У Матері знімали фільм «Страсті Христові»
У цьому італійському містечку люди живуть там, де ще 9 тисяч років тому жили їхні предки
Думала, що після побаченої краси в Альберобелло, мене в Італії не буде чим здивувати. Але щойно сіли в автобус, наш гід Юрій, якого ми почали називати не інакше, як Юрій Гагарін (так його “охрестив” власник одного трулло в Альберобелло. – Г. Я.), хитро усміхнувся: “А тепер я вас здивую печерним містом”.
Читайте також: Труллі казкового Альберобелло
Ми дійшли до площі, перед якою Юрій попросив нас дивитися тільки ліворуч, і почав розповідати історію виникнення Матери. Але ми не втрималися і почали розглядатися на всі боки. Хтось “ахав-охав”, а хтось від побаченої краси не міг навіть слова промовити... Перед нами розкинулася Матера – печерне місто, гідне пензля найвідомішого у світі художника. Це унікальна історична пам’ятка, яку, складалося враження, спеціально збудували як знімальний майданчик до фільмів про земне життя Ісуса Христа.
Матера – “другий Вифлеєм”
Місто, відоме своїми історичними кварталами, що отримали назву Сассі, де й розташовані печерні будинки, що увійшли до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. На мапі Матеру треба шукати між “носком” і “каблуком” італійського “чобота”.
Іще не так давно всередині печерних помешкань Матери тулилися великі родини разом із домашніми тваринами, а у будиночках не було світла й води. Що вже казати про каналізацію... Ці блага цивілізації з’явилися лише після 50-х років минулого століття.
За словами гіда, люди тут жили ще 9 тисяч років тому. Однак офіційна історія міста починається з Давнього Риму, а саме з ІІІ століття до нашої ери. Назва міста Матера з латини перекладається як “моя земля”. А оригінальна назва римського селища – Матеола. 664 року нашої ери, після того, як ланґобарди завоювали провінцію Матера, у місті змінювалися власники. Війна за Матеру тривала аж до ХVІІ століття, а селище перетворилося на місто. Під час Другої світової війни саме Матера стала першим містом Італії, яке почало активну боротьбу проти німецьких військ.
Туристів приводять відразу у стару частину міста, яка отримала назву Сассі ді Матера. У Сассі (перекладається як “каміння”) досі збереглися доісторичні “помешкання”, створені ще печерними людьми. Усі “квартири” у Сассі були акуратненько вирубані у вапнякових скелях. На перший погляд, сассі більше нагадують нагромадження кам’яних хиж – вузесенькі провулки і сходи розбігаються в усіх напрямках. Підземних будинків у деяких частинах цього району було так багато, що вулиці “будували” буквально на дахах будинків.
Через епідемію малярії 1950 року, що загрожувала усім жителям містечка, влада Італії вирішила переселити мешканців сассі в іншу, нову частину Матери. Однак багато хто відмовився покидати своє житло і переходити у сучасні будинки, тому сьогодні Матера – єдине місто у світі, де люди можуть похвалитися, що досі живуть там, де ще 9 тисяч років тому жили їхні предки.
Із пам’яток архітектури у Матері найбільше церков і храмів – близько 130
Найвідоміший з них – храм Сан-П’єтро-Кавеозо, збудований ще 1218 року.
Кількість туристів у Матері в рази збільшилася після того, як 1993 року стару частину міста (Сассі ді Матера) було внесено до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Попри те, що житлові приміщення відреставровані, ми всередину жодної печери не заходили. Значно цікавіше було походити вузенькими вуличками, лабіринтами і уявити себе, можливо, навіть героями фільму, бо саме тут кінематографісти знімали свої знамениті картини.
Кіношна популярність прийшла в Матеру після виходу на екрани фільму “Вовчиця”. Однак найбільшої популярності місто набуло після виходу картини П’єра Паоло Пазоліні “Євангеліє від Матфея”, яка отримала нагороду на кінофестивалі у Венеції. А далі Матера перетворилася на знімальний майданчик для таких стрічок, як “Зроблено в Італії”, “Христос зупинився в Еболі”, “Три брати”, “І вночі сонце”... Цей список можна продовжити, оскільки, за словами гіда Юрія, у Матері зняли близько 80 фільмів, серед яких “Цар Давид” з Річардом Ґіром у головній ролі.
А восени 2002-го у Матері з’явився Мел Гібсон, який знайшов тут стародавню “Палестину” для свого фільму “Страсті Христові”, в якому головні ролі зіграли Джеймс Кавізел та Моніка Белуччі. Режисер знімав сцени своєї стрічки у різних місцях Матери, але насамперед у районі Сассі, а також там, де збереглися сліди перебування людей епохи неоліту.
За словами Юрія, частково зйомки відбувалися за межею міста – на горі у закинутому поселенні Крако. Мешканці покинули його через обвал глиняного ґрунту, що призвело до руйнування багатьох будинків-печер. Біля підніжжя цієї гори знімали сцену безславного кінця Юди. До участі у масових сценах запросили місцеве населення. Фільм вийшов на екрани 2004 року.
Юрій показав нам гору, на якій “молився Ісус Христос”. І справді, вона схожа у Матері, точніше, у Крако, на ту, яку бачимо на іконах, коли Ісус Христос молиться на Голгофі. А ще Юра показав нам у старому місті сходи, якими у фільмі Гібсона “йшов Ісус Христос”... Матера приваблює американських режисерів насамперед через те, що тут можна знімати фільми на біблійні та євангельські сюжети. Після Гібсона Кетрін Гардвік зняла тут свою картину “Божественне народження”, присвячену Ісусу Христу.
... Гостинна Матера милує око не лише кінематографістів, а й туристів, які приїжджають подивитися на це диво з усіх куточків земної кулі. Уже кілька років поспіль місто посідає перше місце в Італії з безпеки, тому там можна до глибокої ночі спокійно блукати вуличками.
Ми поверталися до автобуса у сутінках, коли вечірні вогні пом’якшували різкі обриси скель, а силует міста зі соборним шпилем, що здіймався над кам’яним містом, виглядав просто неймовірно...
Редакція “Високого Замку” дякує туристичній фірмі “Карпатія-Галич-тур” за організацію цікавої подорожі.
Читайте також: Подорож під покровом Святого Миколая