«Гроші за манікюр, який зробила росіянці, переказала на ЗСУ»
Чернівчанка Ольга Танащук відкрила у Дубліні модний б’юті-салон
Ольга Танащук — уродженка Чернівців. Перед великою війною жила у Києві, займалась туристичним бізнесом. Свого часу в Ольги була ідея переїхати жити до Ірландії. Але плани так і залишилися планами, усім серцем прикипіла до Києва. Проте війна внесла свої корективи… Ольга вирішила на місяць поїхати у Дублін. І ось живе там уже три роки.
У Дубліні чернівчанка працювала офіціанткою, майстром манікюру, а згодом відкрила власний салон краси Mavka. Окрім майстрів манікюру, у салоні працюють візажист, лешмейкер (спеціалізується на нарощуванні вій), а також бровист. У салоні краси, де працюють українки та одна дівчина з Молдови, також проводять навчання для охочих опанувати ці спеціальності. У перспективі Ольга планує запровадити перукарські послуги.
В інтерв’ю «ВЗ» Ольга Танащук розповіла, чи складно вести бізнес в Ірландії. Які відмінності помітила між ірландками та українками?
— Ще до ковіду я побувала в Ірландії, — розповіла Ольга Танащук. — У мене навіть закрадалася думка туди емігрувати… Але Київ ідеально підійшов мені для життя. Став ментально близьким. Тому кинула ту ідею. Але, як кажуть, бійтеся своїх планів… Коли почалася велика війна, ми з подругою поїхали до Ірландії. Думали, їдемо на місяць. У той час Ірландія дуже підтримувала українців: селила у готелях, давала виплати. Ми з подругою одразу пішли працювати офіціантками в ресторан. Хотіли підтягнути англійську, тому що в таких закладах лише англомовне оточення.
— Скільки заробляє офіціант у Дубліні?
— Майже 13 євро за годину, плюс чайові. Якщо зміна з 14.00 або з 16.00 і до 24.00, ти вже ніг не відчуваєш… Перерва лише 30 хв. Ця робота досить виснажлива.
— В Україні ви займалися туристичним бізнесом. А коли приїхали в Ірландію, кардинально змінили свій фах…
— 2013 року ми з чоловіком відкрили офіс у Чернівцях. Коли переїхали до Києва, відкрили офіс у столиці. Займалися переважно корпоративним туризмом. Чернівецький офіс працює досі. Я з Ірландії організовую туристичні тури. Ось нещодавно туристична група їздила в Андорру. Зараз летимо на Балі… Туризм мене не покидає, це, мабуть, моє покликання.
Коли ми приїхали у Дублін, нас розселили у готелі. Дівчата-українки, які там жили, розповідали, як ходили до китайського, ірландського салонів краси… Дезінфекція, прийнята у нас за стандартами, там відсутня. Інструменти дезінфікували лише у спеціальних розчинах. Чому так? Тому, що немає такого попиту, як в Україні. В Ірландії манікюр роблять 30−40 хвилин. Ірландки не готові витрачати на манікюр 1,5 години… Моєю клієнтською базою стали українки. Я свій запис «забила» повністю.
— Чи займалась я раніше манікюром? У студентські роки робила манікюр дівчатам у гуртожитку, — продовжує розмову Ольга. — Виховувала у собі юного підприємця (усміхається. — Авт.). Я полетіла в Україну, пройшла індивідуальні експрес-курси з манікюру. Закупила увесь необхідний інструмент, і до Ірландії повернулась з повною валізкою обладнання.
Спочатку ми з подругою жили в готелі, потім переселилися в кампус університету. А далі потрапили на п’ять тижнів у спортзал. П’ятдесят людей спали на розкладачках… Урешті-решт ми поселились у прекрасній ірландській родині. Жили у них півтора року. Зараз орендуємо житло. Знайти житло у Дубліні навіть складніше, ніж комерційне приміщення. У них не ви обираєте, а власник житла обирає, чи йому підходите… Після ковіду вільних комерційних приміщень у Дубліні стало більше, бо багато компаній закрилися — ресторани, салони краси. Утім, ціни на нерухомість тут дуже високі. Оренда теж не дешева. Приміщення на 50 «квадратів» обійдеться у 3 тисячі євро на місяць.
Попри те, що вибір приміщень є, важко знайти їх у хорошому стані. Зазвичай потрібно зробити капітальний ремонт, а це неймовірно дорого. Нам треба було викликати електрика (в Ірландії можна викликати тільки ліцензованого майстра). За заміну трьох розеток треба було заплатити 350 євро. А уявіть, у яку суму обійдеться ремонт…
Кажуть, в Україні бізнес «убивають» податками… Але в Ірландії ти маєш сплатити 40−50% податків (залежно від заробітку). Це дуже багато.
— Які відмінності між Ірландією та Україною у б’юті-галузі?
— У нас багато клієнток із Південної Америки, Литви, Латвії, Румунії, Молдови… Чимало ірландців живуть не в Дубліні, а в маленьких містечках поблизу столиці. А Дублін перенасичений іноземцями… Ірландці ніколи прямо ні в чому не відмовляють. Якщо їм щось не подобається, не скажуть про це. У них не прийнято про це відкрито висловлюватись. Це вважають поганим тоном. Промовчать, посміхнуться… Якщо ірладцям щось у салоні не сподобалось, просто більше не прийдуть.
— Чи велика конкуренція у цьому бізнесі?
— У Дубліні багато салонів, тому треба обрати свого клієнта. Якщо працюємо для всіх, значить, ні для кого. Наші клієнти — це мігрантки. На ірландок не надто орієнтуємось. З мігрантками у нас є спільні теми, хто як влаштувався тощо.
— Є така думка, що українки не впевнені у собі, тому приділяють багато уваги своєму зовнішньому вигляду. А європейки не комплексують, можуть обійтись без манікюру та косметики…
— Якщо поспостерігати за ірландками, це можна побачити. Ми не вийдемо винести сміття без макіяжу, не вдягнувшись у щось пристойне. А в них — не питання. Якщо їй потрібно вийти в магазин, вийде у тому, у чому їй комфортно. Хоче одягнути мінісукню, то хоча фігура їй начебто не дозволяє, вона її одягне. Ти дивишся на неї, а вона стовідсотково в собі впевнена. Такий «вайб» іде, і ти думаєш: «Красуня!».
Українки мають більше себе цінити. Навіть якщо ви переїхали за кордон, і нова країна допомогла вам облаштуватися. Ви не приїхали туди як жебрачки… Українки — розумні, освічені, талановиті, працьовиті! Не потрібно знецінювати себе. Одна клієнтка написала у соцмережах відгук про наш салон: «У вас все так класно, але ціни — як у ірландських салонах». Але ж нам не роблять пільг, ми сплачуємо податки, — чому ціни на наші послуги мають бути нижчими?
— Скільки у вас коштує манікюр? І які тенденції у кольорах, наприклад? Чи ходять на манікюр чоловіки?
— Манікюр — 50−70 євро. Чоловіків приходить небагато — обирають корекцію брів і догляд за руками. Чоловік-травесті приходить на макіяж.
Щодо кольорів манікюру, то клієнтки дивляться Instagram, приносять скріни, який хочуть манікюр. Частенько роблять дизайн. Щоправда, обирають малюнки, які у нас років п’ять тому робили: зірочки, камінчики, «вензельочки»… Класика жанру: нюд, червоний колір і френч.
— Чи багато росіян у Дубліні?
— Росіяни є, але мало. Якось одна російськомовна жінка до мене записалась на манікюр. Я спілкуюсь українською завжди, ніколи не переходжу на російську. Коли вона прийшла, я зрозуміла, що вона росіянка. Я доробила той манікюр, а гроші переказала на ЗСУ… Потім я їй написала: «Вам краще знайти іншого майстра, я вас більше не буду обслуговувати…». А вона, уявляєте, ще питає: «Ой, а почему?».
— Чайові за манікюр клієнти часто залишають?
— Ірландці іноді залишать, іноді не залишать. Литва, Латвія — залишають чайові через раз. А ось американці завжди залишають — від 5 до 15 євро.