А. Садовий: «Партія — це громадський туалет: треба час до часу робити загальне прибирання»
- 09.01.2019, 19:00
- 1 756
Продовження розмови із міським головою Львова Андрієм Садовим
Перша частина — репортаж із оселі Садових, ми говорили на теми сімейні, родинні, читайте тут.
— Українська православна церква отримала Томос. Багато хто не вірив, що це станеться. А ви вірили?
— Це епохальний момент в історії країни. Я не просто вірив… Три роки тому ми з Катериною та дітьми були у Вселенського патріарха Варфоломія, мали приватну аудієнцію, і я тоді спитав його, наскільки є можливим сценарій, коли і православні, і греко-католики в Україні об’єднаються і з’явиться одна велика потужна християнська церква? Щоб це було під омофором і Варфоломія, і Папи Римського. І він задумався. Це був би унікальний приклад єднання християнства. Вірю, що це буде зроблено. Митрополит Андрей Шептицький завжди думав про об’єднання усіх християн. Згадайте, Йосиф Сліпий заповідав, щоб його поховали у Софії Київській. Томос — перший крок. Наступний — велике об’єднання. Але маємо бути до цього готові. Важливо, щоб православні отці-семінаристи мали можливість отримати хорошу освіту у кращих університетах світу — Рима, Парижа, в Афінах. УГКЦ сьогодні сильна тим, що семінаристи, як правило, отримують досвід навчання і життя за кордоном і з цим досвідом повертаються в Україну. Те саме потрібно зробити для отців Православної церкви.
— Партія Об’єднання «Самопоміч» висунула вашу кандидатуру у президенти. Чому хочете стати президентом?
— 2,5 року тому я мав розмову з Богданом Гаврилишиним. Він приїхав до Львова, мав з ним обід. Він мене спитав: «Як би ви подивилися на те, щоб на наступних виборах президента балотуватися?» Кажу: «Пане Богдане, та є люди успішніші за мене, які можуть більше користі принести». Він каже: «Хто ці люди? Дайте мені пораду, за кого голосувати?» І я замислився. Людей, які сьогодні є в політиці, знаю давно. Знаю їхні сильні і слабкі сторони. Богдану Гаврилишину ще у 90-х роках пропонували балотуватися на посаду президента України. Він свого часу навчав кращих людей цього світу у Швейцарії, у школі економіки, яку створив і очолював. Це давало йому неймовірні можливості. Якщо б тоді сказав «так», міг би стати президентом України. Він побоявся. Не був готовий до цього. На жаль. Бо Україна втратила великий шанс. І він до кінця своїх днів шкодував, що тоді не прийняв позитивного рішення. Для мене найстрашніше — коли мучить власна совість. Хочу зробити все, що можу. Львів — місто, яким Україна пишається, тут є успіх, позитивна динаміка. Хочу, щоб такою була Україна — успішною, відкритою.
— Тобто установка: «Якщо не я, то хто?»
— Коли спілкуюся з підприємцем і ми говоримо про вибори президента, запитую: «Кому з нинішніх кандидатів можете дати на збереження чи на примноження якусь частину свого капіталу? Кому довіряєте?». Люди замислюються…
Ви бачите моє життя останні 20 років, воно — на поверхні. Де ми були тоді, і де зараз. При цьому останні чотири роки найважчі у моєму житті. Після Революції гідності усі сподівались, що буде поступ, динаміка. Цього не сталося. Політика гібридної війни, яку веде проти України Путін, застосовується і в Україні проти українців. Згадайте сміттєву блокаду, в якій рік прожив Львів. Нас штучно блокували і ставили мені ультиматуми… І це країна, яка йде в Євросоюз?
Скільки обленерго перебуває під управлінням такого собі Бабакова, який є громадянином Росії? Росія на нас напала, а об’єкти стратегічної інфраструктури — у руках росіян. Більшість об’єктів стратегічної інфраструктури — під впливом Росії! У 90-х роках, коли була приватизація, Росія давала гроші нашим олігархам, щоб вони скуповували об’єкти. І вони сьогодні залежні — Ахметов, Фірташ…
— Якби ви стали президентом, що б конкретно зробили, аби цю ситуацію змінити? Бо ж змушені діяти у правовому полі. Не можна, як у 1917 році, просто забрати власність, націоналізувати…
— Об'єкти стратегічної інфраструктури не мають належати одній людині. Мають належати тисячам людей. Але я не кажу забрати в олігархів насильно. Це акціонерні товариства. Я би спонукав зробити емісію акцій, частину акцій можна знову випустити на ринок, щоб зайшли інші люди, щоб купували пенсійні фонди. І тоді держава зможе відновлювати свій вплив над цими процесами. Є варіанти вирішення проблеми. Але має бути політична воля. Цієї політичної волі бракує.
— Такі «варіанти вирішення проблеми» неодмінно викликатимуть величезний спротив. Як наслідок, нестабільність у країні. Чи реально такі процеси задіювати, коли маємо колосальну зовнішню загрозу? Тобто воювати на кількох фронтах?
— З України торік виїхав мільйон українців. Так каже міністр МЗС. Якщо лишати все як є — це стабільність. Але це цвинтар. На цвинтарі завжди стабільність. Ми втрачаємо можливості щодня. Усі країни поруч з Україною процвітають. Подивіться на рівень ВВП. Як ми збираємося виживати у цьому світі, якщо не повернемо довіру українців до своєї держави, якщо не будемо відновлювати виробництво, не здолаємо гідру корупції? У нас нікого не садять. Хто за чотири роки зазнав покарання за свою протиправну діяльність? Говоримо про сотні мільярдів доларів, які вкрав Янукович. Хто покараний за це?
— Як ставитеся до політики популістів?
— Негативно. Популісти ніде у світі нічого доброго не зробили.
— Самі не використовуєте популістських методів і гасел?
— Здається, я ніде не заявляв, що зменшу ціну на газ у чотири рази.
— А заява обміняти Медведчука на полонених? Чи це не популізм?
— Ні. Медведчук приносить велику шкоду українській державі. І тільки завдяки тому, що має спільний бізнес із Порошенком, уникає покарання. Подивіться, що зробив прем’єр-міністр Вірменії? Позакривав усіх. Нормально.
— Президент не може «закривати». Це прерогатива суду…
— Президент дає імпульс. Генеральний прокурор, керівник СБУ — під його впливом. Якщо президент дає напрям — усі вибудовуються. Якщо очолює корупцію в країні — тоді вона розквітає.
— Як ви бачите механізм обміну Медведчука на полонених? Припустимо, ви президент — ваші дії?
— Його дії, які суперечать чинному законодавству, мають досліджувати правоохоронці. І виносити йому звинувачення.
— А якщо немає формальної зачіпки? Він юрист, має потужну юридичну фірму, тож, вочевидь, знає, як діяти, аби формально не порушувати закон…
— Є тисячі можливостей виявити порушення. Для цього є генпрокурор, керівник СБУ. Вони мають великий фактаж, і їм треба дати можливість впроваджувати цей фактаж у життя.
— На минулих парламентських виборах команда «Самопомочі» йшла на вибори під гаслом «У нашій команді немає жодного колишнього депутата». На наступних виборах це гасло вже не вдасться використовувати, у команді вже будуть свої «колишні». Чи не занадто спекулятивним було це гасло? І чи вже придумали нове?
— Нове: «Іди і роби». Маємо у команді готових міністрів — Оксана Сироїд, Олег Березюк, Тетяна Острик, Іван Мирошниченко, Саша Данченко… Кожен із них готовий очолювати міністерство і наводити лад. Вони вистояли у шаленій боротьбі, на них чинився неймовірний тиск. А хто сьогодні кращий у парламенті? Вони не продалися, не здалися. Будучи в опозиції, завжди голосують за реформаторські закони без жодних зобов’язань, лише тому, що це важливо для країни.
— Але багато хто з команди пішов. Зокрема перший номер списку «Самопомочі» Ганна Гопко…
— Не пішов, а «пішли». Її виключили з фракції. Але, незважаючи на це, вважаю, Ганна Гопко на порядок краща, ніж більшість депутатів, які пройшли за списками інших партій. Вона, як голова Комітету у закордонних справах, багато робить для країни. «Самопоміч» має жорсткі вимоги. Депутата Мірошника виключили з фракції, бо під час пленарного засідання замовляв подорож за кордон. Хтось таке робив у парламенті? Не робив. Ми принципові. А як по-іншому? Партія — це громадський туалет: треба час до часу робити загальне прибирання. В політику іде багато людей, не чистих на руку. Як ти їх вирахуєш з першого разу? У нас також є брак, але, думаю, наш брак найменший серед усіх партій.
— В одному інтерв’ю ви сказали, що у вас немає політтехнологів, що ви самі можете повчити політтехнологів. Гасло «Наступний» — ваша ідея.
— В англійському виконанні звучить краще — Next. В українському слабше… Це ми народили за столом спільно.
— Згодом його скоротили до «Наступ». Відчули, що не зовсім вдалий?
— Ні, чому? Так було заплановано. Спочатку «Наступний», далі «Наступ»…
— «Наступ» на що?
— На корупцію, на хамство, на байдужість. Якщо не буде перемоги над корупцією, не буде перемоги у війні.
— Вважаєте, найбільша загроза для України — корупція? Чи все-таки зовнішня загроза?
— Тотальна корупція. Зовнішня загроза стала можливою через корупцію у нашій країні. Україна була знекровлена через викачування ресурсів, поганий менеджмент. Тому ворог зумів захопити частину території. Корупцію в Україні буде всіляко підтримувати Росія. Українські олігархи перші гроші заробляли на корупційних схемах — нафті, газі. Потім ці кошти почали вкладати у приватизацію українських стратегічних підприємств.
— Які були зроблені помилки як лідера політичної сили?
— Не те щоб помилки… Складно одночасно бути лідером політичної сили з парламентською фракцією і працювати на посаді міського голови мільйонного міста. Поєднання цих функцій — велике навантаження. Якщо би я був у парламенті, напевно, по-іншому розвивалася б ситуація у фракції.
— Шкодуєте, що прийняли рішення не заходити у парламент з власною фракцією?
— Я був 50-м у списку, що я міг робити?
— Могли бути і першим у списку.
— Я показував, що «Самопоміч» не є лідерською партією. Взяли у список людей самодостатніх, успішних, які себе проявили у науці, бізнесі, громадському житті, журналістиці. Показали приклад великого єднання для України. Мій номер — 50, і я їх штовхав догори. Якби я був перший, не знаю, який би мали результат. Крім того, я був чинним міським головою. Залишити посаду у місті на той час було би некоректно.
— А політичне партнерство із Саакашвілі не вважаєте політичною помилкою?
— А яке у нас було партнерство?
— Згадаймо його прорив кордону, тоді з вашого боку була серйозна йому підтримка…
— У чому була моя підтримка?
— Зустрічали його у Львові як героя.
— Так, я з ним разом і Юлію Володимирівну зустрічав. До Львова приїхали Саакашвілі, Тимошенко, Наливайченко, Чумак, Гриценко… І ще чимало українських політиків. Я їх зустрів, запросив до себе в кабінет у міській раді, мали дискусію, обговорення.
— Разом з Саакашвілі до Львова прибув воєнізований загін, який називав себе добровольчим батальйоном «Донбас». Це була незрозуміла мілітаристська структура, якою керував Семен Семенченко. Усі вони розмовляли російською мовою. Це нагадувало приватну армію. Вважаєте, це було нормально?
— Те, як він переходив кордон, я дізнався постфактум, коли він приїхав до Львова. Тоді ще не до кінця знав, як він це зробив. Згодом зрозумів.
— Повернемося до команди «Самопомочі», там є персонажі, до яких, м’яко кажучи, є питання. Той же Семен Семенченко, він же Грішин. До речі, як він потрапив до команди «Самопомочі»? Хто вам його рекомендував?
— Ніхто його не рекомендував. Ми з ним зідзвонилися… Вже не пригадую, чи я йому передзвонив, чи він мені? Ми зустрілися у Києві, це було якраз у день похорону одного мого товариша, Марка Паславського, громадянина США, який працював довший час на фондовому ринку України, офіцер Американських збройних сил, а після нападу Росії пішов служити в батальйон «Донбас». Його вбили. Тоді Семенченко справив на мене позитивне враження. Одна зустріч, друга… І ми вирішили, що у списку «Самопомочі» мають бути люди, які пройшли батальйон «Донбас». Це і Маркевич, який сьогодні є нардепом. Це Кишкар, який був виключений із «Самопомочі». Ще одна пані, яку також потім виключили із фракції «Самопоміч». Ми створювали парламентську фракцію, запрошуючи багатьох людей із різних сфер.
— Не всі вони проходили ретельну перевірку?
— Як можна за місяць часу зробити ретельну перевірку всіх? Семенченко на той час отримав вищі державні нагороди, проявив себе активно на війні. Мав поранення. Не маю фактів, які би підтверджували, що діяв на шкоду Україні. Те, що на нього вилито тонни бруду і він для багатьох є ворог номер один, — мені це важко зрозуміти.
— В одному інтерв’ю ви сказали, що в Україні велика армія чиновництва — 200 тисяч і на їх утримання йде 135 млрд. грн.
— Працюю 13 років міським головою і не розумію, чим займається обласна адміністрація. Розумію функції міста, функції обласної ради, а що робить ОДА, не можу збагнути. Я би їх ліквідував і створив невеликі офіси, які повинні допомагати містам комунікувати з державними структурами.
— Тобто не розумієте, чим займається голова Львівської ОДА, ваш колишній заступник Олег Синютка?
— За мого мерства змінилося 12 губернаторів. Це структура, користі від якої нема, лише шкода. Виконавча вертикаль має бути під однією особою — прем’єр-міністр. А в нас частина підпорядковується уряду, частина — президенту. Якась какофонія виходить. Цього не робиться, бо діюча система є чудовим тлом для корупції.
— Чи вдалося за роки керування містом побороти корупцію у міській раді?
— Львів — єдине місто у світі, де у міській раді створено антикорупційне бюро. Там працюють незалежні люди, які знаходяться під опікою голландської неурядової організації. Вони аналізують усі процеси у міськраді. Якщо маю хоча б найменші підозри до будь-кого з чиновників, ми його виганяємо з роботи.
— Можете гарантувати, що у міській раді немає корупції?
— Думаю, вона є у всіх прошарках нашого життя. Але у тисячу разів менше, ніж в інших структурах. Тому що після мого Ютуб-месиджу щодо Луценка (на початку листопада 2018 року Андрій Садовий розкритикував генпрокурора Юрія Луценка, після того, як той заявив, що «Самопоміч» причетна до нападів на активістів, зокрема, на Катерину Гандзюк. — Авт.) до нас приїхало 60 перевіряючих з усіх міст України, які до березня перевірятимуть діяльність Львівської міської ради. Вичистять все, що можливо.
— Повернемося до президентських виборів. До вас був заклик про об’єднання з Гриценком.
— Якщо говорити про парламентські вибори, буду пропонувати, аби «Самопоміч» була тим човном, який має об’єднати всі демократичні сили — Гриценка, Вакарчука, «Демальянс», «Сила людей», усіх, хто матиме бажання бути разом і перемагати. Президент повинен мати продемократичну більшість. Для цього треба приймати закон про вибори за відкритими списками, щоб мінімізувати політичну корупцію. Тоді матимемо якісний парламент. Відтак і якісний уряд.
— А під час президентських виборів маєте намір з кимось об’єднуватися, якщо хтось з кандидатів матиме більший рейтинг?
— Виборча кампанія щойно почалася, а вже говорять, як має закінчитися. Вибори для того й робляться, щоб ламати рейтинги, створювати нову реальність. Я налаштований перемагати і працювати президентом. Єдиний мінус — треба буде переселитися зі Львова до Києва.
— Ви вже попередили львів’ян, що балотуватися на посаду міського голови більше не будете. Готуєте наступника?
— Хотів би, щоб наступний міський голова був з почуттям гумору (без цього не можна), стресостійкий, креативний, бажано львів’янин, який тут народився, молодший за мене, розумніший, освіченіший. Таких людей багато. Питання — хто задекларує своє бажання йти. Це персональний вибір. Не можу сказати Івану чи Степану: давай, друже, йди на мера. Це людина має сказати: «Я готовий, я маю потенцію». І я з радістю буду підтримувати. Придивляюся до багатьох людей.
А тим часом…
Міський голова Львова Андрій Садовий із родиною переїжджає до Києва. Таке рішення Садовий прийняв після того, як заявив про свій намір балотуватися на посаду президента України. Про це з посиланням на народного депутата Олега Лаврика повідомило видання «Апостроф». Мешкатимуть подружжя Садових та п’ятеро синів у готелі «Національний», де живе більшість депутатів від" Самопомочі". Дітей планують переводити в київські школи. Андрій Садовий також повідомив, що тепер більшість часу проводитиме в роз’їздах по Україні. Замість нього у Львові його роботу виконуватимуть профільні заступники, яких він призначить виконувачами обов’язків.
Розмовляли Наталія Балюк та Юлія Ліщенко
Фото Юлії Підлужної