Як розпізнати хворобу Паркінсона
Класичне визначення хвороби Паркінсона — мультисистемне нейродегенеративне захворювання. Це означає, що патологія уражає багато органів і систем організму, в її основі лежить прогресуюча загибель нервових клітин у головному мозку (нейродегенерація), що призводить до різних неврологічних порушень
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531626/parkinsona.jpg)
Ендокринні клітини головного мозку виробляють гормон дофамін. Коли нейрони, що його виробляють, з деяких причин починають руйнуватися, кількість цього гормону в організмі зменшується. А що менше дофаміну, то гірше людина контролює свої рухи. У неї порушується координація дій, з’являються м’язова слабкість, скутість, розлади сну, біль та інші проблеми зі здоров’ям. Страждають психіка та інтелект.
Усі ці порушення призводять до погіршення соціальної, побутової та професійної активності людини, суттєвого зниження якості її життя.
Іноді можна зустріти термін «паркінсонізм». Це не одне й те саме. Паркінсонізм — синдром, ускладнення деяких неврологічних захворювань: раку головного мозку, інсультів, енцефалітів… Буває посттравматичний, лікарський тощо.
У цьому синдромі поєднується зниження рухової активності (гіпокінезії) з постійним тонусом м’язів (ригідністю), тремором спокою (якого може і не бути) та нездатністю тримати рівновагу (постуральною нестійкістю).
Поширеність хвороби Паркінсона становить 120−180 випадків на 100 тис. осіб.
У людей молодше 50 років недуга практично не зустрічається. У літніх показники захворюваності неухильно зростають: старших за 70 років — 55 випадків на 100 тис. населення щорічно, старших за 85 років — 220−304 на 100 тис. на рік.
Хвороба Паркінсона у жінок виявляється рідше, ніж у чоловіків.
Багато дослідників зазначають відносну стабільність захворюваності на хворобу Паркінсона і тенденцію до збільшення поширеності недуги. Це може бути пов’язано зі старінням населення загалом та покращенням виживання пацієнтів з таким діагнозом. Передбачається, що у найближчі десятиліття у розвинених країнах чисельність пацієнтів із хворобою Паркінсона збільшиться у 2−3 рази.
Причини розвитку хвороби
На питання, що спричиняє розвиток хвороби Паркінсона, вчені досі не дали відповіді.
З найбільшою ймовірністю (80%) захворювання виникає невмотивовано і не є наслідком іншої перенесеної раніше хвороби.
У той же час очевидно, що на її появу мають вплив зовнішні фактори: у 4−6 разів частіше хворобу Паркінсона діагностують у людей, які займаються сільським господарством та працюють із пестицидами.
Лише 5−7% випадків — спадкові моногенні форми.
Інші форми — мультифакторіальні (виникають під впливом безлічі чинників довкілля на фоні генетичної схильності) і мають власну спорадичну (не постійну) природу.
Спорадичні випадки хвороби Паркінсона мають у своїй основі взаємодію генетичної схильності та деяких зовнішніх впливів. Останні і визначають характер процесу клітинного відновлення, круговороту чужорідних хімічних речовин, енергетичного метаболізму та передачі сигналів між нейронами, який теж у певному сенсі перебуває під керуванням генів.
Нестача дофаміну спричиняє гальмування в інших сферах та нейронних колах роботи головного мозку — відбувається дисфункція різних систем. Серед наслідків такі прояви як аносмія, вегетативна недостатність, депресія, деменція. Тому пацієнтам із хворобою Паркінсона призначають велику кількість ліків — щоб впливати на різні стадії процесу та різні клінічні форми.
Діагностика хвороби
Чим раніше проведена діагностика, тим ефективнішим може бути лікування.
Навіть ледь помітне тремтіння руки може бути першим дзвіночком, який не варто ігнорувати.
Ознаки хвороби Паркінсона (класична форма):
- проблема завжди одностороння,
- обов’язково є тремор спокою,
- прогресуюча течія (якщо довго не прогресує - можливо, це судинний паркінсонізм),
- висока ефективність засобів леводопи (протипаркінсонічної речовини, попередника дофаміну),
- тривалість захворювання впродовж 10 років та довше,
- проблеми із серцем — гіпосмія чи серцева симпатична денервація (необхідна сцинтиграфія серця).
Хвороби Паркінсона немає, якщо спостерігаються:
- повторні інсульти,
- повторні черепно-мозкові травми,
- енцефаліти,
- лікування нейролептиками на момент появи симптомів,
- сімейний характер захворювання (якщо в сім'ї більше 1 родича з таким самим захворюванням),
- тривала ремісія,
- суворо одностороння симптоматика,
- порушення чутливості,
- рання швидко прогресуюча вегетативна недостатність,
- відсутність реакції на високі дози леводопи,
- контакт із токсичними речовинами,
- прояви обмежуються лише нижніми кінцівками (якщо впродовж 3 років не приєдналися верхні, це не хвороба Паркінсона).
Діагноз ставить невролог. Не варто чекати від лікаря швидкого висновку, бо на необхідні функціональні тести потрібен час.
Лікування
Лікування хвороби Паркінсона вибудовується залежно від стадії захворювання.
На ранніх стадіях використовують засоби, які допомагають головному мозку синтезувати дофамін. Мета терапії - зменшити швидкість загибелі нейронів.
На пізніх стадіях можна лише уповільнити деструктивні процеси. Недуга прогресує, з’являються нові симптоми, з якими непросто впоратися. Кількість лікарських засобів та дозування вимушено зростають, а інтервали між прийомом медикаментів скорочуються.
Види лікування
- Медикаментозний (лікарський). Правильно підібрані ліки допоможуть частково заповнити нестачу дофаміну, сприятимуть його виробленню, щоб людині стало легше пересуватися та обслуговувати себе. Підбирає лікарську терапію у кожному індивідуальному випадку лікар-невролог.
- Немедикаментозний включає масаж, лікувальну фізкультуру, фізіотерапевтичні заняття. Це додаткові методики, вони не мають протипоказань. Лікувальна фізкультура покращує кровообіг та допомагає зменшити тремор рук та ніг.
- Хірургічний застосовують, коли попередні два види лікування виявилися неефективними. Глибока стимуляція мозку (DBS) не зупинить розвиток хвороби, але полегшить симптоми.
Профілактика
Попри те, що причини виникнення захворювання до кінця не з’ясовані, рекомендують не нехтувати профілактикою:
- за появи будь-яких симптомів звертайтеся до лікаря;
- якщо лікар призначив прийом ліків, чітко виконуйте призначення;
- стежте за тим, щоб у меню вистачало продуктів, багатих на вітаміни групи В, овочів (що містять клітковину), а також яблук і цитрусових;
- дотримуйтесь здорового способу життя та уникайте стресів;
- не контактуйте з такими хімічними речовинами, як чадний газ, марганець і т. д.