Українці у Польщі: злотий з бюджету — понад 5 злотих до бюджету
4,8% всіх працівників у Польщі - українці. Яким є їхній внесок у польську економіку? Забезпечують від 0,5% до 1% річного зростання ВВП
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531653/attt25qjzegguyrlkb9wjqnmwnkirfm-2nob0swgihic.jpeg)
Як інформує польське видання Rzeczpospolita, посилаючись на «свіжі» дані ZUS (Закладу соціального страхування), у Польщі працюють нині 781,8 тисячі українців (ідеться про легальне працевлаштування). За оцінками польських експертів, українці, що живуть і працюють у Польщі, забезпечують від 0,5% до 1% річного зростання польського ВВП (валового внутрішнього продукту).
Наших співвітчизників, що працюють у Польщі, там зараз приблизно на 155 тисяч більше, ніж було наприкінці 2021 року, останнього перед повномасштабним вторгненням росії в Україну. (2024 року кількість українців, які легально працюють у Польщі, зросла, порівняно з 2022-м, на 28 тисяч осіб).
Загалом українці становлять зараз 4,8% всіх працівників у Польщі. Яким є їхній внесок у зростання польського ВВП?
Найбільш консервативна оцінка — українські працівники забезпечують пів відсотка річного зростання ВВП Польщі.
Утім, є й оптимістичніші оцінки. Президент аналітичного центру WiseEuropa Мачей Буковський, якого цитує Rzeczpospolita, стверджує, що «внесок українців у зростання польського ВВП становить близько відсотка на рік, можливо, трохи менше».
Де найчастіше українці працюють у Польщі?
У сфері адміністративних і допоміжних послуг, промисловій переробці, будівництві й на транспорті.
За даними звіту BGK, на який посилається Rzeczpospolita, на кожен злотий, який українські імміґранти одержують у Польщі за програмою 800+ (державна допомога у розмірі 800 злотих на місяць на кожну дитину, якій не виповнилося 18 років), вони сплачують у державний бюджет Польщі близько 5,4 злотого — як податки й збори.
«Імміґранти з України — переважно люди працездатного віку, — розповів, зокрема, виданню Rzeczpospolita економіст BGK Матеуш Валєвський. — Приїхали до Польщі й тут працюють. Рівень зайнятості серед українців, які прибули до Польщі до 2022 року, становить понад 90%, а серед українських біженців часів повномасштабної війни — понад 70%. Більшість із українців не отримують інших соціальних виплат, крім 800+. Усі українці, що зараз легально працюють у Польщі, роблять свій внесок у нашу систему соціального страхування».