і який серед іншого забезпечує виконання вироків, пов’язаних з «умовним» покаранням.

Відповідно до п.4 ч.3 ст. 76 КК України на осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, суд може додатково покласти такі обов’язки, зокрема, виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою. При цьому відповідно до ч.4 ст. 76 КК України на особу, звільнену від відбування покарання з випробуванням, суд покладає обов’язки, передбачені частиною третьою цієї статті, необхідні і достатні для її виправлення з урахуванням ступеня тяжкості вчиненого злочину, особи винного та обставин, що пом’якшують або обтяжують покарання.
Як вбачається з вироків судів, обов’язок прочитати певні книги для подальшого виправлення правопорушника рекомендується саме органами пробації в досудових доповідях. Так, згідно з вироком Перемишлянського районного суду Львівської області органом пробації вказано, що «Вважаємо за доцільне, крім обов’язків, передбачених ч.1. ст.76 КК України, покласти на особу додаткові обов’язки, передбачені ч.3 ст.76 КК України, зокрема виконати заходи передбачені пробаційною програмою «Формування життєвих навичок», а саме модуль «Сім'я та цінності" — для формування у неповнолітнього поняття сімейних цінностей та ефективних стосунків у сім'ї на засадах загальноприйнятих цінностей, розвитку усвідомлення необхідності ефективних партнерських стосунків в сім'ї, розвитку навичок побудови та підтримки здорових стосунків у родині, а також профілактика проявів насильства чи агресивної поведінки. Крім цього, у межах пілотного проекту щодо імплантації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, згідно із п.6 ч. 3 ст. 76 ККУ рекомендуємо прочитати літературний твір автора Сергія Гридіна «Дорослі зненацька». Цей твір про проникливу історію життя хлопця, про дружбу, взаєморозуміння між дорослими та підлітками, яка навчить, як важливо не боятися помилятися, вчитися на власному досвіді й шукати відповіді на питання, що хвилюють».

У моїй практиці таких випадків наразі ще не було. Однак вважаю, що такий підхід органів пробації є досить креативним. Покарання повинно мати свій вираз не так у карі, як у виправленні засуджених. Тому, прочитання різноманітних літературних творів, на мою думку, сприятиме формуванню у неповнолітньої особи життєвих цінностей і навичок, сприятливих для виправлення особи.

Питання серйозності перевірки виконання такого обов’язку залежить від пробаційного органу. Така особа протягом іспитового строку зобов’язана прибувати до органу пробації для виконання заходів, передбачених пробаційною програмою. В рамках цього орган пробації і перевірятиме, серед іншого, і прочитання книги, визначеної вироком суду. У випадку невиконання встановлених судом обов’язків (в тому числі і непрочитання книги), після закінчення іспитового строку орган пробації не буде рекомендувати звільнення особи від призначення покарання.