Передплата 2025 «Добре здоров’я»

У травні Україні загрожує дефолт?

Економічні експерти кажуть, що це навіть буде вигідно державі, бо є змога списати частину боргів десятирічної давності

Фото умовне з сайту pexels
Фото умовне з сайту pexels

У травні Україні може загрожувати дефолт, який пов’язаний з тим, що держава не змогла домовитися про реструктуризацію боргу за ВВП-варантами (цінні папери, якими уряд України гарантував кредиторам виплати за умови певних показників в економіці України). Йдеться про реструктуризацію державного боргу України в 2015 році, коли Україна після нападу рф на схід країни та анексії Криму, перебувала у переддефолтному стані. Сума боргу — 18 млрд доларів.

Перемовини України з кредиторами тривали у Вашингтоні з 15 до 23 квітня цього року, але домовитися не вдалося. За інформацію видання Financial Times, у травні 2025 року Україна мала би виплатити по ВВП-варантах лише за 2023 рік приблизно 500−600 млн доларів. А це непідйомна сума для країни, яка воює.

У Міністерстві фінансів України запевняють, що дефолт за ВВП — варантами не призведе до автоматичного дефолту за рештою зовнішнього боргу. Це буде радше технічний дефолт, коли позичальник (Україна) не дотримався умов договору, але все ж має можливість виконати боргові зобов’язання, плюс може відбутись перегляд умов договору і нова реструктуризація боргу.

«Технічний дефолт не вплине на українців, навіть якщо його оголосять. Ще з минулого року, за рейтингом міжнародних кредитних агентств, Україна має рейтинг «обмежений дефолт», — повідомляють у Мінфіні.

Економічний експерт Сергій Доротич розповів для «ВЗ», що оголошення дефолту буде навіть вигідним нашій державі, бо є змога списати частину боргів десятирічної давності. Так зазвичай роблять усі країни з довготривалими війнами. Україна мала б оголосити дефолт ще з лютого 2022 року, коли почалося широкомасштабне вторгнення рф.

«У травні Україна має виплатити 600 млн доларів за цінними паперами, прив’язаними до ВВП-варантів, — каже пан Доротич. — Надходжень валюти немає. Ситуація складна, але не надто критична. У нас є ще хороші золото-валютні резерви. Тема дефолту для нас не нова! Іноді країні краще піти в дефолт, бо є змога на вигідних умовах списати борги. Але такий сценарій не надто сподобається нашим кредиторам».